Kemik Erimesine İyi Gelen Bitkiler

Belli bir yaştan sonra kemiklerimizde bulunan gözeneklerin büyümesi sonucunda kemiklerde yumuşama meydana gelir. Bunun neticesinde de travma sonucunda kolaylıkla kırılırlar.

Kemik Erimesi Bitkisel Tedavisi

Yaşın ilerlemesi ile birlikte menopoza giren kadınlarda östrojen azalacaktır. Bunun sonucunda da kemiklerde erime yani osteoporoz gelişmesine neden olacaktır. Bu hastalık kemiklerin ciddi oranda hasar görmesine ve çok çabuk bir şekilde kırılmasına neden olacaktır. Uzmanlar bol miktarda D vitamini alınması gerektiğini ve aynı zamanda da kemiklere faydalı olacağı için kalsiyum kullanmaları gerektiğini söylemektedirler. Sizlerde de osteoporoz tanısı konulması sonucunda yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekecektir.

Kemik erimesi yaşamakta olan bir hastanın her zaman için çok dikkatli olması gerekmektedir. Daha çok el bileği kırıklığı ve kalça kırıklığı yaşamakta olduğu zaman kemik erimesinin teşhisi konulmaktadır. Kemik erimesi çok yavaş ilerleyen ve kırıklara kadar belirti vermeyen sinsi bir hastalık olmaktadır.

Bu Bitkiler Nelerdir?

Yonca: Yeşil yapraklı bitkiler içerisinde her zaman için kalsiyum bol miktarda bulunmaktadır. Sizler de K vitamini bakımından son derece zengin olan yoncayı yemeniz sonucunda östrojen eksikliğinden kaynaklı olan kemik erimesinin önüne geçmiş olacaksınız. Haftanın belirli günlerinde taze olarak topladığınız yoncayı tüketmeniz sizlere oldukça fayda sağlayacaktır.

Atkuyruğu: Kişinin kalsiyum eksikliği olması durumunda Atkuyruğu bitkisini çay yaparak tüketmeniz önerilmektedir. Sizlerde de kemiklerinizde kalsiyum kaybı yaşamanız sonucunda rahatlıkla bu şifalı otu tüketebilirsiniz. Sizlerin kalsiyum kaybınızı ortadan kaldırma konusunda çok başaraılı kalsiyum kaynağı olmaktadır.

Maydanoz: iltihaplı romatizma hastalarının ve kemik rahatsızlığı çekmekte olan kişilerin sağlığına kavuşması konusunda son derece başarılı bir bitki olmaktadır. Kişinin bu bitkiyi çiğ olarak ya da salatalarına koyup yemesi tavsiye edilmektedir. Kemik erimesi ile savaşacak ve içerisinde bulunan bor ve florür son derece etkili olacaktır. Sizler de kemik erimesine yardımcı olacak bu bitkiyi evinizden ayırmamalısınız.

Karayılan otu: Kadınlarda ve erkeklerde östrolen seviyesinde azalma olduğu zaman bu ilaç gibi bitki onların östrojen seviyelerini arttırma konusunda yardımcı olacaktır. Kemiklere son derece faydalı olması ile bilinmektedir. Ayrıca mide kramplarını da önlemekte olan bir bitki olmaktadır.

Dong Quai: Daha çok Çin ve Kore’ye özgü olan bir birki olmaktadır. Ağız yoluyla haşlandıktan sonra yenilir. Kadınların hormonal sistemlerinin çalışmasında yardımcı olacağı gibi yaşı ilerlemiş kişilerin de kemiklerinde yeteri miktarda kalsiyum depolaması konusunda da yardımcı olacaktır.

Soya: Soya fasülyesinin ya da soya ürünlerinin kemiklerin korunmasında son derece iyi gelmesi ile bilinmektedir. Kemik kaybı yaşayan kişilerin bu kaybı durdurmaları için kullanacakları çok özel bir bitki olmaktadır. Östrojen düşüklüğü yaşayan menopoza girmiş kadınlarda görülen kemik erimesine karşı önlem almak isteyen kişilerin tüketmesi gereken bir bitki olacaktır.

Isırgan Otu: Bu bitkinin yaprağında şifa vardır. Genellikle kemik hastalıklarını önlemek amacı ile kullanılmaktadır. İçerisinde bol miktarda kalsiyum ve magnezyum bulunmaktadır. Bunlar da kemik sağlığını koruması için ve kemik dokusunda hasar oluşmaması için son derece önemlidir. Sizler de kalsiyum almak istiyorsanız ısırgan otu çayı yaparak bunu tüketmeniz sonucunda kemiklerinizin daha da güçlenmesini sağlayacaksınız.

Yulaf samanı: Daha önceden bir kırık yaşamış olan ve aynısını tekrarlamasını istemeyen kişiler Yulaf samanı ile kemiklerinizin güçlenmesini sağlamanız mümkün olacaktır. Kemiklerin aynı zamanda daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayacağı gibi mineral bakımdan çok zengin olan bu bitki ile sizler de kemiklerinizi güçlendirmeniz mümkün olacaktır.

Keten tohumu: Güçlü kemiklere sahip olmak istiyorsanız sizler de keten tohumunu tüketmelisiniz. İçerisinde bulunan Omega-3 yağ asidi sayesinde kemiklerin doku kaybını bir an önce önleyecek ve güçlü kemiklere sahip olmanızı sağlayacaktır.

Zerdeçal: binlerce hastalığın tedavisinde kullanılmakta olan zerdeçal son derece kemiklere de iyi gelmesi ile bilinmektedir. Kırığı olan kişilerde ağrı kesici niyetine kullanabilecekleri gibi aynı zamanda da kemiklerin güçlenmesi içinde etkili olacaktır. Sizler de zerdeçal kullanarak daha sağlıklı kemiklere sahip olmanız mümkün olacaktır.

Meyan kökü: Vücut içerisinde bulunan kırıkları iyileştireceği gibi aynı zamanda da iltihaplara da son derece iyi gelmesi ile bilinmektedir. Kemiklerinde kırık olanlar ya da kemik erimesi teşhisi konulmuş olan kişiler kemiklerinizde kaybettiğiniz dokularınızı meyan kökü ile tekrardan kazanacak ve sağlıklı kemiklere de sahip olmuş olacaksınız.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle