El Parmaklarında Kireçleme Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

El parmaklarında olan kireçlenme yaş ilerlemesi sonucunda ve parmaklarda bulunan eklem kıkırdaklarının zaman ile aşındığı zaman kemiklerin birbirine değmesi sonucunda meydana gelecektir.

 El Parmak Kireçlenmesi

Kireçlenme

Vücudun bir yerinde ya da birçok ekleminde meydana gelecek bir rahatsızlık olan kireçlenme rahatsızlığı el parmaklarında da görülmektedir. Eklemler arasında olan kıkırdağın sıvısının yok olması sonucunda kıkırdak aşınacaktır. Ve bu aşınma sonucunda kemikler birbirine değmesi sonucunda el parmaklarında kireçlenme meydana gelecektir. Aşınma sonucunda kemiklerde iltihaplanmaya neden olabileceği gibi sıklıkla sertliğin olması da söz konusu olacaktır. El parmaklarında kireçlenme olma nedenleri kişiden kişiye göre değişiklik göstermesi ile bilinmektedir. Ama belirtiler arasında sıklıkla elleri kullandıkları zaman ciddi bir ağrı oluşmaktadır.

Belirtileri

Her eklemde olan kireçlenme hastalığında olduğu gibi el parmaklarında ki kireçlenme hastalığında da sabaha karşı çok belirgin bir ağrı olacağı gibi eklem sertliğininde olması söz konusu olacaktır.

Kişi parmaklarını hareket ettirmekte çok zorlanacaktır. Parmak gücü zayıflayacak ve parmak eklemlerinde ya da bileklerde şişme meydana gelecektir. Bu hastalık daha çok yaşın ilerlemesi ile birlikte görülüyor olsa da parmaklara alınan bir darbe neticesinde de meydana gelebileceği mümkün olacaktır. Parmak eklem yerlerinde daha çok yuvarlak ve şişmiş bölgeleri meydana gelecektir. Parmakların şekillerinde bozulma meydana gelecektir. Ellerde bulunan eklemlerin çok narin olması sebebi ile herhangi bir travma sonucunda da meydana gelecektir. Eller eski hareketliliğini kaybedecek ve parmakları oynatmakta kişi zorluk çekecektir. 

Sebepleri

El parmaklarında oluşan kireçlenmenin nedeni de tam olarak bilinmemektedir. Bu rahatsızlık zaman içerisinde kendisini belli etmekte olan ve kemiklerin kıkırdak yapısında aşınma sonucunda yıpranmanın meydana gelecek olduğu bir rahatsızlık olmaktadır. Parmakları daha çok hareket ettiremeyecek ve sertliğin olmasına da neden olacaktır. Kıkırdağın aşınması sonucunda ciddi bir ağrının oluşması ve de sertlik meydana gelecektir. Kalıtsal olarak meydana geldiği de bilinmektedir. El parmaklarını aşırı derecede kullanan kişilerde de görülme olanağı çok yüksek olmaktadır. Şişman kişilerde görüldüğü bilinmektedir.

Vücudunun diğer bölgelerinde kireçleme olan kişilerin el parmaklarında da kireçleme görülmesi olasıdır. Ayrıca el parmaklarını çok sık kullanmayan kişilerde de görülmektedir. 

Teşhis

Teşhisini yapabilmesi için ortopedi hekimine gitmeniz gerekmektedir. Doktor sizlere el parmaklarında kireçleme olduğunu belirlemek ve tanıyı koymak için şikayetlerinizi dinledikten sonra el hassasiyetinizi kontrol edecektir. Şişme olup olmadığına bakacağı gibi kızarıklıkta kontrol edilecektir. Ve parmaklarınızı sınırlı hareket ettirip ettirmediğinizi de kontrol edecektir. Bunun dışında kıkırdak kaybı yaşayıp yaşamadığınızı kontrol etmek için doktor tarafından röntgen filmi çekmenizi isteyecektir. Bu film sonucunda sizlere tanıyı kormak için gerekli görmesi durumunda MR çekilmesi de söz konusu olacaktır. Bölge de iltihap olup olmadığını kontrol etmek için bir takım kan testleri de isteyebilir. Böylelikle el parmaklarınızda kireçlenme olup olmadığının teşhisi konulacaktır.

Tedavi

Doktor tarafından yaşamakta olduğunu ağrının dinmesi için sizlere bir takım ağrı kesiciler vermesi olağandır. Birçok doktor bunun için İbuprofen ya da antiinflamatuar özelliği olan ağrı kesiciler reçete etmesi söz konusu olacaktır. Bu sayede kişinin ağrılarında azalma meydana gelecektir. Doktor ön görmesi durumunda sizleri fizik tedavi uzmanına yönlendirmesi söz konusu olacaktır. Bir takım egzersizler yapmanız her zaman için elinizi nasıl kullanacak olduğunuza dair olan basit egzersizler olmaktadır. Bu sayede parmaklarınızda esnekliğin oluşması konusunda yardımcı olacaktır.

Ağrının şiddetli olması nedeniyle eklem yerlerine koyacak olduğunuz şişmeler için soğuk kompres uygulayacağınız gibi sıcaklık hissi de kan dolaşımını hızlandıracağı için sıcak kompres yapabilirsiniz. Parmaklarınızda oluşan ağrının ve kireçlemenin tedavisi için bir takım splintler de kullanacaklardır. 

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle