Topuk Dikeninin Rötngen Filminde Belli Olması

Topuk bölgesinde en çok ağrı olmasına neden olan topuk dikeni sabah kalkınca daha şiddetli ağrının olmasına neden olacaktır.

 Topuk Dikeni

 Topuk Dikeni

Ayağın topuk kısmında bulunan çıkıntının iltihaplanması sonucunda şiddetli bir ağrının meydana geleceği bilinmektedir. Topuk ağrıları içerisinde en çok yaygın olan ve en çok görülen bir rahatsızlık olmaktadır. Daha çok sabahları şiddetli bir şekilde ağrımasının nedeni ayağın uyur vaziyette iken dinlenmesi sonucunda bir anda ağırlık üzerine bindiği zaman birkaç adım sonrasında ayağa bıçak batıyor gibi bir his ile ağrı duyacağız. Sizler de bütün gün ayakta geçiriyorsanız, koşuyorsanız ya da yürüyorsanız ve kullandığınız ayakkabının altı çok sert ise topuk dikeni hastalığını yaşamanız çok fazla olmaktadır.

Bir ayağınızın topuk kısmında ya da her iki ayağında topuk kısmında şiddetli bir ağrı hissediyorsanız bunun nedeni olarak topuk dikenini görmeniz mümkündür. Topuk dikeni ayağı çok acıtmakta ve kişinin günlük aktivitelerini yapması konusunda sıkıntıya sokmaktadır. Bir yıl içerisinde kendiliğinden geçmekte olduğu bilinmektedir. Fakat bu bir yıl boyunca şiddetli ağrılar nedeniyle kişi zor zamanlar yaşamaktadır.

Kilolu olan kişilerde ya da aktif olarak spor yapan ve topuklu ayakkabı giyinmekte olan kişilerde görülmektedir. Topuk dikeni yaşamakta olan bir kişi özellikle de sabah kalktığı zaman ayağında çok şiddetli ağrıların olduğundan yakınmaktadır. Topuk dikeni denmesinin nedeni topuk kısmında bulunan en altta ki kemikten küçük bir çıkıntı oluşması sonucunda verilemektedir. 

 Hangi Doktora Gidilmelidir?

Topuk dikeni yaşamakta olan kişiler bunun teşhisi için hekime gitmeleri gerekmektedir. Doktor tarafından yapılacak muayene sonucunda gerek görmesi durumunda röntgen filmi çekilecektir. Bu film sonucunda topuk kısmında bir çıkıntı olup olmadığı anlaşılacaktır. Topuk dikenine ortopedi doktorları bakmaktadır.

 Teşhis

Hastanın öyküsü ve de şikayetleri dinlendikten sonra bir takım görüntüleme testleri ile kesin tanı konulacaktır.

Düz radyografi: daha çok yaygın bir şekilde çekilmektedir. Topuğun altında olan ağrılı bölgenin değerlendirilmesi ve kişiye teşhisin konulması için görüntüleme yollarından en eski olan ve günümüzde hala kullanılan bir yöntem olmaktadır. Bu yöntem aynı zamanda kemiklerin ve yumuşak dokuların da anatomik olarak değerlendirilmesini sağlayacaktır. 

Caption

 

Hastanın kemik çıkıntısını görmek için doktorun gerek görmesi durumunda ultrason istemesi de söz konusu olacaktır. Hastalığın tam olarak görülmesinde etkili olmaktadır. Daha çok 4mm den daha kalın olan çıkıntıları tespit etmek amacı ile kullanılan bir yöntem olmaktadır.

Ayrıca bazı hastaların belirlenmesi için MR çekilmesi de doktor tarafından belirtilir. Bu üç yöntem kullanılarak her zaman için çıkıntılı bölge tespit edilir. Bunun sonucunda da hastaya uygun olan tedavi yöntemi sunularak tedavisine başlanacaktır.

 Tedavisi

Topuk dikeni insanların yaşamlarını doğrudan etkileyen bir rahatsızlık olmaktadır. Tedavisi her zaman için kendiliğinden geçmesini beklemeden yapılması gerekmektedir. İlk olarak hastanın egzersizler verilerek evinde bu esnetme hareketlerini yapması önerilmektedir. Bu egzersizleri yapmanın en temel amacı ise kişinin fasya dokusunu eski haline gelmesini sağlamak amacı ile dokuya esneklik kazandırmak için kişi tarafından egzersz hareketlerinin yapılması gerekmektedir.

Kişiye gece kullanması için ayağını sabit bir şekilde tutabilmesi için bir atel kullanması istenecektir. Bu sayede ayak sabit duracak ve sabah kalktığı zaman şiddetli ağrıları olmayacaktır. İlaç tedavisi olarak kortizon gibi ağrı kesecek ilaçlar verebilir. Ayrıca doktor tarafından röntgen çekildiği zaman cerrahi müdahale de bulunması gerekebilir. Bu daha çok ilerlemiş topuk dikeni olan kişilerde geçerli bir tedavi yöntemi olmaktadır.

Topuk dikeni mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık olmaktadır. Tedavi edilmediği zamanlarda hastalık giderek şiddetlenecek ve kronik bir hal alacağı için uzmanlar tarafından her zaman tedavisinin zamanında yapılması tavsiye edilmektedir.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle