Nöropatik Artropati Hakkında Bİlgiler

Diyabetikli olan hastalarda ayaklarında oluşan sorunlardan bir tanesine verilen isimdir. Ayaklarda ya da ayak bileklerinde meydana gelebilecek bir rahatsızlık türü olmaktadır.

Nöropatik Artropati

Diyabetikli hastaların ayaklarında yaşamakta olduğu sorunlardan bir tanesidir. Ayak bileğinde ya da ayakta görülecektir. Diğer ismi ise Charcot Eklemi olmaktadır. İlerleyen zamanlarda kemiklerde veya eklemlerde şekil bozukluğunun oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle de hastalığın her zaman için erken teşhis edilmesi gerekmektedir. Bu hastalık sinsi bir şekilde başlayacaktır. Bu hastalığın tedavi edilmemesi durumunda ayaklarda fonksiyon kaybına neden olacaktır. 

Özellikle de bacakların alt kısımlarında bozuklukların oluşmasına neden olacaktır. Bu rahatsızlık daha çok kendiliğinden oluşacaktır. Küçük kırıkların oluşması sonucunda yumuşak doku hasar görecektir. Ağrı her zaman için olmayacaktır. Fakat şişlik her zaman için gözle görülebilecektir. Hastalıkta çok büyük ağrılar olmamasından kişinin ayaklarına yüklenerek hareket yürümesi sonucunda hastalığın ilerlemesi de söz konusu olacaktır. 

Nedenleri

Ayaklarda herhangi bir travma ve ateşi duyarlılığın azalmasına neden olacak nöropati nedeniyle gelişecektir. Ayaklarda duyarlılık azalmasına rağmen hasta yürümeye devam edecek olduğundan hastalığın ilerlemesi söz konusu olacaktır. Uzunca bir süre Nöropatili hastalarda ayakları risk altında olacaktır. Aşik tendonun gergin olması sonucunda hastaların bu Charcot hastalığına daha yatkın oldukları gözlemlenmiştir. Kilolu hastalarda daha sıklıkla görülmektedir. Bu nedenle de kilolu hastalarda bir an önce zayıflaması tavsiye edilir.

Belirtileri

  • Oluşan ayağa dokunulduğu zaman sıcaklık hissi;
  • Kızarıklığın oluşması;
  • Ayakta şişme;
  • İlk zamanlarda az giderek çoğalan ağrı;
  • Uyuşmalar;
  • Karıncalanma

Teşhis

Ön muayene sırasında ayakta ağrı olmayabilir. Cilt üzerinde kızarıklığın olması ile birlikte şişliğinde görülmesi söz konusu olacaktır. Bazı zamanlarda ise dokunulduğu zaman aşırı duyarlı bir hale ayaklar gelebilir. Kişinin ayak hareketleri son derece az olmasına rağmen ağrının olması da söz konusu olacaktır. Eğer hastalıkta belirtileri doktor göremediyse o zaman kan testi isteyebilir. Landa lökosit değerlerine bakılacaktır. Hastanın şikayetleri değerlendirilecek ve buna göre bir tedavi şekli söz konusu olacaktır. Röntgen filminde hastalığın tanısı konulacaktır. Ayağa dokunulduğu zaman sıcaklığın olması da hastalığın var olduğunu gösterecek bir durumdur.

Tedavisi

Hastalığın tedavisi çok yavaş olacaktır. Charcot hastalığı yaşarken ayak ya da bileği son derece hassas olacaktır. Bu nedenle de zayıf olan kemiklerde kırılgan olduğundan her zaman için korunması gerekmektedir. Üzerine yük binmediği zamanlarda zayıf olan kemikler kendisini tedavi ederek iyileştirecektir. Doktor tarafından izin verilmedikçe ayağın üzerine basmamak gerekmektedir. Bu nedenle ayak alçıya ya da atel ile korunacaktır. Hastanın koltuk değneği ya da tekerlekli sandelye kullanması gerekmektedir. Hastanın ayakkabısı içerisine yerleştirecek olduğu bir takım özel aparatlar sonrasında hasta tekrardan gündelik hayatına devam edebilir. Ayaklara oluşacak trvmalardan her zaman için kaçınmak gerektiğini unutmamalısınız. Ayağın birinde Charcot hastalığı geliştiği zaman diğerinde de gelişmesi mümkün olacağından iki ayakta korunmalıdır. 

Hastanın kan şekerini kontrol altında tutması gerekmektedir. Bu sayede ayaklarda oluşan sinir hasarının da kontrol altına alınabilir. Şikayet arttığı zaman doktora başvurmak gerekecektir. Kilolu insanların her iki ayağını da zaman zaman kontrol etmeli ve belirtmiş olduğumuz belirtiler varsa hemen doktora gidilmelidir. Kişi her zaman için ideal kilosunda olması gerekmektedir. Ayağınızı herhangi bir yere çarpmamalı ve ağır egzersiz hareketleri yaparak ayaklarınıza çok yüklenmemeniz gerekmektedir.

Hastalığın ilerleyen zamanlarında kişinin cildinde ülserler meydana gelecektir. Hastanın kemiksel çıkıntıları ve anatomik yapısında değişiklikler olması söz konusu olacaktır.Bu hastalar daha çok böbrek sorunları yaşadığı gibi göz sorunlarını da yaşaması mümkün olacaktır. 

 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle