Gut Hastalığının Tedavisi

Ürik asitin eklemlerde birikmesi sonucunda oluşan kristaller neticesinde bulunduğu eklem üzerinde iltihaplanmalar meydana gelecektir. Buna gut hastalığı denmektedir.

Gut Hastalığı

Gut Hastalığı

Eklemlerde ki ürik asit nedeniyle oluşan iltihaplara gut hastalığı denilmektedir. Bu hastalık sinsi bir şekilde başlar ve tedavisi günümüzde geçici tedavi yapılmaktadır. Yani hasta tedavi olduğu zaman iyileştiği zaman gut hastalığının tekrarlaması söz konusu olacaktır. İşte bu tekrarlama olmaması için hastanın ömür boyunca uyması gereken bir takım kurallar olacaktır. Gut hastalığı daha çok ayak baş parmağında olmaktadır. Bu hastalık atak şeklinde görülmektedir. Daha çok sabaha doğru kendisini gösterecektir. tutulan eklem üzerinde çok şiddetli bir ağrı ve kızarıklık hissedecektir. Burada çok hassas bir bölge oluşacaktır. Isınında artacak olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Ayakkabı giyemezsiniz ve ağrı 24 saat içerisinde daha da şiddetlenecektir. Ve birkaç hafta içerisinde kendiliğinden geçecektir. Fakat uyması gereken diyetlere uymadığı zaman hayvansal gıdalar tüketteiği zaman bu atakların tekrarlayacağı ve bu defa daha da uzun süreceğini de unutmamak gerekiyor. Bu nedenle de hastalığın bir daha atağına yakalanmak istemiyorsanız sizlerin de alkol başta olmak üzere doktor tarafından yasak denilen gıdalara uymanız gerekmektedir.

Gut hastalığının oluşumu?

Hastalığın geneli ayak baş parmağında olmaktadır. Daha çok kilolu olan kişilerde oluşan bir hastalıktır. Gut tanısını koymak için hastanın yakınmaları dinlenmektedir. Şiddetli eklem ağrısı ile doktora başvurmaktadır. Doktorun uygun görmekte olduğu ilaçları verecek ve artık ömür boyunca yememesi gereken bir takım yiyecekler konusunda da bilgilendirecektir. Bu yasaklı yiyecekleri yediği zaman hastanın gut atağı geçirme riskinin çok daha fazla olduğu da bilinmektedir.

Teşhis edebilmesi için eklem sıvısının alınmasının gerekmektedir. Bu alınan sıvı incelenmektedir. Sıvının lökosit sayısına bakılmaktadır. Ve bu şekilde gut teşhisi konuması mümkün olacaktır. 

Gut Hastalığının Aşamaları

Asemptomatik hiperürisemi: ilk kez gut atağı olmadan önce ki evre olmaktadır. Herhangi bir belirti vermeyecektir. Ancak kan tahlili yapılduğu zaman ürik asit seviyesi yüksek olduğu zamanlarda eklemlerde oluşacak kristaller gut atağının oluşmasına neden olacaktır.

Akut gut veya gut atağı: Alınan alkol ya da ğaır bir yemeğin yenmesinden sonra ortaya çıkacak olan ataktır. Genellikle geceleri ortaya çıkacaktır. Ve hastalık 12 saat içerisinde daha da şiddetlenecektir. Bu akut atak bir hafta içerisinde geçecektir.

Interval Gut: Ağrı olmamasına rağmen ayak üzerinde bulunan kırmızımsı lekeler ve şiş yüzünden kişinin iltihaplanan derinin zarar göreceğini unutmamalısınız.

 Kronik gut: Kanda bulunan ürik asitin son derece yüksek olması sonucunda gelişecektir. Bu aşamada ağrının son derece şiddetli olması söz konusu olacaktır. Eklemin hareketliliğini kaybedecek ve büyük hasarların oluşmasına da neden olacaktır. 

Risk faktörleri

Birinci derecede akrabalarda eğer ki gut hastalığı varsa sizlerde olma ihtimalininde yüksek olacağını unutmamalısınız. Yüksek kolesterol ya da yüksek tansiyon ve diyabet de gut hastalığının olmasına neden olmaktadır. Bir takım ilaçlar kullanıldığı zamanlarda da gut hastalığı meydana gelecektir. Yüksek tansiyon hastalarında ürik asit seviyesi yükselecektir. Erkeklerde 60 yaşına kadar daha yaygın olmaktadır. Sürekli olarak kırmızı et ve sürekli olarak kabuklu deniz ürünlerini tüketmekte olan kişilerde risk son derece artacaktır. Alkollü içecekler de gut oluşumuna neden olur. En çok gut hastalığına yakalanan kişiler obezite hastaları olmaktadır. Ayrıca Gastirik baypass ameliyatı olan kişilerde de bu hastalığın gelişmesi mümkün olacaktır.

Tedavisi

Gut hastalığının tedavisi iki türlü olmaktadır. Atak döneminde ve atak dışı olduğu zamanlarda kişinin tedavisi mümkün olacaktır. Akut gut atağı olduğu zamanlarda ağrının yok olması için steroid olmayan ilaçlar ve ağrı kesici ilaçlar verilmektedir. Gut komplikasyonlarının fazla olması nedeniyle ürik asitin azalmasını sağlayacak ilaçlar kullanılacaktır. Vücuttan ürik asit atılmasını sağlayacak olan ilaçlar kullanılacaktır. Bu tür ilaçların bir takım yan etkileri bulunmaktadır. Daha çok mide ağrısı ve böbrek taşı olması mümkündür. 

Kimlerde Görülür

İnsanların yaşam sitilleri gut hastalığının oluşmasında son derece etki etmektedir. Aşırı derecede alkol kullanan kişilerde ve kırmızı et, kabuklu deniz ürünleri tüketen insanlarda görülme olanağı daha fazla olmaktadır. Anne ve babalarda olması sonucunda çocuklarda da görülme olasığı vardır. Bir takım ilaçlarda gut oluşumuna neden olacaktır. Daha çok idrar söktürücü olan ilaçlar ve kan sulandırıcı ilaçlar gut oluşumunda etki etmektedir. Erkeklerde 49 ile 50’li yaşlarda başlarken bayanlarda bu hastalığın başlaması daha ileriki zamanlarda olacaktır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle