Topuk Dikeni İçin Lazer Tedavi Yolları

Topuk kemiğinin oluşması sonucunda var olan iltihaplanmanın ağrı yapması nedeniyle kişi güğndelik hayatında ki aktivitelerin kısıtlanmasına neden olur.

Topuk Dikeni Lazer Tedavisi 

Yetişkinlerde topuk ağrımasına neden olan en yaygın olarak bilinen topuk dikeni günümüzde hala birçok insanın yaşamını tehdit etmekte ve yaşam kalitesini de düşürmektedir. Topuk dikeni ilk belirtisi olarak gece normal bir şekilde uyursunuz, sabah uyandığınız zaman ilk adımı atmanızla birlikte ayağınıza bıçak saplanıyor gibi bir his ile irkilirsiniz. Bu nedenle de kişinin hareket kısıtlanması başlayacaktır. Ağrı gün boyunca kendisini hissettireceği gibi zaman zaman meydana gelebilmesi de söz konusu olacaktır.

Sürekli olarak ayağını kullanmakta olan kişilerin topuklarında çıkıntı olarak görülmektedir. Bunlar kilolu insanlar, koşucular ya da sürekli olarak ayakta durmak zorunda olan kişilerin yanı sıra düz taban ayaklara sahip olan kişilerde de sıklıkla görülmektedir. Topuğun alt yüzey kısmında oluşan ufak bir çıktı zamanla iltihaplanması sonucunda ağrı yapacaktır. Günümüzde bu ağrı ile ortopedi doktoruna başvuran kişilere ilk olarak tedavi edebilmek için ağrısını dindirmek ve bölgede bulunan iltihabın yok olması için rönten ve ultrason çekildikten sonra bir takım ilaçlar verilecektir. Bu ilaçlar daha çok ağrı kesici olmaktadır.

 Tedavi Yolları

 Topuk dikeni yaşamakta olan kişilerin sıklıkla ayaklarında ve ayak bileklerinde de şişme meydana gelecektir. Zamanla iltihabın artması sonucunda bu ayak bilek kısmında da şiddetli ağrılar meydana gelir. Son zamanlarda sıklıkla lazer tedavisi topuk dikeni içinde kullanılmaktadır. Kişilere başarılı sonuçlar verdiği gibi tekrarlama riskini de ortadan kaldırmaktadır. 

Topuk dikeni asla ihmal edilecek bir hastalık değildir. İlerlemesi sonucunda kronik bir hal alacağı için tedavisi daha da zor olacaktır. Sizler de özellikle o bölge üzerine ayağınızın altına alacağınız bir tenis topu ile masaj yapabilirsiniz. Bunun dışında ayaklarınızı düz bir şekilde uzatarak parmaklarınızı dizlerinizi kırmadan tutun. Ve kendinize doğru çekin. Son derece faydalı olan bir egzersiz olacağı gibi topuk dikeni iltihaplanmasınında önüne geçecek egzersizler olmaktadır.

UHT Tedavisi

Diğer bir adıyla şok dalgası tedavisi olmaktadır. Cerrahi olmayan bir yöntem olmaktadır. Özel bir makine tarafından verilen ok dalgaları ile hedef her zaman için kişinin iltihaplı topuk dikenine ulaşmak iltihabın yok olması ve çıkıntının erimesi olmaktadır. Başarılı sonuçlar elde etmektedir.

Lazer Tedavisi

Lazer tedavisi uzman bir ekip tarafından yapılması gerekmektedir. Bu tevai için öncelikle ilaç tedavisi ve egzersiz tedavisi uygulamak gerekmektedir. Bunlara rağmen geçmediği ve ağrılarda azalma meydana gelmediği zamanlarda lazet terapisini topuk dikeni yaşamakta olan kişilere uygulanmaktadır. Bu işlemi yapabilmek için geniş bir alana uygulaması gerekmektedir. Bu topuk bölgesinde bulunan hücrelerde ki möetabolizma sorunlarını yok ederek hücrelerin hızlanmasını sağlayacaktır. Hücrelerin daha canlı olmasını sağlayacak bu yöntem hastalar arasında topuk dikeni tedavi etmek amacı ile kullanılan en popüler ve en fayda sağlamakta olan bir yol olduğu gibi ağrısız ve zahmetsiz bir yöntem olduğu içinde tercih edilmektedir.

Lazer tedavisinde kişinin dokularına ışık verilerek canlılığını kazandırmak için kullanılan bir yöntem olmaktadır. İstanbul içerisinde birçok hastanede yapılması ile bilinmektedir. Bu seanslar halinde yapılması gerekmektedir. Gerçek sonucu alabilmesi için 2 ile 6 seans arasında kişinin girmesi gerekmektedir.

 Cerrahi Müdahale

Eğer ki hastanın bütün ilaç tedavisine, egzersizlere ve kortizon iğnesine rağmen ağrılarında artma olmaması durumunda 1 yıl içerisinde iyileşme görülmeyen hastalarda her zaman için başvurulacak yöntem cerrahi yöntem olmaktadır. Çok kısa süren bir ameliyat olduğu gibi lokal anestezi altında yapılmakta olan ve %100 başarılı sonuçlar vermesi ile bilinmekte olan bir ameliyat türü olmaktadır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle