Siyatik Sinir Ağrılarının Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Anlaşılır?

Vücudumuzun en büyük siniri olan siyatik siniri leğen kemiğinden topuklara kadar uzanan ve zedelenmesi sonucunda şiddetli ağrıların oluşması sebebi ile insanın hayatını olumsuz yönde etkileyecek ağrıların oluşmasına neden olmaktadır.

Siyatik Sinir Sıkışması Belirtileri Nelerdir?

 Siyatik sinir leğen kemiğinden başlayan ve kalçamızdan geçerek dizlerin arkasından topuklara kadar uzanan vücudun en büyük siniri olmaktadır. Bu sinir tek parça halinde olması nedeniyle oluşan ağrının tek bir bölge içerisinde olmayacağı ve leğen kemiğinden başlayıp topuklara kadar uzanacaktır. Eğer ki siyatik sinir nedeniyle oluşan bir ağrıysa bütün bir ayağında yaşayacak olduğu bir ağrı olmaktadır. Bazı kişilerde bu sinirlerde oluşan ağrı çok hafif olurken bazı kişilerde ise çok şiddetli olacaktır. Kişi yürümekte son derece zorluk çekecek ve gündelik hayatını da ciddi oranda etkileyecektir. Bu rahatsızlıkta olan ağrının çoğu zamanlarda bel fıtığı nedeniyle de karışmaktadır. 

 Nasıl Anlaşılır?

Siyatik siniri anlamak oldukça basit bir yöntem kullanılarak anlaşılması mümkün olacaktır. Kişinin sert bir zemin üzerine sırt üstü olacak şekilde uzanması gerekmektedir. Kişi yerlerden destek almadan ayaklarını düz bir şekilde dirsekten kırmadan kaldırması sonucunda ağrı giderek ağrıyorsa ve bütün bacakta bu ağrıyı hissetmesi sonucunda siyatik ağrısının olduğu anlaşılmaktadır. Diğer ağrılar ile karıştırılmaması gerekmektedir. Kişinin dinlenir vaziyette iken diğer rahatsızlıklarda bir ağrısının olmaması söz konusu olacaktır. Spor yaparken bacakların zorlanması nedeniyle oluşan ağrılar birkaç gün içerisinde geçecektir. Fakat kişinin siyatik ağrısı yaşaması sonucunda bir ağrı oluşmaktaysa bu birkaç gün içerisinde geçmeyecek aksine giderek şiddetlenecektir. Sinir etrafında bulunan dokuların bozulması sonucunda siyatik sinire baskı yapacaktır. Bunun sonucunda da siyatik sinir sıkışması meydana gelecektir. Ayak tabanına kadar uzanan ve omurganın alt kısmında başlayan siyatik sinir yanında ki dokuların baskı yapması sonucunda siyatik sinir sıkışması oldukça yaygın bir şekilde görülmektedir. Sıkışan sinirlerin bacaklara vuran ağrıya neden olacaktır. Bu ağrının yanında zaman zaman uyuşmalar ve karıncalanma da meydana geleceğinden bel fıtığı ile karıştırılması mümkündür. 

 Nedenleri

  • Siyatik sinir ağrısı yaşamakta olan bir kişinin sinirlerini baskılaması sonucunda meydana gelecektir;
  • Vücudumuzda bulunan herhangi bir sinirin zarar görmesi sonucunda siyatik sinirlerin de etkilenmesi ve bu nedenle de şiddetli bir ağrının oluşmasına neden olacaktır;
  • Omurlarımızın sinirleri sıkıştırması sonucunda oluşabilir;
  • Şeker hastalığını yaşamakta olan kişilerde sinirlerin olumsuz yönde etkilemesi sebebi ile siyatik sinirlerde hasar meydana gelecektir;
  • Bir takım omurga rahatsızlıkları sebebi ile oluşabilir;
  • Siyatik sinirlerinin kendisinin ya da yanlarında oluşan bir iltihaplanma sonucunda ağrı hissedilmektedir;
  • Disk kaymaları siyatik sinirleri etkileyecektir;
  • Kemik bozukluklarının var olması;
  • Geçirilen travmalar;
  • Kalçadan vurulan iğnenin siyatik sinirlere denk gelmesi sonucunda da ağrı oluşabilir.

 Belirtileri

Siyatik belirtileri arasında ilk olarak leğen kemiğinden başlayan ve topuklara kadar uzanan sinirin bütün bacaklarda ağrıması olmaktadır. Bu ağrıyı sinirin her tarafında hissedeceksiniz. Bu ağrılar bazı zamanlarda kişinin sarsıntı şeklinde olacağı gibi bazı kişilerde elektrik çarpması gibi de aniden hissedilecektir. Öksürürken ya da hapşırma sonucunda bu ağrılar daha da artacaktır. Kişinin uzun süreli oturması ya da yatması bu ağrının şiddetlenmesini sağlayacaktır. Siyatik sinir ağrıları daha çok vücudun tek bir tarafını etkilemektedir. Bacaklarda giderek artan bir halsizliğin olması söz konusu olacaktır. Bunun yanında kaslarda güçsüzlüğün oluşmasına da neden olacaktır. Karıncalanma ve uyuşma siyatik hastalığının en önemli belirtileri arasında olmaktadır.

Bacağınızın siyatik sinir yolu üzerinde bir bölümü üzerinde ciddi bir ağrı yaşarken diğer kısmında ise sizlerin uyuşukluk yaşamanıza da neden olacaktır. Kramplar halinde vücut içerisinde görülmektdir. Kişinin ağrıyan bacağına ait olan kalça üzerinde şiddetli bir uyuşma meydana gelecektir. Daha çok bel bölgesinde başlayan bu ağrılar topuğa kadar inecektir. Kişi oturduğu zaman ya da yürürken üst bacak bölgesinde sürekli bir ağrı meydana gelecektir. 

 Tedavisi

Hastalığın tedavisi için özel ilaçlar verilecektir. kas gevşeticiler, antiinflamatuar özellikli ilaçlar ve sakinleştiriciler ilk olarak uygulanacaktır. Doktorun ön görmesi sonucunda fizyoterapiste yönlendirileceksiniz ve sizlere fizik tedavi uygulanacaktır. Sizlerin duruşunuzu düzeltmek amacıyla sırtınızı destekleyecek kasların güçlenmesi için esnekliğinizi de arttırmak için bir takım egzersizler yapılması gerekmektedir.

 

 

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle