Lomber Lordoz Azalması Hakkında Her Şey

lomber lordoz azalması yani bel düzleşmesi olarak bilinmektedir. çoğu zaman kemiklerde oluşan sorunlardan kaynaklı olarak ortaya çıkacaktır. Fakat bazı belimize yapılan cerrahi müdahaleler sonrasında da doğal olarak gerçekleşecektir.

Lomber Lordoz Azalması

Lomber lordoz bel düzleşmesi de denilmektedir. Omurgamıza baktığımız da bel kısmında öne doğru gelmekte olan oval bir şekilde düzleşecektir. Bel düzleşmesi ile birlikte kaslarımız ve tendonlarımız zayıflayacağı gibi bağlar da son derece zayıflar ya da bağlar gerilmiş olacaktır. Bu düzleşmenin omurga üzerinde birçok belirtisi olur. Mesela,

  • Sürekli olarak kişi öne doğru eğilecektir.
  • Dik durmada çok zorluk çekecek
  • sürekli olarak belinde ya da bacaklarında ağrıları hissedecektir.
  • Ve kendisini sürekli olarak yorgun hissedecektir.

Bu belirtiler her geçen gün daha da artarak çoğalacaktır. Ve hasta her geçen gün kendisini daha da öne doğru eğilirken bulacaktır.

Nedenleri

Dejeneratif Disk Hastalığı: Omurlarda daha çok görülmekte olan omurlar arasında baskıyı emerek dokuların daha da ilerlemesi ve dokuların aşınması ile oluşan bir hastalıktır. Bu durumla karşı karşıya kalan kişiler omurların ön ve yan tarafında her zaman için yükseklik kaybı oluşacaktır. Bu durumla karşı karşıya kalan kişinin bel düzleşmesi görülecektir.

Bel Cerrahisi Sendromu: Omurlarda bulunan eklemlerin çıkıntıları kişiyi rahatsız ettiği için kesilecektir. Bu durum sonrasında sinirlerde daralma olacaktır. Ortaya çıkmakta olan omurga sorunlarına uygulanacak baskıyı azaltacak ameliyatlar bel eğiliminin daralması ile sonuçlanacaktır. Bu durumda bel düzleşmesine neden olur.

Omurga Kompresyon Kırıkları: Uygulanan şiddetli basınç kırıkların olması genellikle kişide kemik erimesi sonucunda oluşacaktır. Eğer ki bu kırıklar birden çok olması durumunda bel düzleşmesinin olmasına neden olacaktır.

Ankilozan Spondilit: omurgada katılığın oluşmasına ve aynı şekilde de eklem sorunlarına yol açmakta olan bir rahatsızlıktır. Bazı kişilerde kamburluk ile birlikte görülecek bel düzleşmesinin olmasına neden olacaktır.

Tedavi Yöntemleri

Egzersiz: Birçok hasta egzersiz yaparak herhangi bir cerrahi müdahale de bulunmadan iyileşme görülmektedir.Her zaman için aşağıdaki egzersizlerin uygulanması gerekmektedir.

  • Açma germe egzersizi:Daha çok kasılmış ve bu nedenle de sertleşmekte olan kasların rahatlaması için uygulanan bir egzersiz olmaktadır. Sizler de aşağıda verdiğimiz egzersizleri yaparak bel sağlığınızı korumanız mümkün olacaktır. 
  • Bu hareket için düz bir zemine uzanmanız gerekmektedir. Ayak tabanlarınız yerde dizlerinizin ise yüksek bir şekilde durun. Bel pozisyonunuzu asla değiştirmemeniz gerekmektedir. Sizler de ellerinizden asla destek almadan bilk önce sağ ayağınızı yukarıya doğru kaldırın. Daha sonradan hava da bu şekilde daireler çizemeye başlayın. 10 tane daire çizdikten sonra diğer ayağınızı da aynı şekilde havaya kaldırın ve daireler çizin.
  • Yere oturun. Ayaklarınızı önünüze doğru düz bir şekilde uzatınız. Kollarınızı da iki yana açın. Vücudunuzla değil sadece belinizle iki yana doğru dönmeye çalışın.
  • Güçlendirme Hareketleri: Yere yüz üstü olacak şekilde uzanmalısınız. Ayak ve parmaklarınız her zaman dışarıya doğru ve kollarınız da başınızın ön tarafında olmalıdır. Süperman gibi kolunuzun bir tanesini yukarıya kaldırabildiğiniz gibi kaldırın. Bu hareketi yaparken bazen zorlanabilirsiniz. O zaman ellerinizle iki yandan destek alabilirsiniz. 
  • Esneme Hareketleri: Duvarın bir kenarında durun. Bir adım atın kollarınızı başınızın üst kısmına doğru kaldırın. Bu hareketi yaparken asla ayaklarınızın geriye doğru hareket etmemelidir. Sadece vücudunuzla duvara değene kadar esneyin.

 Bel düzleşmesi teşhisi konulduğu zaman hastaların bel ve bacaklarında olan ağrının çok şikayet ettiği için ağrı kesicileri alabilir. Steroid olmayan ağrı kesicileri tercih etmelisiniz. 

 Hastanın bel ve bacak ağrıları bir türlü geçmiyorsa o zaman hekim tarafından hastanın fizik tedaviye girmesi kararlaştırılabilir. Bu durumda bel ağrılarınızın yok olması için bir de ilaç tedavisi verecektir.

 Cerrahi Yöntemi: Bel düzleşmesi yapılan egzersizler ve fizik tedavi ayrıca kullanmış olduğu ilaçlara rağmen bir türlü eski görünümüne ulaşmadıysa ve sizlerin ağrınız devam ediyorsa o zaman cerrahi müdahale olmanız kaçınılmaz olacaktır. Ameliyat esnasında omurlarınızın birkaç tanesinden üçgen şeklinde kemik parçası çıkarılacaktır. Bu sayede omurganın ihtiyaç duyduğu eğim bu sayede kazandırılmış olacaktır. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle