Topuk Dikeni İçin Kullanılan İlaç İsimleri

Topuk dikeni daha çok ayaklarının üzerinde duran, topuklu ayakkabı giyinen bayanlarda ya da koşucularda görülmekte olan topuğun alt kısmından bir çıkıntı çıkması ve iltihaplanması neticesinde oluşan şiddetli ağrı ile kendisini belli edecektir.

 Topuk Dikeni

Topuk Dikeni

Kişinin sürekli olarak ayakları üzerinde durması, koşması ya da düz taban bir ayağa sahip olmasından kaynaklı olarak gelişecek bir durumdur. Topuğun alt kısmında bir çıkıntı meydana gelecektir. Bu insanların gündelik hayatlarını son derece etkileyecek ve sıkıntı olmasına neden olacaktır. Hastalığın belirtileri arasında daha çok kişinin sabah uyandığı zaman ilk adımını atması ile çok şiddetli bir ağrının meydana gelmesi söz konusu olacaktır. Bu nedenle kişi yürümede zorluk çekecektir. Tedavisi günümüzde gerçekleşen bir hastalıktır. Bir takım ilaçlar ile ağrının dinmesi söz konusu olacaktır. Bunun yanında 1 yıl boyunca geçmemiş olan ve kortizon iğnesi yapılmasına rağmen hastalık hala ddevam ediyor kişi ağrılarından ve şikayetlerinden yakınıyorsa o zaman cerrahi müdahale yapılması gerekmektedir. Ama birçok kişi kullandığı ilaçlar ile bu hastalığın önüne geçmiş olmaktadır.

 Kullanılan İlaçlar

İlaç tedavisi için nonsterodial antlenflamatuvar içerecek kısca NSAİİ olan ilaçları kullanması her zaman için zorunlu olacaktır. Bu hastalığın altında yatan neden enflamatuar olduğu için bu ilaçları düzenli olarak kullanması gerekmektedir. Ayrıca ağrıları çok şiddetli olan kişilere anestezik ilaçlarda verilecektir.

Bunlar ağrı kesici olduğu için kişinin son derece rahatlamasına neden olacaktır. Son olarak antienflamatuar etkisi olan tropikal merhemler ve kremlerde verilebilir. Bunun dışında iğne olarak en son çare kişinin ağrıları bir türlü geçmiyor ve kullandığı ilaçlara yaptığı egzersizlere rağmen ağrıları şiddetle günlük hayatını etkiliyorsa kortizon iğnesi vurulması da söz konusu olacaktır.

NIMELID 100 mg: İçerisinde 15 tane tablet bulunmaktadır. antienflamatuvar etkisi bulunmaktadır. Akut ağrı yaşamakta olan kişilerin 15 gün boyunca kullanması gerekmektedir. Normal reçete ile satılan bir ilaç olmaktadır. Yan etkileri aranda baş ağrısı, uyku hali ve astım gibi belirtileri olmaktadır. 

SULIDIN jel % 1 30 gr jel: Etken maddesi nimesulid içeren bir jel olmaktadır. 30 gram ağırlığında tüp halinde satılmaktadır. Kulanım alanları; burkulma, ezilme topuk dikeni, iltihaplanma ve şişme için doktor tarafından normal reçete edilebilen bir ilaç olmaktadır. Günde iki veya üç kez olmak üzere kullanılması uygundur. 

ADVIL LIQUIGEL 200 mg 20 kapsül: İltihapları çözme konusunda çok etkili olan ve romatizmal ağrılar başta olmak üzere kişinin toğuğunda beliren topuk dikeni tedavisinde ve diş ağrısı, baş ağrısı gibi rahatsızlık verici durumlarda kullanılmaktadır. Normal reçete ile satılmakta olan ilacın kullanımını doktor tarafından belirlenmediği zamanlarda günde 3 tane alınması gerekmektedir. 

BRUFEN 400 mg 20 draj: Normal reçete ile satılan orijinal bir ilaç olmaktadır. Etkin maddesi Ibuprofen olmaktadır. 6 liradan satılmakta olan bu llaç eklemlerde oluşan ağrıların giderilmesinde, kemiklerde oluşan ağrılar ve özellikle topuk dikeni ağrısıyla başa çıkmakta oldukça etkili olan bir ilaç olmaktadır. Günlük doz alımı 1800’ü geçmemesi geekmektedir.

 DEKORT 2 ml 8 mg 1 ampül: Çok şiddetli ağrıları yaşamakta olan kişilere uygulanmaktadır. Romatizmal hastalıklar nedeniyle ağrı yaşayamn ya da topuk dikeninde bütün ilaçlar ve egzersizler kullanılmasına rağmen bir türlü iyileşme görülmediği zamanlarda doktorlar tarafından reçete edilecek jenerik bir ilaç oluo etken maddesi deksametazon olmaktadır. 3 liradan satılmaktadır. Özellikle de alerjilere iyi gelmesi ile bilinmektedir. 

ARTRIL 400 mg 20 film tablet: Ağrıları dindirme konusunda etkili olan İbuorpfen etkin maddesi olan bir ilaç olmaktadır. antiinflamatuar ilaçlar gurubunda olup hem ağrı kesici özelliği olan hem de iltihabın yok olmasında yardımcı olacak bir ilaç olmaktadır. Topuk dikeni tedavisinde de doktor tarafından reçete edilmesi sonucunda ağrı kesici olduğu için ağrılarından şikayet eden kişiler kullanabilir. Günlük alınacak doz 1800 mg olmalıdır. Bunları da zamana bölerek 6 saatte bir almanız gerekmektedir. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle