Topuk Dikeni Rahatsızlığı Vicks İle Tedavi Edilebilir mi?

Topuk Dikeni rahatsızlığı için günümüzde pek çok uygulama bulunmaktadır. Ayrıca vicks ile tedavi edilip edilemeyeceği hakkındaki bilgiler de bu rahatsızlığa yakalanan kişiler için önem arz etmektedir.

Topuk Dikeni Rahatsızlığı

Günümüzde topuk dikeni rahatsızlığı, pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir ve daha çok yürümeyi zorlaştıran bir durum olarak bilinir. Aşırı kilolar, düztabanlık, uzun zamanlı topuklu ayakkabı giyme ve aşırı egzersiz yapma durumlarıyla ortaya çıkan bu durum, en fazla sabah uyanıldığı zaman kişilerin iç ayak kısmında yaşanan basma zorlanmalarıyla görülür. Gün içerisinde de uzun bir süre oturmanın ardından ayakların üzerine basmada güçlük yaşanıyorsa bu durum, topuk dikeni rahatsızlığı olarak adlandırılabilir.

Tedavi edilmediği zaman yürüyüş bozukluklarıyla beraber bazı rahatsızlıklara neden olan bu durumun ayaklara orantısız yüklenme sebebiyle ciddi kireçlenmelere neden olacağı da bilinmektedir. Kronik bir duruma dönüşebilen topuk dikeni rahatsızlığında yapılması gereken bazı uygulamalar vardır. Yazımızın devamında topuk dikeni rahatsızlığının vicks ile tedavi edilip edilemeyeceği hakkında detaylı bilgileri rahatlıkla bulabilirsiniz.

Topuk Dikeni Vicks ile Tedavi Edilebilir mi?

Bir bireyde topuk dikeni tanısı konulduğu zaman yeteri kadar araştırma yapılması gerekmektedir. Rahatsızlığın belirtilerine bakacak olursak;

  • Gün içinde uzun süre oturmanın ardından kalktığınızda ağrı oluşması
  • Gün içindeki uzun yürüyüşlerde ağrıların hissedilmesi
  • Aynı şekilde uzun süre dinlenmelerde ağrıların yaşanması

Topuk dikeni rahatsızlığı için günümüzde ballı vicks kürü kullanılmaktadır. Doğal tedavi yöntemlerinden olan ballı vicks uygulaması şu şekilde gerçekleşir;

  • 3’te 2 vicks ile 3’te 1 oranında alacağınız balı karıştırın.
  • Daha sonra yarım saat kadar ayak bileğinizin sadece bir karış üzerine kadar olan bölümünü sıcak suda tutunuz.
  • Bu suya sürekli olarak sıcak su takviyesi yapınız ve daha sonra ayağınızı kurulayınız.
  • Ardından karışımınızı bölgeye sürerek naylon bir torba ile bölgeyi kapatınız.

Bu işlemleri yaptıktan sonra uyuyabilir ve sabah uyanınca bölgeyi temizleyebilirsiniz. Bu kürün en az üç akşam boyunca uygulanması gerekmektedir. Elbette daha fazla yapılmasında bir sorun çıkmayabilir fakat genel olarak 3 defa uygulanması yeterlidir. Günümüzde doğal topuk dikeni tedavisi için rahatlıkla kullanılabilir ve ciddi sonuçlar alınabilmektedir.

Topuk Dikeni için Tedavi ve Egzersiz Seçenekleri

Topuk dikeni rahatsızlığı için evinizde bir takım egzersizler yaparak da olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Günümüzde germe egzersizleri, ayaklardaki esnekliği eski haline kavuşturabilir. Ayrıca aşırı gelişme göstermemiş rahatsızlıklarda da uzmanların tavsiye ettiği egzersizleri kararlılıkla başlatabilirsiniz

Topuk dikeni tedavisinde fizik tedavi yöntemleri de uygulanabilir. Ayrıca doktorların önerdiği bölgesel iğne tedavileri de son derece önemlidir. Daha çok kortizon enjeksiyonlarının uygulanmasıyla beraber kısa sürede olumlu sonuçlar alınabilir. Bu uygulamaların herhangi bir yan etkisi de bulunmamaktadır.

Uygulanan bir diğer seçenek ise proloterapi tedavisidir. Hasarlı olarak belirlenen dokulara enjekte edilen özel bir içerik sayesinde vücudun tamir görevinde bulunan hücreleri harekete geçmekte ve topuk dikeninin yaşandığı bölge onarılabilmektedir. Kalıcı ve kolay bir çözüm olduğu için tercih edilebilir. Tam zamanında gerçekleşen bu tedavide sorunun kaynağı olan bölgede ciddi onarmalar yaşanmaktadır. Ayrıca kısa sürede sonuç alınabileceği için hastalar ağrısız gündelik aktivitelerine geri dönebilmektedir.

Topuk dikeni için hijyenik ve geniş terliklerin kullanılması da önemlidir. Kaliteli malzemelerden üretilen ve deriye yumuşak bir destek sağlayacak olan terliklerin burun kısmı oldukça geniştir. Antişok özelliğinde üretilen tabanlarla piyasada bulunan bu terlikler aynı zamanda antibakteriyeldir. Ortopedi bölümüne başvurduğunuzda bu konuyla ilgili de uzmanların tavsiyelerinden yararlanabilir ve rahatsızlığın tedavisinde rahatlıkla kullanılabileceğini görebilirsiniz. Son olarak bitki uzmanlarının doğal tedavi yöntemleriyle ilgili bilgilerine ulaşarak da detaylı bilgiler alabilir ve rahatsızlığın tedavisinde kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle