Tenisçi Dirseği Nedir, Epikondilit Bandı Nasıl Takılır?

Tenisçi dirseği kolunu çok fazla kullanan kişilerde görüşmekte olan lateral epikondilit isminde kişinin el bileğinden dirseğin yanında bir ağır ve şişliğin oluşması durumudur.

Epikondilit Bandı Nasıl Takılır?

Halk dilinde tenisçi dirseği olarak bilinen bilimsel adı, Lateral Epikondilit olan bu rahatsızlık kolunu çok fazla kullanan kişilerde görülmektedir. Sıklıkla kullandığı konunun yanında şiddetli bir ağrının oluşacağı gibi şişlik ve acı görülmektedir. Kollarını sürekli olarak çalıştırmak zorunda olan kişilerde sıklıkla görülen bir rahatsızlık olmaktadır. Kol hareketleri sırasında bilekten dirseğe kadar uzanan bir ağrının olması söz konusu olacaktır. Kollarını çok fazla çalıştırmakta olan kişilerin dirseklerine aşırı yük binmesi sonucunda oluşacak bir hastlık olmaktadır. Ağrının ciddiye alınmadığı durumlarda ise dirsek bölgesinde bulunan kaslarda yırtılma söz konusu olacaktır. Bu rahatsızlığın günümüzde bir kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu nedenle de tenisçi dirseği hastalığını yaşamakta olan kişilerin ağrısını hafifletmek amacı ile bir takım ağrı kesici ilaçlar ve de kortizon gibi ilaçlar verileceği gibi fizyoterapi uygulamaları da ağrının yok olması konusunda son derece başarılı olmaktadır. 

 Tenisçi Dirsek Bandının Özellikleri

Tenisçi dirseği bandının ayarlanabilir bir dirsek sargısı olarak kullanılmaktadır. Bu bant dirsek ve kolun ön tarafına doğru sarılmaktadır. Dirsek üzerinde bulunan ve kolumuz içerisinde bulunan kasların ağrısını ve stresini azaltmak amacı ile kullanıldığı bilinmektedir. Bu tenisçi bantları doktor tarafından reçete edildiği zamanlarda kullanılmalıdır. Ve doktorun ön gördüğü süre boyunca takılmalıdır. Bunun yanına genellikle elastik olan bir kopçanında verilmesi söz konusu olacaktır. Bunun nedeni de kolun ön tarafında bulunan basıncın eşit olarak kola dağılması için ayarlama yapmak amacı ile kullanılmaktadır. Böylelikle ağrı çeken bölümün ağrısında hafifleme olacaktır.

 Tenisçi dirseği bantları termal neopren adı verilmekte olan bir maddeden yapıldığı için kişiye rahatsızlık vermemektedir. Günümüzde bu bantların birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu nedenle de sizlerin ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçmeniz mümkün olacaktır. Bu bantlar içerisinde sabitlenebilir ya da ayarlanabilir olanları varken dirsek kısmında bir ped vardır. Bazıları da ısı tutucu özelliği olduğu gibi bazılarında da soğuk uygulamaları vardır. Satın alacağınız tenisçi dirseği bandı sizin ihtiyacınızı karşılayacaktır. 

 Tenisçi Dirseği Bandı Nasıl Takılır?

 Bu bant tenisçi dirseği ağrısı oluşan kişilerde daha çok ağrının azalmasını sağlamak için doktor tarafından verilmektedir. Unutmamalısınız ki sizlerin kolunuza uygun ölçülerde bir bandı satın almanız çok önemli olacaktır. Bunun içinde sizlerin ön kolunuzun çevresini ölçtüğünüz zaman buna uygun olan bir bant almalısınız. Bu bandı kolunuza takmak için bantın bir ilmeği vardır. Bu ilmek iç kısmına gelecek şekilde çevirmelisiniz. Gevşek bir ilmik oluşturmak yeterli olacaktır. Bu ilmiği elinizin üst kısmına geçirmeli ve dirseğinizin yanına kadar getirmelisiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken ön kol tarafında bulunan bandın çok gevşek olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca bant üzerinde bulunan tokanın yukarı kısmı işaret ediyor olmasının da önemi vardır. Unutmamalısınız ki bu bandı takarken yastıklı dirsek kısmının biraz yukarıda olmasının şart olduğunu biliyor olmalısınız. Serbest olan elinizle bandı tutmalı ve toka kısmına doğru getirmeniz gerekmektedir. 

Sizlerde bandı her defasında çıkaracağınız zaman dirsek kısmınıza bir buz koyun ve buzu biraz beklettikten sonra bandı çıkarmanız tavsiye edilmektedir. Bu sayede dirsek kaslarının tekrarlayan yırtıklar olmasını önleyecektir. Tenisçi dirseği askısı takan kişilerin bu durumu günlük olarak tekrarlaması gerekmektedir. Bu bandı doktorun önerdiği tarife uygun şekilde takmalı ve doktor tarafından önerildiği süre boyunca kullanmanız tenisçi dirseği ağrılarınızın dinmesi konusunda son derece faydalı olacaktır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle