Menopozda Kemik Erimesi Nasıl Önlenir?

Menopoza giren bir kadının hormonları artık çalışmayacak olduğundan kemiklerinde ki kalsiyum oranı azalacağı için Osteoporoz yani kemik erimesi yaşaması sıklıkla görülmektedir.

Menopoz ve Osteoporoz

 Menopoz ile kemik erimesinin yakından bir ilişkisi olmaktadır. Osteoporoz hastalığına erken menopoza girmiş olan bir kadının yakalanma ihtimali her zaman için daha fazla olmaktadır. Hormonlarımız çalışıyorken kemiklerimizin yeteri kadar kalsiyum oranının da olmasını sağlamaktadır. Hotmon seviyesi menopoz ile birlikte düşecektir. Bu da kemik kütlesinde ciddi oranda bir kaybın olmasına neden olacaktır. Hatta kadınların her ay düzenli olarak adet görmesi de kemikleri yakından etkilemektedir. Seyrek adet görülmesi ciddi anlamda kemik kütlesinin kaybına yol açacaktır. 

Menopoza girmiş bir kadının beş yıldan sonra kemik dokusunda %20’lere varan bir doku kaybının olması söz konusu olacaktır. Kemik dokusunda ki bu yoğunluğun düşüş sağlanması kadınların ostrojen hormon seviyelerinde ciddi anlamda bir düşüş görünmesinden kaynaklanmaktadır. Östrojen kemik dokusunu ve kuvvetini her zaman için koruma konusunda yardımcı olacaktır. Menopoza girmiş bir kadının bu yoğunluğu oldukça azalacaktır. Bunun sonucunda da zayıf kemikler meydana gelecektir.

Menopoz sırasında iken kişinin sık sık sağlığına dikkat etmesi ve kemiklerini güçlendirmek için gerekirse dışardan hormon alması ve bol miktarda kemiklere iyi gelen D vitaminini alması da gerekmektedir. Menopozdan sonra kemik kaybı tam olarak durmayacaktır. Fakat bu kemik kaybının yavaz olmasını sağlamak her zaman için sizin elinizde olacaktır.

 Hayata Karşı Aktif Olun

Yaşınız kaç olursa olsun sizlerin de hayatınız boyunca her zaman aktif bir yaşam sürmeniz gerekmektedir. Kemik erimesi daha çok hareketsiz kişilerde daha sıklıkla görülmektedir. Bu nedenle sizler de sürekli olarak bilgisayarın başında oturmak ya da televizyon izlemek yerine ideal kilonuza kavuşmak için egzersizler yapabilirsiniz. Kemik kuvvetiniz bu sayede daha da fazla bir şekilde artacaktır. Bisiklete binmek, yürüyüş yapmak son derece faydalı olmaktadır. Eğer ki kilo fazlası olan bir kişiyseniz sizler de kilo vererek kemiklerinizin ağırlık kaldırması sonucunda zorlanmasına engel olmuş olacaksınız. 

 Ağır Egzersizler Yapın

Bacaklarınız bütün gövdenizin yükünü taşımaktadır. Sizler de bacaklarınıza ve ayaklarınıza bu kadar yükün binmesi sonucunda kemiklerinizin taşıyamayacak olduğunu biliyor olmalısınız. Bu nedenle ayak kaslarınızı ve kemiklerinizi güçlendirecek ağır egzersizler yapmalısınız. Koşmak, atlamak ya da dans etmek gibi egzersizler her zaman için hayatınızda olmalıdı. Kaslarınızı güçlendirmeyi unutmamalısınız.

 Sağlıklı Beslenin

Hayatınızın her evresinde sizler de sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirmeniz gerekmektedir. Menopoz döneminde olan kişilerin kemiklerinin sağlıklı kalması gerekmektedir. Bu nedenle sizler de her zaman diyet yapmalı ve aşırı yemekten kaçınmalısınız. Daha çok sebze ağırlıklı gıdalar yemeniz gerekmektedir. Güçlü kemikler oluşturmak istiyorsanız o zaman kalsiyum değeri yüksek olan yeşil yapraklı sebzelerin yanı sıra süt ve süt ürünlerini de bol miktarda tüketmeniz sağlığınız için faydalı olacaktır.

 D Vitamini Alın

Sağlıklı kemiklerin olmazsa olmazlarından bir tanesi de D vitamini olmaktadır. Fakat yiyeceklerden bu D vitaminini almak son derece zor olmaktadır. Besinler içerisinde balık ve yumurtada olsa da en çok kişi D vitamini güneş ışınlarından alacaktır. Kemikleriniz için var olan D vitamini en çok güneşte olması nedeniyle yapacağınız yaz mevsimi olduğu zamanlarda her gün on dakika kadar güneş ışığında yüzünüz kollarınız ve bacaklarınızın güneş ışınlarına maruz kalmasını sağlamalısınız. Böylelikle kemikleriniz için faydalı olan D vitaminini fazlasıyla almış olacaksınız.

 Sigara ve Alkolden Uzak Durun

Sigara ve alkol osteoporoz riskini de beraberinde getirmetedir. Bu nedenle sizler de alkol tüketiyorsanız ve sigara içiyorsanız bunların sağlığınız için son derece zararlı olduğunu unutmamalısınız. Kemiklerinizin güçlü olmasını istiyorsanız bu sigaradan ve alkolden her zaman için uzak durmalısınız.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle