Topuk Dikeni İçin Doğal Limon Kür Tarifi

Çok fazla hareket etme neticesinde koşucularda ya da kilolu insanların topuk bölgesinde biriken kalsiyum nedeniyle zamanla bir çıkıntı meydana gelir. Bu çıkıntıya topuk dikeni denilmektedir.

 Topuk Dikenine Limon Kürü

Topuk kemiğinin alt kısmında bulunan hareket yaptıkça o bölgede kalsiyum birikmesi sebebi ile meydana gelen çıkıntıya topuk dikeni denilmektedir. Son derece ağrılı ve kişinin haytını olumsuz yönde etklemesi ile bilinenbu hatalık çıkıntının zamanla o bölge içrisinde ilthaplanması ve dier dokulara da zarar vermesi neticesinde şiddetenerek artacaktır. Bu rahatsızlığı daha çok koşuculr, çok yürüyüş yapanlar, ayakları üerinde duranlar, topuklu ayakkabı giyinenler ve düz taban olan kişilerde görülmektedir. Her zaman için fazla kilonun neden olacağı topuk dikeninden müzdarip olan kişiler için hazırlanan limon kürü ile sizler de ağrınızı geçirme konusunda bir adım atabilirsiniz. Topuk dikeni yaşamakta olan kişilerin sabah uyandıkları zaman ilk adımı atar atmaz topuk bölgesine şiddetli bir ağrının girdiğini sanki bıçak saplanmış gibi hissettiklerini belirtmektedirler. İltihaplanma sonucunda ayaklarda ve ayak bileğinde şişme meydana gelebilir. Yürümede zorluk çekeceği gibi hassaslıkta son derece artacaktır.

 Tedavi Yöntemleri

Günümüz teknolojisinde birçok tedavi yolu bulunmaktadır. Özellikle de son yıllarda var olan lazer teknolojisi sayesinde kişiler ameliyata gerek kalmadan ağrılarının dinmesini sağlamaktadır. Topuk dikeni orta yaş grubunu daha çok etkilemektedir. Kadınlarda daha çok görülme nedeni yüksek topuklu ayakkabı giymeleri sebebi ile oluşmaktadır. Doktora başvurduğunuz zaman ilk olarak bazı ilaçları sizlere vereceği gibi bir takım egzersizleri de yapmanızı isteyecektir. Bu egzersizler ağrınızın dinmesini sağlayacaktır.

Üzerine buz koymanız da ağrınızın dinmesinde rol oynayacaktır. Ayrıca kişinin bütün tedavi yollarını denemesine rağmen bir türlü ağrılarında geçme meydana gelmediği zamanlarda kortizonlu iğne yapılacaktır. Buna rağmen 1 yıl içerisinde ağrılarında ciddi oranda azalma olmadığı zamanlarda ameliyata başvurulması gerekmektedir.

  Limon Kürü

Limon Kürü

 

Ayak topuğunda meydana gelen halk arasında topuk dikeni diye adlandırılmakta olan rahatsızlığın birçok sebebi bulunmaktadır. Sizler de ayak tabanınızı çok fazla zorlamanız, düz taban olmanız ya da aşırı kilolu bir insan olmanızın yanında kanınızda çok fazla ürik asit olması ve genetik olarak da faktörlerden kaynaklı olarak ayağınızda topuk dikeni çıkma ihtimali çok fazla olmaktadır. Eğer sizlerde topuk dikeni meydana geldiyse bunu anlamak çok kolaydır. Topuğunuzu yere basın ve şiddetli bir ağrı meydana geliyorsa sizlerde de topuk dikeni var demektir.

Topuk dikenini bu verecek olduğumuz kür ile sadece geçiremeyecek olduğunuzu ve bu kürün yanında bir takım egzersizler de yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Eğer tek başına yaparsanız o zaman sizlerin topuk dikeni tedavisi içerisinde sadece şikayetlerinizi azaltmış olursunuz. Asla geçirmeyecektir. Topuk dikeninin olduğunu en sıklıkla sabah zamanlarında anlamış olacaksınız. Gün içerisinde yorulmakta olan kaslarınız bütün bir gece boyunca dinlenecektir. Daha sonradan bu dinlenme topuk üzerinde toplanacaktır. Uzun bir süre sonra sizler de ayağa kalktığınız zaman topuk kısmında çok ciddi bir ağrı yaşamaya neden olacaktır.

 Bu bitkisel kürün yapılması son derece kolay olmaktadır. Öncelikle sulu olan yarım limon alıyoruz. Bir tane streç film ve kalın bir çoraba ihtiyacımız olacaktır. 

Bu yapacak olduğunuz kürün en az 3 gün boyunca ayağınızın üzerinde sarılı bir şekilde kalması gerekmektedir. Bu nedenle de çalışıyorsanız hafta sonu ya da tatil zamanlarında bu kürü yapmanızı tavsiye ederiz. Elinize almış olduğunuz yarım limonu topuk dikeni olan bölgeye sürün. Ardından üzerine koyun ve streç film ile güzel bir şekilde sarın. Daha sonra da sizlerin hazırda bulundurduğunuz kalın çorabı giyin. En erken 3 gün boyunca ayağınızın üzerine basmamanız gerekmektedir. 3 günün sonunda çıkarıp ayağınızı ılık su ile duruladıktan sonra ayağınızın üzerine basabilirsiniz.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle