TopukDikeni Olanlar İçin Egzersiz Önerileri

Topuk dikeni sabah kalktığı zaman kişinin ayağının üzerine basamayacak kadar şiddetli bir ağrısının olmasına neden olan kalsiyum birikmesi sonucunda topuklarda kemik çıkıntısının meydana geldiği bir rahatsızlıktır.

 Topuk Dikeni

Topuklarda kalsiyum birikmesi sonucunda ortaya çıkan kemik çıkıntısı çok ağrılı ve sancılı bir süreç olmaktadır. Aşırı kilolu kişilerde, Düz taban olan ve ya yüksek topuklu giyinen bayanlarda görüşmektedir. Ayakta duran, çok egzersiz yapan, hoplayan ya da yürüyüş yapan kişilerde görülmektedir. Bu rahatsızlık topuk ağrısına neden olan en yaygın olarak bilinen hastalıkların başında gelmektedir. Topuk kemiğinizde ortaya çıkan yeni bir çıkıntının oluşması nedeniyle ayaklarda ağrı meydana gelecektir. Bu ağrıyı tarif edenler daha çok bıçaklanma ağrısına benzetmektedir. Ağrı daha çok uyandıktan sonra ilk adımları attığınız zaman şiddetli bir şekilde kendisini gösterecektir. Ayağı dinlendirme sonrasında hareket halinde olduğunuz zaman ağrı son derece fazla olacaktır. 

 Tedavisi

Bu rahatsızlığın belirtilerini azaltmak için özel egzersizler uygulamanız ya da özel cihazlar uygulamanız gerekecektir. Bunun için bir fizyoterapistten yardım almanız gerekecektir. Sizlerin ayak bileğinizi ve bacak kaslarınızı güçlendirmek için bir takım egzersiz hareketleri verebilir. Doktorunuz tarafından uyurken sizlerin baldırınızı ve ayağınıza giyinmeniz için germe işlemini kolaylaştıracak gece atelleri kullanmanızı isteyebilir. Ortez adında ki özel olarak takılmış olan kemer destekleri ile sizlerin de ayaklarınızda olan basıncın azalmasını sağlayacaktır. Hastalığın eğer ki şiddetli ağrısına kişi dayanamıyorsa bu ağrıları gidermek için doktor tarafından bir takım ağrı kesici ilaçlar verilmesi söz konusu olacaktır. Bu ilaçların yanı sıra aşağıda yazdığımız egzersizler de sizlerin gündelik hayatınız içerisinde topuk dikeni ağrısının geçmesinde son derece faydalı olan egzersizler olacaktır.

 Sabahları Ayağı Germek

Topuk dikeni olan kişilerin çok şiddetli ağrısı sabah vakti olacaktır. Bu ağrının iltihaplanma konusunda sizi çok ciddi durumlara sokması ve hareket kısıtlanmasına yol açmasına neden olacaktır. Sizler de sabah uyandığınız da ayağınızı yere basamayacak kadar şiddetli bir ağrı çekiyorsanız o zaman yatak içerisinde ayağınızı germe işlemi yapabilirsiniz. Bunun için bir kemere ihtiyacınız olacaktır. Ayağınızın parmakları tavana gelecek şekilde dik tutun. Kemeri ayağınızın tam ortasına geçirin. Ve kendinize doğru çekin. Beş saniye bekledikten sonra geri bırakın. Bu şekilde sizler de ayağınızda ki o şiddetli ağrı geçene kadar yapabilirsiniz. Bu hareketi yaparken çok dikkat etmeniz gereken bir durum bacağınızı asla kırmadan yapmanız gerekmektedir. Ayağınızın ortasında geçirmiş olduğunuz kemeri sadece çekerken ayak hareket etmelidir.

 Plantar Fasya Germe

Her zaman için tahriş olan dokuların gevçemesi sonucunda ağrınızın dinecek olduğunu unutmamak gerekiyor. Bunun için uymanız gereken birçok yol vardır. Sizler de en basit yol olan ayağınızı uzatın ve dizlerinizi kırmadan elinizle ayak parmaklarınızdan tutarak keninize doğru çekin. Burada önemli olan topuğunuza kadar gerginliği hissediyor olmanız olacaktır. 30 saniye kadar tutun ve daha sonra bırakın.

 Kasları Uzatmak

Alt bacağı germe işlemi sizin topuk kısmınıza bağlı olan iki kasın çalışmasını sağlayacaktır. Bu nedenle bir duvara yaslanarak bir ayağınız geri atın. Ayağınızı topuk kısmına gelecek şekilde itmeye başlayın 30 saniye bekleyin ve daha sonra bacağınızda iyice bir gerilme hissedene kadar diz kapağınızdan kırın.

 Masaj

Eğer masaj yapmayı bilmiyorsanız ve sizlere masaj yapacak bir yakınınız yoksa o zaman tenis topundan yardım alabilirsiniz. Sizler de topuk dikeni olan ayağınızın altına bir adet tenis topu koyun. Ve bu tenis topunu ayağınızla ileri geri olacak şekilde hareketler ettirmelisiniz. Bu sizin rahatsız edici ağrılardan kurtarmak için bir yol olacaktır. İlk başlarda biraz acı hissetmeniz normaldir. Ama ilerleyen zamanlarda tenis topu ile masaj son derece sizin ağrılarınızı giderecektir.

 Merdiven Hareketi

Merdivenin üzerinde iki ayağınızla durun. Topuk kısmınız boşlukta kalacak şekilde sizler de basamağın arkasından durun. Ayak parmaklarınızdan güç alarak topuklarınızı serbest bırakın. Bu gerginliği topuklarınızda hissedene kadar tekrarlayın. Bu işlemi en az altı kere tekrar etmeniz ve her defasında kırk saniye kadar merdivenin üzerinde durmanız gerekmektedir. 

 Topuk Germek

 Bir masanın kenarından tutun ve dizlerinizi hafif bir şekilde bükerek düz bir şekilde çömelmeye çalışın. İki ayağınızın da topukları siz çömelirken yere değmesi gerekmektedir. 10 saniye boyunca yerde çömelmiş vaziyette bekleyin. Ardından kalkın. Bu işlemi 20 kere tekrar etmeniz sizin topuk dikeninizden ağrısını dindirmeye yetecektir. 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle