Gut Atağı Kaç Gün Sürer?

İnsan vücudunun üretmiş olduğu ülrik asitin çok olduğu zamanlarda böbreklerden süzülmemesi nedeniyle eklemlerde birikecektir. Ve zamanla bu eklemler üzerinde kristalleşecek ve bunun sonucunda da eklemlerde iltihaplar oluşacaktır. İşte bun Gut hastalığı denilmektedir.

Gut Atağı

Gut hastalığına yakalanma riski daha çok kilolu olan ve karaciğeri yağlı olan kişilerde görülmektedir. Kilolu insanlarda ürik asit salgılanması çok daha fazla olmaktadır. Bu nedenle de böbrekler yeteri miktarda bu asidi süzmmeyecek ve kanımızda kalacaktır. Kalan ürik asitler eklemlerde toplanacaktır. Ve bu da zamanla ürik asitlerin kristalleşmesine neden olur. Bu nedenle de eklemlerde iltihaplanma meydana gelecektir. DAha çok ayak baş parmağında ve ellerde toplanan ürik asit kristalleştiği zamanlarda oluşan iltihaba verilen isim Gut olmaktadır. Bu hastalığın çok ağrılı olmaktadır. Doktor tarafından verilen ilaçların yanı sıra hastanın her zaman için uyması gereken bir takım diyet listesi olacaktır. Hayvansal gıdalar hastalığın oluşmasını her zaman için tetiklemektedir. Böylelikle gut hastalığı kendisini tekrar edecektir. Gut hastalığı olduğu eklem üzerinde şişliğin oluşmasına ve kızarıklığın oluşmasına da neden olacaktır.Bunun yanı sıra çok şiddetli olan ağrılarda görülmeye başlayacaktır. Ağrı giderek daha da şiddetlenecektir.

Bu ağrılı ataklar çoğu zaman bir anda meydana gelecektir. Ama atakların oluşmasında en büyük nedenlerden bir tanesi de çok ağır etli ve yağlı yemeklerin tüketilmesi ya da alkol alımından sonra da ortaya çıkabilecek olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu ataklar daha çok geceleri çıkar.

Gut atağı ne zaman olur?

Akut gut atağı kendisini daha çok gece yarısında gösterecektir hastalığın her zaman gece şiddetlenmesi söz konusu olacaktır. Gut hastalığı hangi eklem üzerindeyse o eklem de kızarıklık ve şişlik belli olacaktır. Ayrıca hassaslaşacak ve ısı artışı da olacaktır. Fakat akut gut atağının en büyük belirtisi şiddetli bir ağrıdır. Bu atak sırasında kişi ayağını yere basamayacak kadar çok ağrısı olacaktır. Atak sırasında çekmiş olduğu ağrı 24 saat içerisinde daha da şiddetlenecektir. Kişi ayakkabı giyemez ve hasta ayağını oyanamayacak duruma gelecektir. Ayağına herhangi bir şey değdiği zaman canı çok yanacaktır. Ataklar bir hafta içerisinde kendiliğinden geçecektir. Atak sırasında doktora giden kişilere doktor tarafından verilen ilaçlar ağrının dinmesine neden olacaktır. Eğer sizlerde doktorunuzun size söylemiş olduğu yasaklılar listesine uymayıp et ya da alkol aldığınız zaman bu atağın tekrardan olma ihtimali çok yüksek olacaktır.

Gut atağı sırasında ne yapmalı?

Hastanın çok şiddetli ağrıları olacaktır. Gut hastalığının oluştuğu eklemi hareket bile ettiremeyecek kadar şiddetli olan ağrıları nedeniyle kişi gündelik hayat kalitesinde düşme olacaktır. Bu rahatsızlığın olduğu zamanlarda ilk kez bu ağrıyı yaşayan kişiler vakit kaybetmeden hekime gitmeleri gerekmektedir. Hastalığın teşhisini hekim koyduktan sonra hastalığı konusunda kişiyi bilinçlendirmesi gerekmektedir. Gut teşjisi konulan bir hastanın ömür boyunca yememesi gereken yiyecekler ve de içecekler vardır. Bunların başında kırmızı et ve alkol gelmektedir. Sizler de atağın tekrarlamasını istemiyorsanız o halde yasaklı yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir.

Gut atağı yaşamaktaysanız o zaman sizlerin bilmeniz gereken ilk olarak ayağınızı yüksek bir yere kaldırmalısınız ve kıpırdamayacak herhangi bir şey değmeyecek şekilde ayağınızı oynatmadan bir süre durun. Doktorun vermiş olduğu ağrı kesicilerden alarak ağrınızın dinmesini beklemelisiniz. Eğer ki bunlara rağmen ağrınız geçmiyorsa ve giderek daha da şiddetleniyorsa o zaman acile gitmenizde fayda olacaktır. Sizlerde atak sırasındayekn terlik ya da ayakabı giymek gibi bir hata yapmamalısınız.

Gut atağının olmaması için sizlerin de diyet programınıza harfiyen uymanız ve yasaklı gıdalarla içeceklerden uzak durduğunuz zaman ataklardan kendinizi korumuş olacağınızı da unutmamalısınız.

Gut atağı kaç gün sürer?

Hastaya bir kere gut teşhisi konuşduğu zaman uyması uyması gereken bir diyet listesi olacaktır. Bu diyet listesine uymadığı zamanlarda atak gelişecektir. Atağın ilk başladığı anda 12 ile 24 saatleri arasında ağrı daha da şiddetlenecektir. Bu nedenle ağrının bu kadar şiddetlenmesi sonucunda hastanın gündelik hayatında kısıtlanmalar olacaktır. Bu atak yaklaşık olarak bir hafta sürecektir. Bir hafta sonrasında eklemlerde yine hafif bir ağrının olması söz konusu olacaktır. Bu nedenle sizler doktor tarafından sizlere verilmekte olan ilaçlara muıtlaka zamanında almalı ve diyetinize de uymanız gerekmektedir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle