Evde Topuk Dikeni Bakımı Nasıl Olur?

Ayak tabanında dokunun iltihaplanması neticesinde parmakları topuğumöuzla bağlayan bağların çok hareket etmesi neticesinde fasyadan dolayı oluşan çıkıntıdır.

 Evde Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk Dikeni Bakımı

Ayağın topuk kısmında bir çıkıntının olması sonucunda, kişinin ağrılı süreci başlayacaktır. Çıkıntının iltihaplanması sonucunda ağrı daha da atar ve acı vermeye başlar. Topuk dikeni olarak adlandırdığımı bu hastalığı daha çok:

  • Fazla kilolu kişilerde;
  • Koşucularda;
  • Ayakta her gün birkaç saat çalışan kişilerde;
  • Yüksek topuk giyinenlerde;
  • Düz taban ayağı olanlarda görülür.

Bacağın altı kısmında şiddetli bir ağrı oluşur, kişi ayağını her oynattığı zaman bu ağrı giderek yoğunlaşır. Ayakkabı giyinmekte zorlanır ve uzun süre dinlendikten sonra ilk adımı attığı zaman bıçak saplanmış gibi bir ağrı hissettiklerini söylerler.

 Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

 İlk zamanlarda ağrı çok şiddetli olacaktır. Bu nedenle de ağrıyı azaltmanın yollarına gitmek gerekecektir. Şişme de görülmesi sonucunda sizler de dört gün kadar ayak tabanınıza 20 dakika boyunca buz uygulaması uygulamanız tedavi için çok önemlidir. Bacaklarınızın her gün binen stresten kurtarmaya ve bu durumu değiştirmeye çalışmalısınız. Ayak destek hareketlerinin yanı sıra germe hareketleri de yaparak bu şiddetli ağrının hafiflemesi için yardımcı olmalısınız. 

Topuk dikeni olan bir kişinin ağrıları çok ciddi olacaktır. Günlük hayatını etkileyecek olduğundan Steroidal olmayan ama antiinflamatuar içermekte olan ilaçlar kullanması gerekmektedir. Bu ilaçlar aynı zamanda da bulunan iltihabında azalmasında yardımcı olacaktır. Ağrınızı da geçici olarak hissetmemenizi sağlayacaktır.

Kesinlikle bu hastalığın iyileşmesinde en önemli parça fizik tedavi olmaktadır. Aşil isimli ve fasya adlı tendonlar vardır. Bu yapılacak fizik tedavi sonucunda bu tendonların ve bağların gerilmesi konusunda yardımcı olacaktır. Fizyoterapist eşliğinde ilk olarak alt bacak kaslarınızın nasıl güçlendirilmesi gerektiğini öğrenmelisiniz. Daha sonradan evinizde de fizyoterapist tarafından uygulanmakta olan o egzersizleri yaparak topuk içerisinde olan çıkıntının yok olması ve ağrınızın dinmesi için sürekli olarak bu fizik tedavi hareketlerini yapmalısınız.

Bu yazdıklarımızın hiçbiri sizlerin ağrınızı dindirme konusunda yardımcı olmadığı zaman eğer ki hala ağrınız devam ediyorsa topuk dikeni için doktor tarafından sizlere ekstrakoporeal olmayan bir şok dalgası mnermesi mümkündür. Bu şok tedavisi ile birlikte bağlarda uyarı olacaktır. Bununla birlikte topuk dikeni ağrısında morarma şişme gibi belirtiler olduğu ispatlanmamıştır.

Topuk dikeni tedavisi ev içerisinde kompres uygulamaları ve akut ağrının dinmesi için doktor tarafından verilen ağrı kesiciler ile kombinasyon içerisinde tedavi edilmesi gerekmektedir.

 Gece Ateli Kullanın

Doktor tarafından sizlere gece ayağınızı sabitemek için gece ateli verebilir. Ayağınızda ki topu dikeni için faydalı olan bir atel olmaktadır. Bacağını katlayan ya da ters bir hareket yapan kişilerin kalktığı zaman sabahları şiddetli bir ağrısı olacaktır. Buna ilk adım ağrısı denilir. Durum böyle olunca kişi sabah hareket kısıtlanması yaşar. Bu durumun olmaması için kişiye atel verilmelidir.

Özel tabanlı ayakkabılar giyilmesi gerekmektedir. Sizlerde de topuk dikeni bir nedenden ötürü oluştuysa alacak olduğunuz ayakkabının son derece ortopedik ve sizin rahat edecek olduğunuz bir ağrı olmamasına neden olacak ayakkabılar olmalıdır. Bu ortepedik ayakkabılar ayağın sıkışmasını her zman için önleyecek ve topuk kısmı yumuşak olduğundan ağrınız olmayacaktır.

Bu hastalığın en büyük şikayetleri acı olmaktadır. Bu nedenle sizlerde illa ameliyat olarak cerrahi bir müdahale geçirmek zorunda değilsiniz. Evinizde uygulayacak olduğunuz bakım belki bir yıl ya da iki yıl dürecektir. Ama evde yapacak olduğunuz bakım, acısına katlanırsanız başarılı sonuçlar verecektir. Tabi kilolu bir insansanız sizlerin de bu kilo sorununuzdan kaynaklanan topuk dikeninden kurtulmak için sürekli olarak diyet yaparak fazla kilolarınızdan kurtulmanız demek, topuk dikeninden de kurtulma anlamına geldiğinden, bir an önce kilo vermelisiniz.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle