Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun Gut Hastalarına Tavsiyesi

Gut hastalığı ürik asidin vücuttan böbrekler yolu ile atılamayan ve vücutta kalan kısmının eklemlerde birikerek kristalleşmesi sonucunda ortaya çıkan eklem iltihabına gut hastalığı denilmektedir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun Gut Hastalarına Tavsiyesi

Kanımızda bulunan ürik asidin böbrekerden süzülerek idrar yolu ile dışarı atılması gerekmektedir. Bazı insanlarda vücudunda ürik asit çok fazla olması nedeniyle böbreklerden süzülerek idrardan atılmayacaktır. Durum böyle olunca da vücut ürik asiti toplamaya başlayacaktır. Ve bunun neticesinde ürik asit eklemlerde toplanmaya başlayacaktır. Bir süre sonra kristalleşmesi sonucunda o bölge içerisinde iltihap meydana gelir. Bu yolla eklemlerde iltihap oluştuğu zaman Gut hastalığı denilmektedir. Bu hastalık halk arasında daha çok “zengin hastalığı” ya da “kral hastalığı olarak bilinmektedir. Yüzyıllar öncesinde eti sadece zenginler yediği için ve gut hastalığı da hayvansal gıdalardan kaynaklandığı için, zengin insanlar da oluşması nedeniyle bu ismi almaktadır. Daha çok erkeklerin ve obez insanların yakalandığı bu hastalığın tedavisi geçici sürelerle yapılmaktadır. Hastanın eklem bölgesinde kızarıklık, şişlik ve çok şiddetli ağrılar meydana gelecektir. Bu ağrıların oluşması sonucunda hekime giden hastaya doktor gerekli muayene sonucunda tanısını koyacak ve kendisine tedavi başlayacaktır. Doktor tarafndan verilen bu tedavi sonucunda bir süreliğine geçecektir. Fakat daha sonradan hasta kendisine dikkat etmediği zamanlarda tekrardan oluşacak olan bu gut hastalığının doktor tarafından verilen tedavi yöntemine ek olarak bitkisel olarakta tedaviye destek olacak bir kür tarifi vardır.

Prof. Dr İbrahim Saraçoğlu’nun Kür Tarifi

Gut hastaları çin İbrahim Saraçoğlu kerevizi önermektedir. Bu kürün yapımı da oldukça kolaydır. Bir kereviz alınır ve üzerine hafif geçecek kadar klorsuz su eklenerek kaynatılır. Hafif haşlanmış olan kerevize tuz ya da herhangi bir baharat eklenmeden yenmesi gerekmektedir.

Fakat İbrahim Saraçoğlu’nun bir uyarısı olmaktadır. Bu uyarı da kesinlikle bu kürü 10 günden uzunca bir süre deneyecek olan kişilerin arada bir tansiyonunu ölçtürmelerinin gerektiği konusunda bilgilendirmektedir. Kereviz özellikle de yüksek tansiyon hastalarına önerilmemektedir. Çünkü kerevizin her zaman için tansiyon yükseltecek bir bitki olduğu kanıtlanmıştır.

Kereviz Kürünün Hazırlanışı

 Saraçoğlu’na göre bu kür 3 ay boyunca uygulanması gerekmektedir. Haftanın sadece 3 günü kürü uyguladığınız zaman eklemlerde bulunan iltihabın önüne geçmiş olacaksınız. Her kür için 300 ya da 350 gram kadar kereviz satın almalısınız. Bir kabın içerisinde satın aldığınız taze kerevizler konulur ve üzerini geçecek kadar su eklemesi yapıır. Ocakta toplam 6 ya da 7 dakika boyunca kaynatılır. Hafif yumuşadığı zaman süzülmesi gerekmektedir. Ve bu kereviz herhangi tuz ya da bir baharat konulmadan lapa bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.  Saraçoğlu tarafından bunun dışında da gut hastalığına iyi gelmiş olan kürleri vardır.

Elma sirkesinin içerisinde en doğal oksidan içermektedir. Bu sirke vücudunuzda ki zararlı maddelerin yok olmasını sağlayacaktır. Sizlerin eklemlerinizde bulunan iltihapları 1 bardak suyun içerisinde 1 yemek kaşığı elma sirkesi koyup vücudunuzda ki toksinlerden ayırmış olacaksınız.

Sebze Sularınında ürik asidin dengelenmesinde son derece faydalı olduğu bilinmektedir. Özellikle de havuç, kabak ve salatalık hatta pancar turşusununda son derece iyi geldiği bilinmektedir. Sizler de taze sıkılmış sebze sularından istediğinizi sıkarak tüketebilirsiniz. Bu sayede vücudunuzda ki asit her zaman için dengelenecektir. Gut hastalığınında hafiflemesini sağlamış olacaksınız. Kirazın içerisinde Anthocyanins flavonoid denilen bir madde bulunmaktadır. Bu maddenin ürik asidin azalması konusunda faydalı olacaktır. Sizler de her zaman için mevsiminde kiraz ya da böğürtlen tüketebilirsiniz. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle