Topuk Dikeni Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ayağın çok fazla kullanılması sonucunda burada bulunan dokuların zedelenmesi ve iltihaplanması sonucunda ortaya çıkan röntgen filmlerinde topuğa batan bir diken gibi görünen şiddetli ağrıları olan bir hastalıktır.

 Topuk Dikenine Neler İyi Gelir?

Topuk Dikenine İyi Gelenler

Ayaklarda görülen en çok şikayetin olduğu hastalığın başında topuk dikeni gelmektedir. Ciddi ağrıların olduğu ve kişiyi gündelik hayatından koparacak olduğu bir rahatsızlık olmaktadır. Bu rahatsızlığın daha çok kilolu olan kişilerde görüldüğü gibi spor yapan kişilerin ayaklarınız orlaması sonucunda da meydana geldiği bilinmektedir. Düz taban ayaklara sahip olan kişilerin de yaşamakta olduğu bir sorun iken kişinin sabah uyandığı zaman ilk aım atar atmaz bıçak saplanıyor gibi şiddetli bir ağrı tarif etmektedir. Bu hastalığa her zaman için ortopedi uzmanları bakmaktadır. İlk başlarda gittiğiniz zaman şikayetleriniz değerlendirilecek ve size uygun ilaçlar yazılacaktır. Bu ilaçların yanında bir takım egzersizleri de yapmanız istenecektir. İkinci kontrole gittiğiniz zaman ağrılarınızda herhangi bir azalma yoksa o zaman sizlere diğer tedavi yollarını uygulamak isteyecektir.

Bunlardan bazıları kortizon iğnesi olmaktadır. Kortizonun çok fazla yan etkilerinin olması sebebi ile çok kişi tarafından tercih edilmeyecek olan bir tedavi yöntemi olsa da topuk dikeni üzerinde başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır.

 Masaj Yapın

Bu rahatsızlığı yaşamakta olan kişiler çok acı çektikleri için günlük aktivitelerinden vazgeçmeleri ile bilinmektedir. Bu da dokunun iyileşmemesine neden olacaktır. Sizler de mutlaka dinlenin ama topuk dikeni olan ayağınızı arada bir hareket ettirmeli ve ayaklarınızı çok kullanmak zorunda olmayacağınız yüzme gibi sporları bu dönem içerisinde yapabilirsiniz. Topuk dikeni nedeniyle meydana gelen belirtiler arasında her zaman şişme de görülmektedir. Bu ayaklarda ya da ayak bileği çevresinde görülecek bir durum olmaktadır. Şişme olması durumunda ayaklarınıza 20 dakika boyunca buz uygulaması yapmanız son derece faydalı olacaktır.

Buz koyduğunuz ve soğuyan ayağınızı silin ve kantaron yağı ile masaj yapmaya başlayın. Özellikle de topuk bölgesine masajlar yapmanız son derece faydalı olacaktır. eğer ki masaj yapamıyorsanız o zaman ayağınızın altına bir tenis topu koyun ve ileri geri hareketler yaparak masaj yapmayı denemelisiniz.

 Topuk Egzersizleri

Her zaman için egzersizleri yapmak doku bağlarında bulunan yapışmaları azaltacağı gibi kas dokusunu da güçlendirme konusunda fayda sağlayacaktır.

Ayaklarınızı düz bir şekilde önünüze doğru uzatın. Elinize bir havlu alın ve ayaklarınızın ortasından geçirip kendinize doğru çekin. Bu egzersiz sırasında dizlerin hareket etmemesine özen gösteriyorsunuz.

Bu germe hareketi son derece faydalı olmaktadır. Sizler de topuk dikeni olan ayağınızı diğer ayağınızın üzerine koyun. Parmaklarınızı elinizle tutun ve gerebildiğiniz kadar gerin.

Ayaklarınızı bir omuz genişliğinde açın. Dizlerinizi kırın ve çömelin. Bu hareketi yaparken ayaklarınızın yer ile bağlantısı asla kesmemeniz gerekmektedir. 10 saniye yerde durup kalkın ve bu hareketi 20 defa tekrarlayın.

 Ortopedik Ayakkabı Tercih Etmelisiniz. 

Ayakkabılar her zaman için ayaklarımızı derinden etkilemektedir. Topuk dikeninin bir diğer nedeni ise rahat olmayan yüksek topuklu ayakkabılar olmaktadır. Bu nedenle sizler de kendinize tercih eddecek ayakkabınızın ortopedik bir ayakkabı olmasına özen göstermelisiniz. Topuk dikeni olan kişiler için özel olarak üretilmiş ayakkabılar ve terlikler mevcuttur. Hastalığınız geçene kadar bunları kullanmanız sizin sağlığınıza çok faydalı olacaktır.

 İdeal Kilonuza İnmelisiniz

Sağlıklı bir insan olmak için fazla kilolarınızdan her zaman için kurtulmanız gerekmektedir. Sizlerin de vücut kitle indeksiniz her zaman için normal olması gerekmektedir. Eğer ki kilo verirseniz sizlerde de topuk dikeni ihtimali en aza inecektir. Bu nedenle bir an önce diyete başlamanız gerekmektedir.

 Fizyoterapistten Randevu Alın

Yukarıda topuk dikeni için faydalı olan tavsiyeleri yapmanıza rağmen eğer ki ağrılarınızda azalma olmadığı zamanlarda sizler de uzman bir fizyoterapist aracılığı ile egzersizlere başlamalısınız.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle