Topuk Dikeni İçin Soğan Kürü

Topuğun alt kısmında zamanla ortaya çıkmakta olan küçük bir çıkıntının verdiği rahatsızlık ve ağrı nedeniyle oluşan bölgeye topuk dikeni denilmektedir.

 Topuk Dikeni İçin Soğan Kürü

Topuk dikeni ayağımızın alt kısmında topuk bölümünün en altında aşırı hareket yapan, obez olan ya da düz taban ayaklara sahip olan kişilerde oldukça fazla görülmektedir. İnsanların hayatında büyük bir rahatsızlığa yol açan bu küçük kemik çıkıntısı zamanla iltihaplanması sonucunda ağrıların giderek şiddetlenmesine neden olacaktır. Çok fazla ayaklarını kullanan insanlarda görülmesinin nedenleri arasında ayaklarının arkasında bastıkları için burada ki bağların zamanla iltihaplanması sonucunda diğer dokulara da zarar vermesi ile sonuçlanacaktır.

Var olan şiddetli ağrının her zaman için sabah uyandığınız zaman daha da artacağını unutmamak gerekmektedir. Bunun en büyük nedeni gün içerisinde yorulan kaslarımızın gece uyurken dinlenmesi ve bir anda ayağa kalkıp adım attığımız zaman topuk dikeni kendisini gösterecektir. Günümüz teknolojisi sayesinde hastalığın tedavi yolları birçok aşamada olmaktadır. Ama bu ağrıyı ve hastalığı durdurmak istiyorsanız sizler de yüzyıllar boyunca kullanılan bitkisel kürlerinden faydalanabilirsiniz. 

 Nedenleri

Bu rahatsızlık ile ortopedi uzmanları ilgilenmektedir. Eğer ki hastalık çok ilerlemiş durumda ise ve bütün tedavi yöntemleri uygulanmasına rağmen 1 yıl boyunca şiddetli ağrılar çekiyorsanız o zaman ortopedi doktoru tarafından ameliyat edileceksiniz. Bu ameliyat süresi öncesinde ise sizlerin bölgenin iltihabının kuruması için bir takım ilaçlar ve egzersizler önerilecektir. Bunları yapmanız ağrınızın hafiflemesini de büyük oranda sağlayacaktır.

Aldığınız ilaçlara rağmen ağrıda azalma olmadığı zamanlarda topuk dikeni için koritizon iğnesi vurulmanız söz konusu olabilir. Bu tedavilerin yanında bir de desteklemek amacı ile var olan şifalı bitkileri sizler de denemeniz son derece fayda sağlayacaktır.

Topuk dikeninin ilk oluşmasının sebebi ayakların aşırı bir şeklde zorlanması ya da ayaklar aşırı yükün binmesi olmaktdır. Tabanda blunan bağ dokuları topukla yapışık durumda olmaktadır. Zorlanma nedeniyle burada zzedelenmeler oluşacaktır. Bunun sonucunda burda kalsiyum birikmesi meydana gelir. e iltihap oluşur. Bunların sertleşmesi sonucunda kemik yapısı orada belirecek çok küçük sivri br çıkıntı olark kendisini gösterecektir. Röntgen filmlerine bakıldğı zamanlarda topuğa batmış sivri bir iğne şeklinde görülmektedir.

 Topuk Dikeni İçin Bitkisel Soğan Kürü

Soğan Kürü

Bu kür için her zaman arpacık soğan tercih etmeniz geremektedir. Fırına atın hafif kokusu çıkana kadar pişsin. Ardından fırından çıkaın ve ikiye bölün. Topuk dikeni olan ayağınıza ki bölgeye konuur ve üzerine streç film gerilir. onunda üzerin çorap giymeniz tavsiye edilir. Bu kürü her zaman sizler de her gece yatarken tekrar edin. Ve sabah uyandığınız zaman önce çorabı sonra streç filmi çıkarın. Ve soğanı koyduğunuz ayağınızı ılık su ve bol su ile yıkayın. Bu kürü sizler de 1 ay boyunca her gece yapmanız sonucunda topuk dikeni iltihabından kurtulmuş olacaksınız. Unutmayın ki sadece kür için arpacık soğan kullanılması gerekmektedir.

Bunun yanında ek olarak ağrılarınızın geçmesini daha hızlı istiyorsanız Her gün 1 kova ılık suyun içerisine bir çay bardağı kadar kekik atmalısınız. Aynı zamanda ayaklarınızı dinlendirmesi için 1 yemek kaşığı elma sirkesini de attığınız zaman daha da faydalı olacaktır. Topuk dikeni olan ayağınızı kovanın içerisine sokun ve yaklaşık olarak 30 dakika boyunca bekletmelisiniz Ayrıca ardıç tohumu da yemek topuk dikeni ağrılarınızın hafiflemesi konusunda sizlere her zaman için yardımcı olacaktır.

 Bir diğer bitkisel yardımcı kürün tarifi ise şöyledir: 4 tane orta büyüklükte kırmızı elmanın kabuğu soyulur. 1 litre klorsuz suyun içerisinde 15 dakika boyunca kaynayıncaya kadar bekletilir. Ardından 30 dakika boyunca hem suyun ılıması beklenir hem de demlenmesi için beklenir. Sizler de bu karışımı yemeklerinizin arasında ara öpünlerde tüketebileceğiniz gibi yatarken de bir bardak içmeniz topuk dikeni ağrılarınızı geçirme konusunda son derece yardımcı olacaktır. Bu karışımın içerisine herhangi bir tatlandırıcı ya da bal ilave ederek içilmeyeceğini sadece olduğu gibi ılık bir şekilde içmeniz gerektiğini de unutmamalısınız.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle