Gut Hastaları Ağrısından Nasıl Kurtulur?

Ürik asitin vücudumuzda toplanması sonucunda oluşan Gut hastalığının şiddetli ağrısından nasıl kurtuluruz_

Gut Hastaları Ağrısından Nasıl Kurtulur?

Gut Hastaları Ağrısından Nasıl Kurtulur?

Vücudumuzda yeteri miktarda ürit asit salgılanmaktadır. Fazla salgılandığı zaman bunu böbreklerimiz süzecek ve bizler idrar yolu ile dışarıya atacağız. Fakat bazı insanların vücudunda ürik asit miktarı son derece fazla salgılamaktadır. Fazlasını süzemediği için böbreklerimiz, vücudumuz içerisinde bu ürik asitler kalacaktır. Ürik asitler vücut içerisinde bulunen eklemleri kendisine hedef alacaktır. Ve eklemlere giderek yapışacak bir süre sonrada burada kristallerin oluşması söz konusu olacaktır. Bu oluşan kristallerle birlikte iltihaplanma da oluşur ve Gut hastalığı meydana gelmiş olur.

Gut hastalığını yaşamış olan bir insan her zaman için yediklerine ve de içtiklerine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü bir kere hastalığa yakalanan bir insanın zaman zaman akut nöbetleri olacaktır.

Gut belirtileri

Genellikle ayak baş parmağında meydana gelecektir. Şiddetli bir ağrı ve kırmızımsı bir görünümün yanında şişte olacaktır. Ve bunun sonucunda her zaman ağrı giderek zonklayacak ve hastanın gündelik hayatını çok etkileyecektir. Bir çarşaf bile ayağına değse çok şiddetli hissedecektir. Akut atak başladığı zaman daha çok gece yarısında ağrımaya başlayacaktır. Ve 12 saat içerisinde de bu ağrı son derece üst seviyelere çıkacaktır.

Ağrı zonklamaya başladığı zamanlarda sizlerde ağrı kesici alarak ağrının dinmesini bekleyebilirsiniz. Biraz ağrınız hafiflediği zaman ayağınızı yüksek bir yere kaldırın. Ama dikkat edin herhangi bir yere çarpmayın çünkü çarptığınız zaman şiddetli olan ağrı başlayacaktır. Bu şekilde ağrınızı biraz olsun dindirmeniz mümkün olacaktır. Bu ağrı 1 hafta boyunca şiddetli bir şekilde olacaktır. Daha sonradan ise azalarak 10. gün sonunda yok olacaktır. Doktorunuza görünmelisiniz ve doktor tarafından uygun görülen ilaçları almalısınız.

Beslenmenize Dikkat Etmelisiniz

Gut hastalığının ağrısı çok kötü olması nedeniyle bir kişi bu ağrıyı bir defa yaşadığı zaman tekrarlamaması için çok dikkatli olması gerekmektedir. Çünkü hastalık zaman zaman ataklar halinde tekrardan meydana gelecektir. Bu nedenle sizlerin ömür boyu sürecek olan bir diyet listesi uygulamanız gerekmektedir. Bunun içerisinde az protein olmalı ve çok sebze olması gerekmektedir.

Hastalık daha çok kırmızı et ya da hayvansal ürünler sonucunda ortaya çıkacaktır. Bu nedenle de bunun gerçek olmaması için sizlerin yapacağınız yediklerinize çok dikkat etmek olacaktır. Ayrıca kabuklu deniz ürünlerinde de çok aşırı miktarda protein olması nedeniyle aldığınız zaman atak geçirme ihtimaliniz çok daha yüksek olacaktır. Bu durumda yapacağınız her zaman için dikkatli yemek yemek olacaktır.

Alkol kullanan kişilere bir uyarı yapmak istiyoruz. Alkol gut hastalığının ataklarının olmasına neden olacak bir içecektir. Özellikle de bira içmemeye özen göstermelisiniz. Sizlerde de gut teşhisi konulduğu zaman doktor tarafından ne yeyip ne yemeyecek olduğunuz sıralanacaktır. Unutmayın ki bunları aksattığınız zaman sizlerin de gut atağı geçirme ihtimaliniz çok fazla olacaktır.

Hastalığa ne iyi gelir?

Ataklarınız olsa da olmasa da sizler de zencefil tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü zencefil gut hastalığı tedavisinde tek başına çok iyi sonuçlar vermektedir. Bir sebze yemeği yaparken içerisine zencefil tozu atarak tadını verebilirsiniz hem de gıdasını almış olursunuz. Ya da zencefil çayı yaparakta sizlerde günde bir bardak içerek gut hastalığına son derece iyi geleceğini hemen anlayacaksınız.

Elma sirkesi gut hastalığına iyi gelmektedir. Sizlerde her gün bir çorba kaşığı elma sirkesi içerek hastalığın tekrardan nüks etmeemsini sağlamanız mümkün olacaktır.

Sağlıklı bir yaşam yaşamak ve gut hastalığının tekrar atağını geçirmek istemiyorsanız o zaman diyetinize uymanız gerekmektedir. Sizlerin de yağsız süt ve tahıl gıdalarını tüketmelisiniz. Bol miktarda C vitamini almanız tavsiye edilmektedir. Günde en az 2 litre su tüketmelisiniz. Ayrıca zeytin yağınında gut hastalığının olmamasında son derece önemli bir rolü vardır.

Gut hastalığınızın tekrardan atak halinde görünmesine neden olan yiyecekler ise şunlardır: Kırmızı et ve sakatatlar, kabuklu deniz ürünlerini asla tüketmeyin, şekerli içecekler ve aşırı alkol özellikle bira tüketiminden bir an önce vazgeçmelisiniz. Bunlar sizlerin atak geçirmenize neden olacaktır. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (4 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...
Yorum ekle