Parmak Kırığı Tedavisi ve İyileşme Süresi

Kırık parmakların oluşma nedeni bir yere çarpma sonucunda ya da düşme neticesinde olacağı gibi aynı zamanda burkulma neticesinde de meydana gelmektedir. Kırık sonrasında çok şiddetli olacak şekilde ağrı meydana gelmesi söz konusu olacaktır. Kişilerde şişme ve sertlik oluşacağı gibi parmak etrafında morarma da görülebilir.

Genellikle kırık parmak bir yere çarpma neticesinde meydana gelmekte olan ya da ağır bir cismin yanlışlıkla parmak üzerine düşmesi sonucunda ortaya çıkan durumlardır. Kemik kırıkları çok acı verecektir. Bu nedenle de parmağı kullanmak neredeyse imkansız bir hale gelecektir. Ayak parmaklarında kırılma olduğu zamanlarda kişinin yürümesi de güçleşecektir. Kişiler ayak üzerine ağırlığını veremeyecektir. Parmaklarda sıklıkla şekil bozuklukları da meydana gelir.

Parmak Kırıkları

Parmak kırıklarında teşhisin ayrı bir yeri olmaktadır. Kişiler doktora kırık belirtileri ile gittiği zamanlarda ilk olarak fiziksel muayene yapıldıktan sonra kırığın büyüklüğünü ya da kırığın dokulara zarar verip vermediğini anlamak için ilk olarak röntgen filmi çekilmelidir. Bazı kırıklar röntgen filminde görünmeyebilir ya da dokular ve sinirlere zarar verip vermediği de anlaşılmayacaktır. Bu gibi durumlarda kırığı tespit ederek dokularda bir zarar olup olmadığını anlamak amacıyla her zaman bilgisayarlı tomografi çekilmesi gerekmektedir. Parmak kırıklarında kan dolaşımını sağlamak amacıyla yaranın daha da kötüye gitmemesi için her daim kırık kalp seviyesinden daha yüksek bir yere konması gerekmektedir. Bu kan dolaşımını hızlandıracaktır. Kırık üzerine 72 saat boyunca 2 saatte bir 20 dakika boyunca buz kompresi uygulanması hem morarmayı azaltacak hem de şişliğin inmesini de sağlayacaktır. Kişinin bol bol dinlenmesi ve bu şekilde tedaviye destek vermesi gerekmektedir. Tıbbi tedavi ise kırık parmaklarının şiddetine bağlı olarak yapılmaktadır. Bunun için splint ya da alçı tedavisi uygulanacaktır.

Yaralı kırık parmağın herhangi bir iltihaplanma durumuna karşı kişiye antibiyotik ilaçlar başlanması gerekmektedir. Ayrıca kişinin ağrısını azaltarak acı çekmemesi için de güçlü ağrı kesicilerin verilmesi gerekiyor. 

Ne İyi Gelir?

Kemik kırığının kaynaması 4 hafta ile 6 hafta arasında değişen süre içerisinde olacaktır. Kişilerin bu süre zarfı içerisinde dinlenmeleri ve bazı vitamin ve mineralleri alarak kemik sağlığına kavuşmasında yardımcı olacak besinleri tüketmesi gerekmektedir.

Bitkisel Tedavi

  • 350 gram organik bal;
  • 7 tane beyaz yumurta;
  • 3.5 kilo gram limon.

Bu karışım kemiklerin eski sağlığına hızla kavuşmasını sağlayacak ve kişilerin kemik kaynamasına yardımcı olacağı unutulmamalıdır. Cam bir kavanozun içerisine sizlerde 7 tane beyaz yumurtanın içini çıkarın. 1 saat kadar güneş ışığında kurumasını sağlayın. Küçük parçalar halinde cam kavanozun içerisine atın. Ardından limonu çekirdeklerinden ayıkladıktan sonra suyunu sıkın. Ve cam kavanozun içerisine dökün. Kabukların üzerini iyice geçtiğinden emin olmanız gerekmektedir. Kavanozun ağzı kapatılarak 15 gün kadar karanlık ve serin bir yerde saklanması gerekmektedir. 15 gün sonunda organik bal içerisine ilave edilerek karıştırılması gerekmektedir. Yumurta kabukları limon suyu içerisinde eridiğini fark edeceksiniz. Bu karışımı buzdolabı içerisinde saklayabilirsiniz. Her gün yemeklerden önce 1 kaşık almalısınız. Günde 3 defa tüketmeniz kemiklerinizin hızla iyileşmesini sağlayacaktır.

Vitaminler

D vitamini: Kalsiyumun asimile edilmesi için gerekli olan kemik sağlığına son derece faydası olan bir vitamin olmaktadır. Kişilerin hızla iyileşmesinde faydalı olmaktadır. Sıklıkla güneş ışıklarında bulunur. Kişiler bu nedenle yazın bol bol güneşlenmesi tavsiye edilmektedir. Birçok hastanın kemikleri D vitamin eksikliğinden dolayı zayıflamaktadır. Ayrıca balık gibi gıdalarda da bulunmaktadır.

C vitamini: Kemik yoğunluğunu tekrardan kazanabilmesi için kişilerin C vitaminine ağırlık vermesi gerekmektedir. Eksikliği sonucunda kişilerin diş eti kanamaları olacağı gibi aynı zamanda da kemiklerinde azalma meydana gelecektir. Limon ya da portakal ürünlerini tüketmeniz tavsiye edilmektedir. 

B vitamini: B6 ve B9 vitamini kemik sağlığının kollajen yapısı için son derece önemli olmaktadır. Ayrıca sinir sistemi ile de yakından alakalı olan bu vitaminler her zaman için kemik dokusunda kollajen yapıdan sorumlu olmaktadır. Bu nedenle de kemiklerin büyümesini sağlar. Baklagiller ya da karabuğday içerisinde bol miktarda olduğu için sizler de tüketebilirsiniz.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (5 votes, average: 2,20 out of 5)
Loading...
Yorum ekle