Osteoporoz Hastalığı İçin Egzersizler

Osteoporoz hastalığını yaşamakta olan kişilerin kemikleri güçsüzleşecek ve bir travma yaşama sonucunda da kolaylıkla kırılacaktır. Bu durumda egzersiz yaparak kemiklerinizin güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

 Osteoporou Önlemek İçin Egzersizler

Osteoporoz daha çok yaşı ilerlemiş kadınların sıklıkla yaşamakta olduğu bir kemik hastalığı olmaktadır. Zamanla kemiklerde ki dokuların azalması sonucunda kişinin kemiklerinde zayıflama olacaktır. Bu sebeple de hastalığı yaşamakta olan kişilerin yaşayacak olduğu en ufak bir travma neticesinde ciddi kırıkların oluşmasına neden olacaktır. Sizler de egzersiz yaparak kaslarınızın güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Ve bu sayede kemiklerinizin de kırılmasının önüne geçmiş olacaksınız. Osteoporoz yaşamakta olan kişilerin daha çok omurgalarında kırık olması nedeniyle sırtlarında bulunan kasları güçlendirmek gerekmektedir. Kişi kendi esnekliğini de arttıracağı gibi denge çalışmaları da yapması gerekmektedir. 

Sizlerin de yaşınız kaç olursa olsun her zaman Aerobik yaparak kemik erimesinin önüne geçmiş olacağınızı unutmamalısınız. Kemik yoğunluğunuzu arttırmak ve osteoporoz hastalığının ilerlememesi için sizler de kaslarınızı kuvvetlendirmeniz gerekmektedir. Bu hareketleri evinizde yapacağınız gibi bir spor salonuna giderekte yapmanız mümkündür.

 Osteoporou Önlemek İçin Egzersizler

Güçlendirme Egzersizleri

 Kollarınız ile ağırlık hareketlerini yapın. Kol kaslarınızın ve bileklerinizi güçlendirmek için elinize alacağınız yarım litre su şişesi sayesinde sizler de kol hareketi çalışabilirsiniz. İlk olarak kolunuzu hareket ettirmeden elinizde tuttuğunuz şişeyi sadece bilek kısmından hareket ettirin. Bu hareketi her iki kol için 15 defa yapın. Daha sonradan eliniz düz bir şekilde şişeyi yukarı kaldırın ve indirin. Bu hareketi de yine iki kol için 15 defa yapmanız gerekmektedir. 

Yere yüz üstü olacak şekilde uzanmalısınız. Sizler de sırtınızdan güç alarak başınızı ve sırt bölgenizi kaldırın. Ve bu şekilde içinizden ona kadar saydıktan sonra tekrar düz halde yatın. Bu hareketi gün aşırı 15 defa yaptığınız zaman sırtınızda ki kaslarınız ve kalçanız çalışacaktır.

Germe Hareketleri

Bu hareketi her zaman için çıplak ayakla yapmalısınız. Ayak bileğinizde bulunan eklemleri güçlendirmek için ayakkabısız olmanız gerekmektedir. Sizler de sol tarafınıza bir sandalye yerleştirmelisiniz. Ayaklarınız bir omuz boyu açık olacak şekilde bir elinizle sandalyeden tutun. Diğer elinizle de kalçanızın hizaasında tutun. Sağ ayağınızı kırmadan yana doğru açın. Üç saniye kadar havada bekletin ve sonra tekrar yavaş bir şekilde yere indirin. Bu hareketi 12 defa uygulayın.

Bu hareketi yaparken sadece kaldırdığınız ayağınızın olduğu kalçayı değil. İki kalçayı birden hissetmeniz son derece önemli olacaktır. Ayağınızı kaldırırken sizlerin gövde kısmınızın son derece dik durması önemli olacaktır.

Kalça Hareketleri

 Yine çıplak ayakla olmanız gerekmektedir. Bir sandalyeden yardım almalısınız. Sizler de bu defa yönünüzü sandalyeye doğru dönmeniz gerekmektedir. Düz durun. Ve bacaklarınızı bir omuz büyüklüğünde açın. Sandalyeden tutarak önce sağ bacağınızı yavaş bir şekilde vücudunuzun arkasına getirin. Burada önemli olan bu egzersizi yaparken bacakların kırılmaması ve vücudun yönünü değiştirmemesi olacaktır. 3 saniye tutun ve bacağınızı tekrar eski konumuna getirin. Her iki bacak için 10 defa yapmalısınız. 

 Egzersiz Bandı

Kemik erimesi yaşamakta olan kişiler özel egzersiz bantları ile de hareket yapacağını unutmamalıdır. Bu bantlar kol kaslarını çalıştıracak ve kol kırıklarına karşı sizi korumuş olacaktır. Aldığınız bandı sağlam bir yere bağlayın. Biraz ilerde durun ve sizler de bandı kendinize doğru gerin. Bu hareketi 15 defa yapmalısınız.

 Yer Hareketleri

Yere yüz üstü olacak şekilde uzanın. Ellerinizi de öne doğru uzatmalısınız. Bacaklar bir omuz boyunca açık olması gerekmektedir.

Sağ kolunuzu kaldırırken sol ayağınızı da aynı şekilde kırmadan havaya doğru kaldırın. Daha sonra indirin ve bu defa sol kolu kaldırın ve sağ bacağınızı da kaldırmalısınız. Burada dikkat etmeniz gereken bacakların ve kolların kırılmadan kaldırmak olacaktır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle