Gut Hastalığı Hakkında Her Şey

Ürik asitlerin eklemde toplanması sonucunda ortaya çıkan bir hastalık olmaktadır.

Gut Hastalığı

Halk arasında padişah hastalığı ve zengin hastalığı olarakta bilinmektedir. Kanımızda bulunan ürik asitlerin fazlası böbreklerde süzülerek idrar ile dışarıya atılmaktadır. Fakat bazen çok üerttiğimiz için böbrekler süzemez. Süzülmeyen kısım kanımızda kalmaya devam eder. Ve zamanla eklemlere yapışacaktır. Bu eklemler üzerinde ise zamanla kristalleşmeye başlayacaktır. Bunun neticesinde de bulunduğu bölgede iltihaplanma söz konusu olacaktır ve böylelikle gut hastalığı oluşmuş olur. Gut hastalığı daha çok ayak baş parmağında meydana gelmektedir. Bunun dışında diğer eklemlerde de meydana gelebilir.

Gut hastalığının belirtileri arasında ilk olarak ağı gelmektedir. Şiddetli bir ağrı oluşacaktır. Ve bölge şişecektir. Kırmızı ya da mor rengine dönüşecektir. Atak halinde de olabilir. İlk kez oluyorsa 12 saat içerisinde zonklar şekilde ciddi bir ağrının oluşması söz konusu olacaktır. Daha çok erkeklerde görülmektedir. Kadınlarda ise menopoz sonrasında görülmeye başlayacaktır. Eğer ki birinci derece de akrabalarda bu hastalığın olması halinde sizlere de gen yoluyla olacağını bilmelisiniz. Hastalık bir kere yaşandığı zaman tedaviye olumlu yanıt verseniz bile ilerleyen zamanlarda eğer ki yediğinize ve içtiğinize dikkat etmediğiniz de tekrardan oluşma riski çok fazla olmaktadır.

Kırmızı et, sakatat, pastırma, sucuk, kabuklu deniz ürünleri ve bakliyat tüketmezseniz hastalığı tekrardan yaşama ihtimaliniz çok az olacaktır.

Hastalığın belirtileri

Hastalarda ağrı genellikle gece başlamaktadır. Oluşan eklem üzerinde ciddi oranda bir ağrı oluşmaktadır. Bu ağrı zaman geçtikçe dinmek yerine daha da zonklayacak türden bir ağrıdır. 12 ile 24 saat arasında en üst seviyeye çıkacaktır. Bulunan eklem üzerinde şişlik meydana gelecektir. Bu şişlik gözle görülür oranda ve renki kırmızı morumsu bir renkte olacaktır. Son derece hassaslaşacağı için bir çarşafın bile ayağa değmesi sonucunda şiddetli ağrılar meydana gelecektir. Bölgeye dokunulduğu zaman ısı fazlasıyla hissedilecektir. Aprı şiddetlendiği zaman kişi ayağının üzerine basamayacak hale gelecek ve hareket bile ettiremeyecektir. Ayakkabı ya da terlik giyinmesi imkansızdır. Tedaviye başlandığı zaman 1 hafta içerisinde ağrı dinecek ve tamamen 10 gün içerisinde de yok olacaktır.

Hastalık nelere neden olur?

Bu hastalık genellikle ayak baş parmağında olmaktadır. Ayak baş parmağı dışında da diğer eklem yerlerinde de görülmektedir. Eğer ki kişi ağrıya dayanarak tedavi edilmediği zamanlarda çok ciddi rahatsızlıkların olmasına neden olur. Bulunan eklemin sinirlerinde hasara neden olacağı gibi tendonlarını da çok ciddi bir şekilde etkileyecektir. Gut hastalığına yakalanmış bir kişinin bir zaman sonunda tekrarlama riskinin de var olduğu unutulmamalıdır. Hasta eğer ki yediklerine ve içtiklerine önem vermez ve diyet uygulamazsa o halde gut atağının tekrarlaması söz konusu olacaktır. Bu nedenle de doktor tarafından verilen diyete harfiyen uymanız gerekmektedir.

Kimlerde Görülür?

Bu hastalık için bir risk faktörünün mevcut olduğunu unutmamalısınız. İnsanların yaşam stilleri her zaman için risk oluşturmuştur. Alkol özellikle de bira içen kişilerde daha sıklıkla görüldüğü gibi sürekli olarak protein ağırlıklı beslenmekte olan kişilerin de yaşayacağı bir sorun olmaktadır. Sakatat ve kabuklu deniz ürünlerini tüketnlerin yakalandıkları bir hastalık olan gut tedavi edilmediği takdirde kişinin yaşam tarzını olumsuz yönde etkileyecektir.

Bir takım kimyasal ilaçların da gut hastalığında önemli rolü olmaktadır. Bunların başında idrar söktürücü olan ilaçlar ve kan sulandırıcı ilaçlar gelmektedir. Kişinin kontrolsüz kan basıncından kaynaklanacağı gibi diyabetinde bu hastalıkta rolü son derece büyüktür. Aşırı kilolu insanlarda ve bel çevresi geniş olan kişilerde ürik asit fazlasıyla olacağı için bunlarında gut hastalığına yakalabailirler. Kolesterolünde önemli rolü olmaktadır.

Tedavisi

Hastalığın ilk olarak teşhisi çok önemlidir. Doktor sizi muayene edecek ve kan tahlilleri isteyecektir. Bunun sonucunda eğer size gut teşhisi koyması sonucunda kimyasal ilaçlar verecektir. Bu ilaçlar daha çok ağrının giderilmesinde çok etkili olacaktır. Daha çok hekim tarafından steroid olmayan ağrı ve inflamasyon yok edici olan ilaçları verecektir. Bu ilaçları kullanıyorken midenize zarar gelmemesi için mide koruyucu kullanmanız tavsiye edilmektedir. Ayrıca hekim tarafından ürik asit azaltacak ilaçları da vermek gerekiyor. Eğer ki sizin de kilo probleminiz varsa o halde bu kiloları vermek için hemen rejime başlamalısınız. Ürik asit her zaman kilolu insanlarda daha fazla bulunmaktadır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle