Kalça Kırığı Ne Kadar Sürede İyileşir ve Ne İyi Gelir?

Kalça kırığı daha sıklıkla kemik erimesi yaşamakta olan yaşlılarda görülmektedir. Fakat düşme sonucunda her yaşta kişilerde görülme riski de bulunmaktadır. Kalça kırıkları yaklaşık olarak 4 hafta ile 6 hafta süresi içerisinde değişim göstermektedir.

Kalça kırıkları kişilerin daha sıklıkla yaşının ilerlemesi sonucunda görülmektedir. Kişilerin kemik erimesi yaşaması nedeniyle düşme ya da çarpma gibi sonuçlar nedeniyle görülmekte olan bir rahatsızlık olmaktadır. Gençlerde sıklıkla asetabulum kırığı ile femur boyun kırılması meydana gelecektir. Yaşlı olan kişilerde ise sıklıkla var olan kemik kırığı uyluk kemiğinin kırılması olarak bilinmektedir.

İyileşme Süreci

Kişilerde kemik erimesi, kemik kanseri gibi nedenlerden dolayı meydana gelen kalça kırıklığı da olmaktadır. Kişinin düştüğü yerden kalkamama gibi belirtileri olmaktadır. Bu kişiler sırt üstü yattığı zaman bile bacakları dışa dönük olacak ve hareket ettirmekte her zaman için zorluk çekeceklerdir. Kalçanın kırıldığını bir kişinin yaşamakta olduğu şiddetli ağrıları sonucunda kendisinin de anlaması mümkün olacaktır. Bazı kişilerde kısmen kırık olması sonucunda kişilerin yardım alarak birkaç adım atması söz konusu olacaktır. Kalça kırıkları hem iyileşme bakımından hem de tedavisi çok zor olan kırık türü olmaktadır. 1 ayda ya da 1 buçuk ayda iyileşmesi görülmektedir. Kişilerin eğer ki kalça kırıkları ayrılmamış olması sonucunda alçıya alınarak da tedavi edilmesi mümkün olmaktadır. Bunlar daha sıklıkla çocukluk dönemi içerisinde olan kişilerde oluşan kalça kırıkları tedavisinde uygulanmaktadır. Yetişkin olan bir kişinin ise sabit pozisyonda kalması söz konusu olacaktır. Bu kişilerin hareketsiz kalması ameliyat sonrasında gerekmektedir. Bu şekilde kişilerin 6 haftaya kadar ya da iki ayda iyileşmesi de görülmektedir. Kişilerin tedavisi her zaman için değişiklik göstermektedir. Kullanılan plakların ya da vidaların olması iyileşme süresini her zaman için daha uzun tutacaktır.

Ameliyat süresi daha uzun olan protez takılmasında ise kişilerde iyileşme süresi daha da kısalmakta ve 1 ayda kendi ihtiyaçlarını yapması söz konusu olur. 

Ne İyi Gelir?

Fizik Tedavi

Kalça kırıklarının ameliyat olması sonucunda kişilerin olduğu ameliyatın başarılı olabilmesi için fizik tedavi sürecini en iyi şekilde yapması gerekmektedir. Rehabilitasyon hastalarda her zaman için kalça kırığının hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayacaktır. Bu nedenle de kişilerin fizik tedavilerini aksatmaması çok önemli olmaktadır. Kalça protezi ameliyat sonrasında kişilerin özellikle de yaşı ilerlemesi sonrasında yapacak olduğu egzersizler hayati önem taşımaktadır. Egzersizlerini aksatmadan uzman bir fizyoterapist eşliği içerisinde kişilerin uygun olan egzersiz hareketleri yaparak hem daha hızlı bir şekilde hem de daha başarılı bir şekilde iyileşmesi de söz konusu olacaktır. 

Beslenme

Kemiklerin güçlenmesi için kişilerin yoğurt tüketmesi gerekmektedir. Bu kişilerin her zaman için kalsiyum ve mineral bakımından zenfin olan ve içerisinde glutamin olan yoğurt tüketilmesi gerekmektedir. Kişinin kalça kırığı yaşaması sonucunda mutlaka yoğurt tüketmesi alacak olduğu kalsiyum için çok önemli olmaktadır.

Her ne kadar tropikal bir meyve olsa da kemik sağlığı için son derece faydalı olan ananas kalça kemiği iyileşmesini hızlandırması ile bilinmektedir. Bu nedenle de kırık yaşamakta olan özellikle de yaşlı olan kişilerin her zaman için alacak olduğu vitaminin ananas ile gerçekleşecek olduğunu da unutmamalıdır. Kemiklerin daha hızlı bir şekilde birleşmesini ve kişinin kaynayan kemik sonucunda daha hızlı iyileşmesini de sağlayacaktır.

Kemik sağlığını güçlendirmek için sardalya çok önemli olmaktadır. D vitamini her zaman için kemiklerin sağlığını koruyacak olan D vitamini önemli olmaktadır. Bu nedenle de kişilerin D vitaminini ilk olarak güneş ışıklarında alacaklarını unutmamalıdır. Kış mevsimi olduğu zamanlarda ise kişilerin dengeli beslenmesi için sardalya yemeleri sonucunda vücudun ihtiyaç duyduğu D vitaminini karşılamaya yetecektir.

Bitkisel Tedavi

  • 7 tane beyaz kabuklu taze yumurta;
  • 3.5 kg limon;
  • 350 gram bal.

Yumurtayı güzel bir şekilde yıkamanız gerekmektedir. Ardından içerisinde ki sarısı ve akını çıkarmanız gerekmektedir. Cam bir kavanozun üzerine güneş ışığında kurutulmuş olan yumurta kabukları küçük parçalar içerisinde konulur. Üzerine 3.5 kilo gram limon suyu eklenir. Limonun çekirdeklerinin çıkarılmış olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu karışımı sizlerde karanlık bir yer içerisinde 15 gün kadar bekletmeniz gerekmektedir. 15 gün içerisinde kabukların limon suyu içerisinde süzülmesi mümkün olacaktır. Tadının ekşi olması nedeniyle yiyemeyecek olanların ekleyecek olduğu 350 gram organik bal sonucunda daha yenir bir hale gelecektir. Her gün sizlerin de aç karnına yemeklerden 1 saat kadar önce 1 kaşık almanız gerekmektedir. Günde 3 defa almanız sonucunda kalça kemik kırığının daha hızlı bir şekilde iyileştiğine tanık olacaksınız.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle