Lumbago Siyatik Hakkında Merak Edilen Her Şey

Lumbagoyu en genel ifadeyle; sırt bölgesinin alt kısmında dönemsel faktörlerin etkisiyle zaman zaman hafif zaman zaman da şiddetli ağrıların meydana geldiği rahatsızlık olarak tanımlamak mümkündür. Lumbago siyatik, akut yani aniden ortaya çıkan şiddetli ağrılar ve üç aydan uzun süren kronik ağrılar olarak ikiye ayrılır

Lumbago Siyatik’ e Genel Bir Bakış

Lumbagoyu en genel ifadeyle; sırt bölgesinin alt kısmında dönemsel faktörlerin etkisiyle zaman zaman hafif zaman zaman da şiddetli ağrıların meydana geldiği rahatsızlık olarak tanımlamak mümkündür. Lumbago siyatik, akut yani aniden ortaya çıkan şiddetli ağrılar ve üç aydan uzun süren kronik ağrılar olarak ikiye ayrılır. Lumbago siyatik, ağır fiziksel koşullar altında çalışan bireylerde ve yaşlılarda daha sık görülen bir rahatsızlık olmasının yanında kimi zaman bireye birkaç hafta verdiği rahatsızlık sonucu vücudu terk ederken kimi zaman da kronik bir hal alarak bireyin yaşantısını ömür boyu etkileyecek vaziyete gelebilir.

Lumbago’ nun meydana getirdiği ağrı birkaç gün ya da hafta devam edebilir. Siyatik ağrısı çeken bireyin, bacaklarını dik açı oluşturacak şekilde yatması ağrıları kısmen de olsa hafifletici etki yapar. Bunun yanında elbette bel bölgesinde sürekli acı hissi duyan bireylerin kendi aldığı önlemler ile bu acının geçmeyeceği açık bir durumdur. O nedenle birey vakit kaybeden uzman hekim kontrolüne başvurmalı ve lumbago siyatik tedavisi için bir an önce harekete geçmelidir.

Nedenleriyle Lumbago

Kliniksel incelemeler lumbago siyatik hastalarının genelinde hastalığı meydana getiren nedenin tam manasıyla tespit edilemediğini ortaya koymuştur. Fakat tahmin edilebileceği gibi yapılan araştırmalar neticesinde hastalığın nedeni olarak ortaya birçok faktör atılmıştır.

Bu faktörlerden başlıcalarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. Sırt bölgesindeki kasların uzun süre hareketsiz kalması.
 2. Beldeki kasları tahrip edecek derecede ağır yüklerin kaldırılması.
 3. Oturma ve yatma durumunda oluşan şekil bozuklukları.
 4. Omurganın eğri bir yapıya sahip olması.
 5. Darbeye bağlı olarak beldeki disklerde hasar meydana gelmesi.
 6. Tümör yahut enfeksiyon neticesinde gelişen iskelet hasarı.

Görüldüğü üzere lumbago siyatik hastalığının tetikleyicisi olduğu kabul edilen birçok faktör mevcuttur. Bu durumun hastalığın tedavisi noktasında zorlaştırıcı bir etken olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Çünkü; hemen her hastalıkta olduğu gibi lumbago siyatik hastalığında da uygun tedavi yönteminin belirlenebilmesi, hastalığı meydana getiren nedenlerin doğru tespit edilmesine bağlıdır. Nedenlerin sayısının birden fazla olması da görüldüğü gibi uygun tedavi yönteminin bulunmasını zorlaştırıcı etki yapar.

Detaylarıyla Lumbago Belirtileri

Bu aşamada, bireye oldukça ciddi acılar tattıran bir rahatsızlık olan lumbago siyatik’ in belirtilerinden bahsetmek gerekir. Araştırmalar sonucu ortaya çıkan ve otoriteler tarafından kabul gören siyatik belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Sırtın alt kısmı boyunca kalçaya doğru devam eden ağrılar.
 2. Hareket ettikçe özellikle uyluk arkasında ve kasıkta şiddetlenen ağrılar.
 3. İleriye doğru bükülme ve geri yaslanma hareketlerinin kısıtlanması.
 4. Omurgayı saran kasların gergin spazmı ve sert bir şekilde geriye dönüşleri.
 5. Bacakta meydana gelen karıncalanma hissi.
 6. Mesane veya bağırsak hareketlerinin kontrol edilememesi.

Sıralanan semptomlardan da görüldüğü gibi ağrılar sırt ve bel bölgesinde yoğunlaşarak bireyin yaşam kalitesini bir hayli düşürücü etki yapar. Ağrıların sırt ve bel noktasında yoğunlaşması hastalığın teşhisini kolaylaştıran faktörlerin başında gelir. O nedenle belirtilen bölgelerde şiddetli ve sürekli ağrılara maruz kalan bireylerin en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekir. Genel itibariyle bakıldığında lumbago tedavisi için erken teşhis oldukça önemli bir etkendir.

Teşhis Edildikten Sonra Tedavisi Kolay Bir Hastalık

Lumbago siyatiği meydana getiren nedenler hastalığın teşhisini ne ölçüde zorlaştırıyorsa, belirtileri de o ölçüde hastalığın teşhisini kolaylaştırıyor ifadesi yanlış olmayacaktır. Bu bağlamda bakıldığında belirtileri doğru yorumlayan deyim yerindeyse ipin ucunu doğru yerden tutan bireyler hastalığın erken teşhisi noktasında önemli bir adım atmış olur.

Hastalığın en önemli nedeninin fiziksel hareketsizlik olduğu göz önünde bulundurulursa elbette lumbago siyatik tedavisinde egzersizleri göz ardı etmemek gerekir. Bunun yanında bireyin düz ve sert bir yatakta en azından birkaç gün dinlenmesi gerekir. Fakat bu dinlenme süresinin uzatılması da kasların hareketlerini olumsuz etkileyeceğinden orta noktayı bulmak gerekmektedir.

İskelet ve kas sisteminin vitamin ve mineral bakımından güçlenmesi, tedavinin olumlu yönde ivmelenmesini sağlayan faktörlerden biridir. Bu doğrultuda bakıldığında bireyin beslenme alışkanlıklarını değiştirerek vitamin, mineral  ve protein bakımından zengin besinlere yönelmesi, iskelet ve kas sistemi üzerinde dolayısıyla tedavi üzerinde olumlu etki yapacaktır. Tüm bu faktörlerde göz önünde bulundurulduğunda; kineziterapi, uygun dinlenme ve doğru beslenme ile lumbago siyatik hastalığının ortadan kaldırılması, bireyin çektiği şiddetli acıların dindirilmesi oldukça kolaydır.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle