Tenisçi Dirseği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bir kolun çok fazla kullanılması sonucunda ağrılı bir rahatsızlığın ortaya çıkması sonucunda oluşur. Daha çok tenisçilerin kollarını çok fazla kullanması sonucunda ortaya çıkacak bir rahatsızlıktır. Ve sonucunda ameliyat edilmesi gerekmektedir.

Tenisçi Dirseği Ameliyatı

Bir kolun çok fazla kullanılmasından kaynaklı olarak rahatsızlanması sonucunda yapılmakta olan ameliyat türü olarak bilinmektedir. Bu rahatsızlık raket kullanmakta olan kişilerde çok sıklıkla görülmektedir. Bu nedenle de tenisçi dirseği adını almaktadır. Raket kullanmakta olan kişilerin el bileği ile zorlayıcı hareketler yapması sonucunda ortaya çıkmakta olan bir rahatsızlık türü olmaktadır.

Tenisçi dirseği el bileğini sürekli olarak yukarıya kaldırmakta olan kişilerin adalelerinin zedelenmesi sonucunda ortaya çıkmakta olan bir terimdir. Bu hastalığın ilk belirtisi ağrının yavaş bir şekilde başlaması ve gittikçe de artarak çoğalması olarak bilinmektedir. Kişinin gündelik hayatı içerisinde el ve dirsek bölgesini sık sık kullanması sonucunda oluşan ve iyileşmesi de bir o kadar zor olan bir hastalıktır.

Dışardan bakıldığı zaman çok basit bir hastalıkmış gibi görünse bile insanların gündelik yaşamında ki kalitenin azalmasına neden olacaktır. Bu rahatsızlığı daha çok ofis çalışanlarının ve ev hanımları arasında da sıklıkla görülmekte olan bir rahatsızlık türü olmaktadır. Hastalar karşılaştıkları bir kişi ile tokalaştıkları zaman dirseklerinde oluşan şiddetli ağrıdan şikayet etmektedirler. Hastalık teşhis edildikten sonra hastanın ağrılarını dindirmek amacıyla bir takım tedavi yöntemleri uygulanacaktır. İlaç olarak ağrının dindirmek amacıyla hastaya ağrı kesici verilecektir. Atel kullanımının yanı sıra bazı egzersiz hareketlerini de yapması gerekecektir.

Belirtileri

Tenisçi dirseğinin en önemli belirtileri arasında dış bölümden başlamakta olan ve kolun alt kısmına kadar yayılmakta olan bir ağrı oluşacaktır. Lateral epikondilit adı verilen kemik üzerinde daha da sıklıkla hissedilecektir. El bileğinin yukarıya doğru kaldırıldığı zaman ya da bükülmesi sonucunda burada ki kaslar kasılacaktır. Ağrı zaman zaman şiddetlenecektir. Herhangi bir iş yaparken ağrının arttığı gözlemlenmektedir.

Daha çok boyacılarda, tesisatçılarda, tenisçilerde ve araba tamircilerinde görülmekte olan bu rahatsızlık kolunu kullanmakta zorlanacaklardır.

 Teşhis

Daha çok 35 yaş üzerinde olan kolunu sürekli olarak hareket ettirmekte olan kişilerde görülmektedir. Hastalık muayene sırasında tanısı konulacaktır. Hastalığın tanısının konulması için röntgen ve gerekli görülmesi sonucunda MR çekilmesini de doktor isteyebilir. Yapılan bu muayene sonucunda kas yırtılmasının olmaması sonucunda tedavi bandajlar ile yapılacaktır.

Tedavi

Son zamanlarda tenisçi dirseği iyileştirmek için Platelet Rich Plasma uygulanmaktadır. Hastanın kendi kanını alması ile bir takım işlemler gördükten sonra tekrardan bu kanı kişiye enjekte edeceklerdir. Alınan kan 8 ile 30 cc arasında değişmektedir. Özel olarak korunan streil kaplar içerisinde santirfüj edilecektir. Herhangi bir ilaç kan içerisine konulmamaktadır. Sadece cihaz yardımı ile kanın iyileştirici bölgeleri ayrıştırılacaktır. Daha sonradan bu sıvı ağrıyan yere enjekte edilecektir.

Ameliyatsız olan tedavi şeklinde hastaya soğuk uygulaması yapmasını söylenecektir. Bir dirseklik verilir ve antiinflamatuar bazında bir takım ilaçlar verecektir. Doktorun ön görmesi sonucunda kortizon tedavisi veya fizik tedavi seçeneklerinin de olduğu bir tedavi şekli uygulanacaktır. Eğer ki bu yöntemlere rağmen hastada bir iyileşme olmadığı zamanlarda ameliyat edilmesi söz konusu olacaktır.

Yapılan bütün tedavi yöntemlerine rağmen hastanın şikayetlerinde azalma olmadığı zamanlarda cerrahi müdahale uygulanması gerekmektedir.Ameliyat daha çok lokal anestezi altında yapılmaktadır. Yıpranmış olan kasın iyileştirilmesi için uygulanacak bir metot olmaktadır. Ameliyat sonrasında kolun yorulmaması için en az 3 hafta kadar askıda kalması gerekmektedir. Hasta ameliyat sonrasında ortalama 4 hafta içerisinde gündelik yaşamına dönecektir. 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle