Diz Kireçlenmesine İyi Gelenler

Diz eklemlerinde bulunan kıkırdağın aşınması sonucunda bulunan bölgede sıvı kaybı olması neticesinde kireçlenme meydana gelecektir.

 Diz Kireçlenmesine İyi Gelenler

Diz Kireçlenmesi

Günümüzde kireçlenmenin herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır. Hastalığı daha çok kilolu olan kişiler, yaşı ilerlemiş olan kişiler ve diz kapağına darbe almış olan kişilerde sıklıkla görülmektedir. Yaşanan bu kireçlemenin tedavisi daha çok ağrının giderilmesi için, hastalığın ilerlememesi için bir tedavi uygulanmaktadır. Sizler de kilo vererek ve bir takım kremler, sıcak su, soğuk su, kaplıcalar ve yediğiniz besinler ile kireçleme ağrısına sizlerde oluşmamasını sağlamanız mümkün olacaktır. Ayrıca bazı ağrı kesici ilaçlar da ağrının durması konusunda iyi gelirken, kremler de ağrıyı dindirecektir. Çoğu kişiler diz kireçlenmesi rahatsızlığı yaşadıkları zaman kimyasal olarak ilaçları almak istemezler. Bunların yan etkilerinden çekinmektedirler. Buz uygulaması hem şişliği azaltacaktır sıcak uygulaması kan dolaşımını hızlandıracağı için ağrının azalmasını sağlayacaktır. Ama sizlerin de ağrınızı hafifletmek için tek çözüm bunlar olmadığını bilmelisiniz. 

Aktif Kalın

Çoğu kişilerde diz kireçlenmesi olduğu zamanlarda acı çekmesi nedeniyle egzersiz yapmaı istememektedir. Fakat yapılmakta olan araştırmalar sonucu gösteriyor ki kireçlenmesi olan bir kişi egzersiz yapması durumunda ağrıları azalacaktır. Yapılacak egzersiz neticesinde diz kemiklerinin ve de kaslarının güçlenecek olması sebebi ile esnek tutmak her zaman için ağrılarınızın dinmesini de sağlayacaktır. Bir kişinin kireçlenmesi olmasında en büyük nedenlerin başında fazla kilo gelmektedir. Bu sebeple de fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız sizler de egzersiz, yürüyüş yaparak hem kaslarınızı ve kemiklerinizi güçlendirecek hem de kilo vermiş olacaksınız.

Diyet Ypın

Doktorlar tarafından yediklerinize ve de içtiklerinize her zaman için dikkat etmeniz önerilmektedir. Sizler de C vitamini bakımından zengin olan gıdaları tüketmeniz ve özellikle de meyve ve sebze ağırlıklı olarak beslenmeniz yardımcı olacaktır. Bilmelisiniz ki balık yağı kireçlenmesi olan bir kişiye Omega-3 yağ asidi barındırması nedeniyle ağrının hafiflemesi konusunda yardımcı olacaktır. Her zaman için sağlıklı olan yağları tercih etmeniz gerekmektedir.

Özellikle de zeytin yağı, kanola yağı, fındık ve avokado yağlarının diz kireçlenmesine de son derece iyi geldiği bilinmektedir.

Sıcak ve Soğuk

Her zaman için kan akışını hızlandırmak sıcak kompresler yaptığınız zaman ağrının ve de sertliğin hafiflemesini sağlayacaktır. Soğuk kompres yapmanız ise sizlerin şişmeyi azaltacak olduğunu unutmamalısınız.

İlaçlarınızı Düzenli Kullanın

Doktor tarafından verilmiş olan ilaçlarınızı düzenli olarak kullanmanız son derece fayda sağlayacaktır. Bu ilaçların içerisinde ibuprofen ilaçlar ilk sırada gelmektedir. Bu ilaçlar ağrısı olan kişilerin ağrılarını dindirmek konusunda yardımcı olacaktır. Ayrıca yan etkilerininde az olması nedeniyle sizler de gönül rahatlılığı ile kullanmanız mümkün olacaktır. Özellikle de ağrılar başladığı zaman sizler de Parasetamol ya da aspirin gibi ilaçları kullanmanız mümkün olacaktır. Ve antienflamatuar özelliği olan ilaçlarla da ağrıyı azaltacak ilaçlar olduğunu her zaman için bilmelisiniz. Fakat bazı ilaçların mide üzerinde yan etkisi olması nedeniyle kişilerin mide sorunu varsa ilaçları kullanırken hekim kontrolü altında olmaları gerekmektedir. 

Kortizon

Dizlerde şişme olması durumunda doktor tarafından eklem içerisine kortizon uygulaması yapılabilir. Hastaların şişliğini ve ağrılarını dindirmek için her zaman kireçlenme sorunu olan kişilere uygulanmakta olan bir tedavi yöntemi olmaktadır. Bu nedenle de kişiye iki ya da üç kere olmak şartı ile kortizon uygulanması gerekmektedir. Fakat kortizonun yan etkileri olmasından ve 3 kereden fazla uygulanması sonucunda yapılan bölge üzerinde kemik erimesine neden olacağıdan doktorlar üç kereden fazla olmak üzere kortizon uygulaması yapmamaktadır.

Kaplıcalar

Sıcak uygulamasının faydalı olması nedeniyle kişiye kaplıcalar iyi gelmektedir. Kaplıcaların içermekte olduğu kimyasal maddeler sonucunda ağrıların dinmesinde faydalı olduğu da bilinmektedir. Diz bölgesinde kireçlenme olan kişilere kaplıca her zaman için tavsiye edilmektedir. Kaplıcalar oturma banyosu, çamut banyosu gibi değişik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Tedavi süresi iki ile üç hafta arasında değişmektedir.

Banyo süresi doktor tarafından belirlenecektir. Başlangıçta 5 dakika ile kaplıcalara girecek en fazla 25 dakika boyunca sürecektir.

Koltuk Değneği Veya Baston Kullanın

Kireçlenmesi çok ilerlemiş bir kişinin mutlaka eklemlerine çok ağırlık gelmemesi için destekleyici kullanması gerekmektedir. Bunların başında baston ya da koltuk değnekleri gelmektedir. Özellikle de kişi yürürken ve ya ayakta durduğu zamanlarda ağırlığını dizleri ile paylaşmaması için bu destekleyici ürünleri kullanmanız gerekmektedir.

Glukozamin ve Kondroitin

Son zamanlarda kıkırdaklara glukozamin ve kondroitin son derece faydalı olduğu da bilinmektedir. Ağrıyı azaltmak için ve kıkırdağı onarmak için her zaman bunları kullanmanız gerekmektedir. Çoğu kişilerin ağrılarını azaltmak için yıllardır kullanmakta olduğu bilinmektedir. 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle