Eklem Kireçlenmesinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Yaşın ilerlemesi sonucunda eklemlerde bulunan kıkırdağın sıvısını zamanla kaybetmesi neticesinde kıkırdağın aşınması sonucunda kemikler birbirine sürtmeye başlar. Bunun sonucunda da kireçlenme meydana gelmektedir.

 Eklem Kireçlenmesi 

Eklemlerde en sıklıkla görülmekte olan dejeneratif bir hastalık olmaktadır. Yaşın ilerlemesi sonucunda kişileri etkileyeceği gibi aynı zamanda da obezite olan insanları da derinden etkilemektedir. Kronik bir hastalıktır. Her eklemi etkileyebileceği gibi sıklıkla etkiledikleri diz, kalça, bel, boyun ve parmaklarımızda bulunan eklemleri daha çok etkilemektedir. Normal eklemlerde bulunan kıkırdak adı verilen her kemiğin ucunu kaplamakta olan kaygan bir yüzey bulunmaktadır. Bir nevi bütün kemikler arasında yastık görevi görecektir. Zaman içerisinde ya da bir darbe alınması sonucunda kıkırdak bozulacaktır. Bunun sonucunda da ağrıya neden olur ve şişlik gözlemlenmektedir. Kemiklerin birbirine sürtünmesi sonucunda da kişilerin kireçlenme yaşamakta olduğu eklemlerde şiddetli ağrının olmasına neden olacaktır. 65 yaş üzerinde olan kişilerde sıklıkla görülmektedir. En yaygın nedenleri arasında yaş ve kişinin kilolu olması çok önemli bir neden olmaktadır. Eklemlerin yaralanması ve kasların güçsüz olmasının yanı sıra bazı genlerin de eklem kireçlenmesi nedenleri arasında olduğu da bilinmektedir. 

Belirtileri

Eklem kireçlenmesi belirtileri sıklıkla ağrı olmaktadır. Fakat bulunduğu ekleme bağlı olarak bir takım değişikliklerin de olması söz konusu olacaktır. En yaygın semptomları arasında kişinin yaşamakta olduğu ağrı ve de sertlik olmaktadır. Bunlar sıklıkla sabah kalktığınız zaman ilk saatlerde olacağı gibi aynı zamanda da çok dinlendiğinizde bir yerde oturmakta olduğunuz zamanlarda da ağrı ve sertlik olacaktır.

Uzun süreli bir aktivite yaptığınız zaman bu eklemlerde şişme görülecektir. Kişinin eklemi üzerinde sınırlı hareket edecektir. Hareket ettirmeye çalıştığı zamanlarda çıt ya da gıcırdama sesi gelecektir. Eklem etrafında sıklıkla şişme meydana gelir.

Günün sonuna doğru daha da kötüleşmekte olan bir ağrı olacaktır. İş yerinde ya da kişinin evi içerisinde bir aktivite yapmasını da bu yaşamakta olduğu ağrı zorlayacaktır. Zaman içerisinde ilerlemesi durumunda eklemlerde görülmekte olan kireçlenme nedeniyle yürüyüş yapma ya da merdiven çıkma gibi aktiviteler daha da zorlaşacaktır. Parmaklar ya da el eklemleri etkilenmesi sonucunda bir kalemi tutmak ya da nesneleri yerinden kaldırmak çok zor olacaktır.

Nedenleri

Eklem kireçlenmesinin uzun süre kıkırdağın aşınması sonucunda görülmektedir. Yani burada yaş faktörü çok etkili olmaktadır. Fakat bazı kişilerin genleri de erken eklem kireçlenmesinin olmasına neden olacaktır. Kişi eğer ki çok ciddi kilo sorunu olması halinde bu durumda kişinin dizlerinde ya da kalça kısmına baskı yapacağı için burada ki kıkırdakların da etkilenmesi söz konusu olacaktır. Günümüzde eklem kireçlenmesi tedavisinde yeni yöntem sayesinde iyileşme görülse bile bu sadece ağrının azalmasını sağlayacaktır. Bu nedenle de kişinin kilo vermesi gerekmektedir. Eklemlerin kireçlenme olmasının özellikle aşırı kullanımı sonrasında da görülmekte olduğu bilinmektedir. Ayrıca kireçlenmenin olduğu ekleme darbe alınması ya da yaralanması sonucunda da kişilerde oluşacak bir hastalıktır.

Teşhis

Kişinin hangi ekleminde kireçlenme yaşadığını tespit etmek için doktor tarafından ilk olarak fiziksel muayene edilmesi gerekmektedir. Eğer ki çene eklemi kireçlenmesi ya da kalça kireçlenmesi gibi fiziksel muayene sonucunda anlaşılması güç olan bir hastalıksa o zaman kişilerden röntgen filmi isteyecektir. Bu sayede kıkırdağın durumu gözlemlenecektir. Ve hangi aşamada olduğu da bilinecektir. Doktor diğer hastalıklarla karıştırmamak için bir takım kan testleri isteyebilir. Bu sayede kireçlenme tanısı konulacağı gibi aynı zamanda da MR çekilerekte kişinin eklemlerde bulunan yumuşak dokular tespit edilecektir.

Tedavi

Eklemlerde olan kireçlenme kronik bir hastalık olup günümüz şartlarında henüz tedavisi olmaması nedeniyle erken teşhis edilmesi sonucunda kişinin eklemlerinde bulunan kireçlenmenin ilerlemesi ve çok ağrı yaşamaması için bir takım tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Yapılmakta olan araştırmalar gösteriyor ki her zaman için egzersizleri yapmak kişinin eklemlerinde olan esnekliği kazandırması konusunda ve kasları güçlendirmesinde son derece etkili olacaktır. Kişinin bacaklarını, kalçasını ve sırtını çok kilolu olmaları sonucunda etkileyecektir. Bu nedenle de kilo vermesi her zaman için tavsiye edilecektir. Esnekliği kazandırmak için bir takım egzersiz programları da kişilere verilecektir. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle