Feridun Kunak’tan Topuk Dikeni İçin Çözüm

Kilo sorunu olan ya da yanlış ayakkabı giyinen kişilerde topuklarının altında her yere bastığı zaman iğne batar gibi şiddetli ağrının olması durumudur.

 Feridun Kunak’tan Topuk Dikeni İçin Bitkisel Çözüm

Ortopedik sorun olarak topuk dikeni son derece ciddi olan bir ortopedik rahatsızlık olmaktadır. Birçok nedenden kaynaklı olarak görülmesi söz konusu olacaktır. Eğer duruş bozuklukları daha erken dönem içerisinde fark edilerek tedavi edilmesi sonucunda topuk dikeninin önüne geçmiş olacaksınız. Topuk dikeni son derece ciddi bir sorun olmaktadır. Bu durum kişinin günlük aktivitelerini olumsuz yönde etkileyecek ve bu durum kişinin gündelik hayatına engel olacaktır. Çok hızlı kilo alımı ya da sürekli olarak yanlış bir ayakkabı giyinilmesi kişinin topuk dikeni riskini oluşturacağı gibi aynı zamanda da kişinin sürekli olarak ayakta kalması da topuk dikeninin oluşmasına neden olacaktır.

Topuk dikeni uzun süreli ayakta kalma ya da hareket sonrasında meydana gelen şiddetli bir ağrının oluşmasına neden olacaktır. Topuk dikeni ayağın alt kısmında topuk kısmında kalsiyumun fazla olması sonucunda oluşacak kemiksi bir çıkıntı olmaktadır. Uzunlusu ise zamanla 2 santime kadar uzanacaktır. Bu hastalık mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Eklemlerde orantının bozulması sonucunda kişinin eklemlerinde kireçlemeye neden olacaktır. 

Topuk Dikeni

 Belirtileri

Bu rahatsızlık daha çok kendisini belli etmeden ilerlemektedir. Eğer ki diken etrafında bir iltihaplanma olduğu zaman kişi ayağını her yere bastığı zamanlarda ya da spor egzersizleri yapacağı gibi uyanır uyanmaz da ağrının oluşması meydana gelecektir. Topuk dikeninin ağrısını sizler de diğer ağrılardan ayırmak istiyorsanız unutmayın ki ayağınızı dinlendirdiğiniz zaman bile bunun ağrısının geçmeyecek olduğunu unutmamalısınız. Ayağınızı dinlendirdiğiniz zaman geçmeyen ağrının eğer ki yere bastığınız zamanlarda bu ağrının şiddetlenmesi sonucunda topuk dikeni olduğunu da anlamanız mümkün olacaktır. Topuk dikeni etrafında bulunan iltihap nedeniyle oluşan ağrının geçmesi için mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

 Nedenleri

Topuk dikeninin oluşmasında birçok nedenden kaynaklı olarak meydana gelebilir. Kişinin hızlı bir şekilde kilo alması sonucunda ya da yanlış ayakkabıyı giyinmesi sonucunda meydana gelecektir. Kişinin yeni spora başlaması sonrasında ayakta oluşan ciddi bir ağrı meydana gelecektir. Ayaklarda oluşan bu ciddi ağrının nedeni topuk dikeni rahatsızlığının olacağını da unutmamalısınız. Daha çok gençlerde yaygın bir şekilde görülmektedir.

Ayakların altında topuk kısmında meydana gelecek ağrının oluşması sonucunda kendisini gösterecektir. Kendi ayağınıza uygun olmayan bir ayakkabı giyinmesi sonucunda da topuk dikeni rahatsızlığının meydana geleceğini unutmamalısınız.

 • Daha çok genç ve orta yaşlı kişilerde görülmektedir;
 • Ayakların üzerinde bulunan kemerde bir çökme olması sonucunda;
 • Tendonların gerilmesi;
 • Sürekli olarak uzun bir yürüyüş yapılması;
 • Sert bir zemin üzerinde yapılan egzersizler;
 • zıplama hareketleri;
 • Aşırı kilolu olmak;
 • Kişide şeker hastalığının olması;
 • Gün içerisinde tek ayak üzerine ağırlığını vermek;
 • Ayağı sıkan ayakkabı giyinmek;
 • Ani fiziksel aktiviteler yapmak.

 Topuk Dikeni Bitkisel Tedavisi Feridun Kunak

 •  1 tane lahana yaprağı;
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi;
 • Yarım domates;
 • 1 yemek kaşığı biberiye yağı.

Yapılışı: Bir kabın içerisine yarım domates ve bir yemek kaşığı elma sirkesi konulur. Bu şekild yoğurulur. Ardından birbirine karışan elma sirkesi ve domatesin üzerine biraz biberiye yağının eklenmesi gerekmektedir. Bu karışım uyumadan önce masaj yaparak ayak bölgesine sürülür. Lahana yaprağı üzerine konulur ve ayağınızı bir bez parçası ile sarmanız gerekmektedir. Poşet ile de ayağınızda kalması için sabitlemeniz gerekmektedir. Bu şekilde sabah uyanana kadar beklemeniz gerekmektedir. Sabah uyandığınız zaman ılık bir su kullanarak bu karışımı sizler de temizlemeniz gerekmektedir. Bir hafta boyunca sizler de her akşam uyumadan önce ayaklarınıza bu karışımı sürmeniz gerekmektedir. Gece uyumadan önce bu karışımı uygulayıp her en az 8 saat boyunca ayağınızda bulunması gerekmektedir. Akşam saatlerinde topuk dikeni yaşamakta olan kişilerin ciddi bir şekilde ağrısının olmasına neden olacaktır. 

Bu karışım sonrasında sizlerin de şiddetli ağrılarınız yok olacak ve topuk dikeninden kurtulmuş olacaksınız. Sizler de daha hızlı iyileşmek istiyorsanız o zaman egzersizleri de yapabilir ya da ayaklarınıza masaj yaparak topuk dikeni ağrısını hafifletebilirsiniz.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...
Yorum ekle