Tenisçi Dirseği Nedir ve Bitkisel Tedaviyle Nasıl İyileşir

Bu rahatsızlık tenidirsekten el bilei kısmına kadar hatta parmakları yukarı kaldırılması sonucunda burada ki kasların zedelenmeleri sonucunda meydana gelecek bir rahatsızlıktır. Ağrı yavaş bir şekilde ilerleyecek ve giderek artacaktır.

Tenisçi Dirseği Rahatsızlığında Bitkisel Tedavi Yolları

Bir kolun sürekli olarak kullanılması neticesinde oluşan ağrılı bir rahatsızlık olan tenisçi dirseği adı verilen bu rahatsızlık sadece tenisçilerde görülmemektedir. El bileğini zorlayarak hareket yapmakta olan kişilerde sıklıkla görülmektedir. Daha çok el bileğini ve parmakların yukarıya kaldırılması sırasında kullanılan kasların yıpranması sonucunda oluşmaktadır. İlk başlarda bu ağrı yavaş bir şekilde başlayacaktır. Ardından da şiddetlenecek ve ciddi bir dirsek ağrısı oluşacaktır. Bu rahatsızlığın günümüzde tedavisi mümkün olsa da son derece zor olmaktadır. Ve tekrarlama ihtimali de bir o kadar fazladır. İnsanlar arasında basit bir rahatsızlık olarak görülmesi nedeniyle kişinin tedavsini önemsemediği zamanlarda giderek artacaktır. Gündelik işlerini yapma konusunda kişinin sorunlar yaşamasına neden olacaktır. Kişiye tenisçi dirseği hastalığı konulduğu zamanlarda ağrıyı azaltmak amacıyla ağrı kesici ilaçları konulacaktır. Ve kolu hareket ettirmemek için atel takılması gerekmektedir. 

Sarımsak

İçerisinde bulunan maddeler sayesine sarımsak tenisçi dirseği sorunu yaşamakta olan kişileri tedavi etme konusunda son derece başarılı olan bir bitkidir. Burada bulunan iltihap nedeniyle ağrının olması sebebi ile sarımsak içerdiği maddeler sayesinde burada oluşan iltihabın kurumasını sağlayacaktır. Ağrıyı da dindirecek ve hastanın iyileşmesi söz konusu olacaktır. 4 diş sarımsak ezilmesi gerekmektedir. İsarımsakların rengi değişinceye kadar kavurun. Sarımsaklara 2 yemek kaşığı hardal üzerine ekleyin. Soğumaya bırakın ve hafif ılığı zaman ağrının olduğu bölgeye uygulayın. Burada dikkat etmeniz gereken masaj yaparak uygulamanız olacaktır. Bu uygulamayı ağrınız geçene kadar gün içerisinde iki defa uygulamanız gerekmektedir. 

 Zerdeçal

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılmakta olan zerdeçal her zaman için iltihaplardan kurtarmaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda da zerdeçalın bir ağrı kesici olarakta kullanabilirsiniz. İçerisinde kurkumin isimli bir madde vardır. Bu da doğal olarak ağrı kesici görevi yapmaktadır. Sizler de zerdeçal alarak evinizde uygulayacak olduğunuz karışım sayesinde faydasını en kısa süre içerisinde göreceksiniz. 1 su bardağı süt içerisine katacak olduğunuz bir yemek kaşığı zerdeçal ısıtılır. Eğer bu şekilde içmek acı geliyorsa üzerine birçay kaşığı bal ekleyerek eritilmesi gerekmektedir. Gün de iki kere olmak şartı ile sizlerde ağrınız dinene kadar bunu için.

 Çemen Tohumu

İçerisinde bulunan antiinflamatuar özelliğinin fazla olduğu bilinmektedir. Tenisçi dirseği sorunu olan kişilerin kullanmasını Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından kullanılması önerilmektedir. Yapılışı ise son derece kolay olmaktadır. 3 yemek kaşığı çemen tohumu toz haline getirilmelidir. Islanacağı kadar biraz süt eklendikten sonra çemen tohumu ve süt yoğurulur. Macun haline getirildikten sonra ağrıyan bölgeye uygulanması gerekmektedir. Bu macunu ağrıyan bölgede 2 saat kadar bekletin ve daha sonradan ılık su ile durulamanız gerekmektedir.

 Zencefil

Zencefil birçok iltihaplı hastalığın tedavisinde uygulanmakta olan önemli bir iltihap kurutucu olarak bilinmektedir. Bir diğer özelliği ise de antioksidan görevi yapmaktadır. Bu nedenle de bu bitkinin son derece faydalı olması ile bilinmektedir. Kürün yapılması ise son derece kolaydır. Sizler kürü yapabilmek için taze zencefil kullanmanız gerekmektedir. 2 su bardağı suya koyup bir tutam zencefili kaynatın. İçerisinden yaprakları çıkarın ve içerisine tatlanması için bir çay kaşığı bal ekleyip eritin. Hafif ılıdığı zamanlarda bu karışımı günde üç defa olmak üzere içiniz.

 Karakafes Yaprağı

Doğal iyileşime katkı sağlayacak olan karakafes yaprağı son derece özel bileşenleri bulunmaktadır. Evinizde hazırlayacak olduğunuz kür ile sizler de tedaviyi hızlandırabilirsiniz. Karakafes yaprakları sıcak suya konularak suyu emmesi beklenir. Yumuşadığı zaman ağrımakta olan bölgenin üzerine yerleştirilir. Yaprakların düşmemesi için streç film ile sarılır. Bunu bir gece boyunca dirseğinizde bekletmelisiniz.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle