Boyun Kireçlenmesi Belirtileri ve Uygulanabilecek Tedavi Yöntemleri

Boyun kireçlenmesi başlangıçta ağrılarla ortaya çıkan ancak tedavi edilmediği zaman çok daha ciddi ağrılara neden olabilen bir durumdur. Ayrıca uygulanabilecek birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Boyun Kireçlenmesi ve Tedavisi

Boyun kireçlenmesi, boyun eklem ve boyun bölgesinde ciddi ağrılara neden olabilmektedir. Bu rahatsızlıkla ilgili kısa sürede tedavi olunmalı ve şiddetli ağrıların yaşanması engellenmelidir. Genç yaşlarda az oranda görülen bu rahatsızlık daha çok 60 yaş ve üstündeki kişilerde ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlıkla ilgili tedavi aşamalarından önce genel olarak görülme nedenlerini ve diğer sebepleri sizlerle paylaşıyor olacağız. Sürekli olarak boyunda tahribatlara neden olabilen bu rahatsızlık kısa sürede kontrol altına alınabilir. Tıp dilinde romatoit artrit adı verilen bu rahatsızlık ayrıca servikal spondiloz olarak da bilinir. Genel olarak bazı sakatlıklar, duruş bozuklukları, enfeksiyonlar ve boyun bölgesinin aşırı kullanılmasıyla ortaya çıktığı bilinmektedir.

Boyun Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Boyun kireçlenmesi belirtileri anlamında ilk olarak boyun bölgesinde ciddi ağrılarla birlikte sertleşmeler yaşanabilir. İlerleyen aşamalarda bu durumlar daha çok rahatsızlık verecektir. Genel belirtileri ise şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Boyun bölgesinde çatlama, gıcırtı ya da tıkırtı gibi sesler
  • Boyun bölgesinde başlayan ve daha sonra kol ve omuzlara yayılan ağrılar
  • Uykuda zorluk
  • Uykunun bölünmesi
  • Eklemlerde şişlik
  • Streslilik hali
  • Yorgunluk
  • Kol ve ellerde zayıflama ile beraber uyuşma
  • Sersemlik
  • Baş ağrıları

Bu gibi durumlarda hemen doktora başvurmanız, boyun kireçlenmesi konusunda alınacak tedbirlerin daha kısa sürede gerçekleşmesini sağlayacak ve tedavi aşamalarına da hızlı bir şekilde geçilebilecektir.

Boyun Kireçlenmesi Tedavisi

Boyun kireçlenmesi tedavisi olarak ilk süreçte amacın eklemlerde yaşanabilecek hasarları önlemek olduğu söylenebilir. Elbette yaşanan rahatsızlığın seyrine ve şiddetine göre bazı tedavi seçenekleri uygulanabilmektedir.

İltihap sökücü ilaçlar genel anlamda ağrı ve şişliği engellemektedir. Doktorlar tarafından steroit olmayan ilaçlarla tedaviye başlanabilir. Daha sonra eklemlerde oluşan iltihabı azaltmak amacıyla soğuk ve sıcak terapiler uygulanabilmektedir.

Boyundaki sertleşmeye karşı uygulanan fiziksel terapiler, boyun kireçlenmesinde etkili sonuçlar verebilmektedir.

Bir diğer tedavi yönteminde ise boyun bölgesinde steroit enjeksiyon uygulamalarına başvurulabilir. Elbette bu yöntem, uzman hekimlerin kontrolünde sağlanabilmektedir. Eğer bu tedavi yöntemleri sonuç vermezse bazı ameliyat uygulamalarına geçilebilir.

Bel fıtığı ve kemik çıkıntılarından kaynaklı olarak omurilik bölgesinde baskıları cerrahi yöntemlerle tedavi eden uzmanlar ayrıca belirli eklemleri değiştirerek, iltihaplı dokuyu alarak ve tendonları restore ederek işlemlerine devam edebilir. Bu uygulamalarla beraber bazı doğal tedavi yöntemlerini de tercih edebilirsiniz.

Boyun Kireçlenmesinde Doğal Tedavi Yöntemleri

Her rahatsızlıkta olduğu gibi boyun kireçlenmesinde de bazı doğal tedavi yöntemler bulunmaktadır. Öncelikle bazı egzersizleri yaparak boyun kireçlenmesine karşı tedbir de alabilirsiniz. Bu konuda uzmanlar yüzde aktivitelerinin ya da 45’er dakikalık günlük yürüyüşlerin son derece etkili olabileceğini belirmektedir. Ayrıca bu egzersizlerden önce ve ardından gerdirme işlemi yapmanız da önemlidir.

Doğal tedavi yöntemleri arasında sıcak banyo yapmak da son derece faydalıdır. Boyun bölgenizi 20 dakika kadar sıcak suda bekletmek, eklemlerdeki ağrıları hafifleteceği gibi boyun kaslarında da ciddi gevşemeler sağlamaktadır. Bu durum ayrıca rahat bir uykuyu da beraberinde getirir.

Boyun kireçlenmesinde doğal tedavi yöntemleri olarak buz kullanımı yapabilirsiniz. Boyunda sertleşme veya ağrı yaşandığında bölgeye buz torbası koymanız tavsiye edilir.

Vücudun duruşuna da genel olarak dikkat etmeniz gerekmektedir. Daha çok bilgisayar başında zaman geçirenler boyun ve sırt bölgesinin destekli olmasını sağlamalıdır. Bununla beraber uykuda da destek kullanmanız önemlidir. Yani yatağın sert olması sırt kaslarının sağlığı açısından önemli olacağı gibi boynu destekleyen yastıklar da bu anlamda kullanılmalıdır.

Günümüzde bazı yoga egzersizlerinin sırt gerginliğini azalttığı belirtilmektedir. Bununla beraber boyun kireçlenmelerinde de kullanılabilir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle