Omuz Çıkması Ameliyatı Sonrası Yapılan Egzersizler

Omuz çıkığı ameliyatı sonrasında hemen egzersizleri yapmaya başlamanız omuz çevresinde bulunan kasların gevşemesini sağlayacağı için doktor tarafından sizlere fizik tedavi ve rehabilitasyon seanslarına katılmanız istenecektir.

Omuz Çıkığı Ameliyat Sonrası Egzersiz Hareketleri

Kişilerin omuzları çıktığı zamanlarda bağ dokusunda görülmekte olan güçlenme sağlanmadığı zamanlarda bütün yapılan egzersizlere ve fizik tedavi seanslarına rağmen omuz çıkığının tekrarlama riskinin olduğu durumlar içerisinde ameliyat yapılır. Ameliyat sonrasında bir takım fizik tedavi hareketleri yapılarak omuzun tekrardan güç kazanılması hedeflenmektedir.

 1. Egzersiz: Ayakta durun ve bir elinizi omuz hizasında olacak şekilde duvara yaslayın. Avuç içiniz duvara tam olarak temas etmek zorundadır. Avcunuzu sola doğru hareket ettirerek duvarda elinizle yürür pozisyonda olun. Beş saniye boyunca hareket ettirdikten sonra başlangıç pozisyonuna dönün. Omzunuzun çok fazla ağrımamasına dikkat etmelisiniz. 
 2. Egzersiz: Sağlam kolunuzu bir masanın üzerine koymalısınız. Öne doğru 90 deece olacak şekilde eğilin. Belinizin dik durmasına dikkat etmelisiniz. Ameliyatlı olan kolunuzu aşağı doğru sallandırın. Kolunuzu dirsekten bükmeyecek şekilde öne ve arkaya sallayın. 
 3. Egzersiz: Bir masadan destek almalısınız. Ameliyat olmayan kolunuzla masaya tutunun. Öne doğru beliniz düz olacak bir şekilde eğilin. Ameliyatlı olan kolunuzu serbest bırakın. Dirsekten kırılmayacak bir şekilde sağa ve sola doğru 10 defa sallayın. Omzunuzun çok fazla ağrıması durumunda 5 defa yapmalısınız. 
 4. Egzersiz: Ameliyat olmayan kolunuzla masadan destek almanız gerekmektedir. Öne doğru beliniz düz olacak şekilde eğilerek ameliyat olan kolunuzu yere sallandırmalısınız. Ardından kolunuzla birlikte yerde daire çizecek şekilde 10 defa hareket yapmalısınız.
 5. Egzersiz: Bu hareketi yapmak için sırt üstü uzanmanız gerekmektedir. Bacaklarınızı kendinize doğru çekin. Ve elinize bir sopa alın. Ameliyat olan kolunuz ve sağlam olan kolunuzla sopayı tutarak göğsünüze doğru çekin. Daha sonradan yukarıya kaldırın. Bu hareketi toplamda 10 defa yapmalısınız. Ameliyat olan kolunuzun gücü sopayı kaldırmaya yetmediği zamanlarda sağlam olan kolunuzla destek vermelisiniz. 
 6. Egzersiz: Sırt üstü uzanın. Ayaklarınızı kendinize doğru çekin. Bir sopadan yardım alarak ameliyatlı olan kolunuzu yana açın. Dirsekten kolunuzu kırmayacak şekilde kolunuzu yukarı doğru kaldırın. Sağlam olan kolunuzla destek verebilirsiniz. Bu hareketi 10 defa yapmalısınız. 

Omuz Kaslarını Güçlendirme Hareketleri

 1. Egzersiz: Yüzüstü olacak şekilde yere doğru uzanmalısınız. Elinize bir sopa alın. Arkadan sopayı tutun ve yukardan aşağı gelecek şekilde hareket ettirin. Sağlam kolunuzla her zaman için destek vermeniz bu hareketi daha kolay yapmanızı sağlayacaktır. 
 2. Egzersiz: Ayakta durun. Bacaklarınızı bir omuz genişliğinde açmalısınız. Duvara yüzünüz dönük olması gerekmektedir. Ameliyat olan kolunuzu yumruk yapın. 90 derece bükülü bir şekilde kolunuzla duvara doğr omzunuzu itin. 5 saniye kadar bekledikten sonra gevşemeniz gerekmektedir.
 3. Egzersiz: Duvara yan dönük olacak şekilde ayakta durun. Ameliyat olan kolunuzu yumruk yapın. 90 derece bükecek şekilde elinizi duvara yaslamalısınız. Kolunuzun dış kısmı ile duvara doğru omzunuzu itin. 5 saniye kadar bekleyin. 10 defa bu hareketi tekrarlayın. 
 4. Egzersiz: Ayakta duvarın önünde durmalısınız. Kolunuzu aşağı doğru sallandırın. Dirseğiniz düz pozisyonda olması çok önemlidir. Duvara omzunuzu itin. 5 saniye bekledikten sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün. 
 5. Egzersiz: Ayakta durun. Sırtınız duvara dönük olsun. Ameliyat olan kolunuzu 90 derece dirsekten kırın. Dirseğinizle birlikte duvara doğru itin. 5 saniye bekledikten sonra tekrardan başlangıç pozisyonuna dönerek bu hareketi 10 defa yapın. 
 6. Egzersiz: Ayakta dik durun. Bacaklarınızı bir omuz genişliğind açın. Kolunuzla gövdeniz arasına bir yastık koyarak dirseğinizi 90 derece bükülü hale getirin. Ardından yastığı sıkıştırın. 10 saniye kadar bekledikten sonra gevşemelisiniz. Bu hareketi 10 defa yapın. 
 7. Egzersiz: Ayakta bir duvarın keşesinde durun. Bacaklarınızı omuz genişliğinde açın. Dirseğinizi duvarın kenarında 90 derece bükülü hale getirin ve duvara doğru itin. 
 8. Egzersiz: Sırt üstü olacak pozisyonda yatın. Ayaklarınızı kendinize doğru çekin. Ameliyat olan kolunuzu yukarı kaldırın. 5 saniye kadar bekledikten sonra tekrar yanınıza indirin. 
 9. Egzersiz: Ameliyat olmayan kolunuzun üzerine yatın. Ameliyat olan kolunuzu yukarı kaldırabildiğiniz kadar kaldırın. 5 saniye durun ve kolunuzu yanınıza indirin. 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle