Medial Epikondilit Belirtileri Nelerdir ve Tedavi Yöntemleri

Medial Epikondilit halk arasında golfçü dirseği olarak bilinmektedir. Bilek, önkol ve dirseği sürekli olarak kullanılması neticesinde burada ki tendonlar tahriş olacaktır. İltihaplanması sonucunda da ağrı meydana gelir.

Medial Epikondilit

Medial Epikondilit

Medial epikondilit golfçü dirseği olarakta halk arasında bilinmekte olan ya da atıcı dirseği terimleri ile kullanılmakta olan, el, bilek ve ön kolun dirsek kısmına kadar tekrardan sürekli olarak kullanılması sonucunda bu bölümlerde olan tendonların tahriş olması nedeniyle iltihaplanma meydana gelmektedir. Bu iltihaplanma sonucunda da şiddetli bir ağrı meydana gelecek ve kişinin gündelik hayatını derinden etkileyecektir. Daha çok golf sporu ya da tenis raketini sallamakta olan kişilerin kollarını dirsekten bükmeleri sonucunda ya da atış yapmaları sonucunda meydana gelecek bir hastalık olmaktadır. Sıklıkla 35 yaş üzerinde erkeklerde daha çok görülmektedir.

Nasıl Oluşur?

 Tendonların hasar görmesi neticesinde ortaya çıkacak olan bir durum olmaktadır. Burada ki tendonlar kemikleri bağlayan yumuşak birer oku olmaktadır. Medikal epikondilitten kas grubunun bilek kısmında ve parmakları bükmek ve ön bileği kırmak gibi işlevleri yerine getirememesi sonucunda oluşacaktır.

Sürekli olarak aynı hareketleri yaparak sürekli olarak bileğin kırarak hareket ettirmek tendonun tahriş olmasına neden olacaktır. Eğer ki bu rahatsızlık teşhisi konulduğu zamanlada tedavi olunması şart olacaktır. Yoksa hastalığa neden olan tendonların kemikten kopması bile gündeme gelecektir. 

 Belirtileri

  • Bilek ve dirsek hareketleri sonucunda elimizi oynattığımızda ön koun iç kısmında şiddetli bir ağrı meydana gelebilir;
  • Dirsekten parmaklara kadar gelen kısımda uyuşma ve karıncalanma görülecektir;
  • Herhangi bir şeyi tuttuğunuz zaman ya da sıkma hareketi yaparsanız bu uyuşmalar ve karıncalanma el ve parmakların iç kısmına doğru ilerleyecektir;
  • Dokunma hissinde azalma;
  • Herhangi bir nesneyi tutmaya çalışırken zayıflığın görülmesi;
  • Dirsekte sertlik meydana gelebilir.

 Tanı

Bir fizyoterapist ya da ortopedi uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Sizlerin yapmanızı isteyecek bir takım testler isteyecektir. Bilek, önkol ve dirsek üzerinde birkaç hareket yaptıracak ve sizlerde güç kaybının olup olmadığını anlamak için hareketler yaptıracaktır. Sizden bir takım testler isteyecektir. Bu kan testinde CRP yani iltihaplanma olup olmadığını kontrol etmek amacı ile kan testlerine bakacağı gibi kolunuzun röntgen filmini de çektirmek isteyecektir. Bileklerinizin bükülmesini konusunda ağrının olması ya da bir direç uygulandığı zaman şiddetlenen ağrınızın olması konusunda yaptığı testler sonucunda sizlere teşhisi koyacaktır.

 Tedavisi

 Bu bölge içerisinde kan dolaşımının yapılması son derece önemli olacaktır. Doktor tarafından yapılacak fizik tedavi hareketleri sayesinde kan akışının hızlanması söz konusu olacaktır. Medikal epikondilit tanısı konulan kişilerin doktor tarafından yapılması ön görülmekte olan hareketleri söylediği şekilde ve sıklıkta yapılması gerekmektedir. 

Sürekli olrak ağrı çekmekte olan kişilerin iltihaplı tendonların iyileşmesini sağlamak için bir takım yöntemler önerecektir. Bunlar buz masajı olabilir. Yumuşak dokunun içerisinde bulunan tendonların iyileşmesi için bu bölgeye yumuşak masajların uygulanması gerekebilir. Dirsek, ön kol ve bilek uzantıları olacaktır. Bu kasların hareketlerini kazanması konusunda yardımcı olmak için el üzerinde ve dirseklerin bazı hareketler yapılması gerekmektedir.

 Antienflamatuar özelliği olan ilaçlar verilecektir. Bu ilaçlar ön kollarda olan ağrıyı hafifletecek ve aynı zamanda da şişliği azaltacak olan ilaçlardır. Eğer ki çok şiş ve ağrı olması durumunda hastaya steroid enjeksiyon yapılması söz konusu olacaktır. 

Hastanın kol hareketlerini yapmaktan uzak durması gerekmektedir. Bu kolunu mümkün olduğu kadar az hareket ettirmeli ve sadece doktor tarafından ön görülen ve istenilen hareketler yapılmalıdır. Kaslarınızı güçlendirmek için ön görülen fizik tedavi hareketleri son derece kasların güçlenmesini sağlayacak olan egzersizler verildiği zaman kolunuzun zamanla güçlenmesi söz konusu olacaktır. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle