Seronegatif Spondiloartropati Neden Oluşur

Omurga tutulumu ile birlikte olan bazı romatizmal hastalıklara Seronegatif Spondiloartropati denmektedir.

Seronegatif Spondiloartropati

Genetik yatkınlığı olan kişilerde uzun süreli yani kronik olarak ortaya çıkacak olan ve bağ dokusunun zedelenmesini sağlayacak bir hastalık olmaktadır. Hastalık enfeksiyona yakalanması sonucunda ortaya çıkacaktır. Spondiloartropati omurganın periferik eklem iltihaplanması ile oluşmaktadır. Hastalık yüzde bir ya da iki oranında görülmektedir. Seronegatif hastalığın bir türü olmaktadır. Bu rahatsızlık bel bölgesinde oluşmaktadır. Hem sertliğin oluşmasına hem de şiddetli ağrının oluşmasına neden olacaktır. Psoriatik teşhisi konulması durumunda da sedef hastaları ile son derece bağlantılı olacağını deride kırmızı ya da beyaz pulların oluşacağını unutmamalısınız. Parmaklar ve de ayakların sarımsı bir renk alacağını ve çukurların olarak iltihaplanma nedeniyle de ağrının olacağını unutmamak gerekmektedir. 

Reaktif artrit oluştuğu zamanlarda lezyonun yayılma oranı çok farklı olacaktır. Bu hastalık olduğunda omurgaya nüfuz edecektir. Ve böylelikle enfeksiyonların oluşmasına neden olacaktır. Acı şiddetlenecek ve bulunduğu bölgenin şişmesi durumu meydana gelir.

Nedenleri

Günümüzde hala bu hastalığın neden olduğuna dair bir sebep bulunamamaktadır. Fakat HLA-B27 genini taşımakta olan kişilerde %90 oranında daha fazla görüldüğü ortaya çıkmaktadır. Hastalığın oluşmasında ayrıca bir takım en feksiyonlarda olmaktadır. Mide bağırsaklardan da çok etkilendiğini eklememiz gerekmektedir.

Belirtileri

Lomber adı verilen bu bölge içerisinde ağrının oluşmasına neden olacaktır. Kişinin çok çabuk yorulması gözlemlenmektedir. Uyuduktan sonra gece ağrılarının olması ve sabah uyandığınız zaman hastanın gün içerisinde sertlik hissetmesidir. Ayrıca hastalığın oluşmasında entesopatinin var olması nedeniyle de oluşacaktır. Spondiloartropatilerin en belirgin olan ve de ortak özellikleri arasında kemiğin eklemle birleştiği kısımlarda çoğı zaman inflamasyonun oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle de lokal bir ağrının oluşmasına neden olacağı gibi zaman içerisinde bölge içerisinde bir kemiğin oluşması da görülecektir. 

Hastalığın Seyri Nasıldır?

Hastalık kişide çok sinsi bir şekilde başlayacaktır. 3 aydan daha uzunca bir süre devam edecek olan ve sabahları kişi uyandığı zamanlarda tutukluk olmasına neden olur. Bu rahatsızlık yaşayan kişiler dinlendikleri zaman şiddetli bir ağrışarının oluşmasına neden olacakken egzersiz yaptıklarında ya da hareketli oldukları zamanlarda ise ağrının hafiflediği görülmektedir. 40 yaşından daha genç olan hastalara bakıldığı zamanlarda onlarda radyolojik sakroilitlerin de var olduğu görülmektedir.

Spondiloartropatiler rahatsızlığı geçirmekte olan bir kişinin eklem dışında da bir takım rahatsızlıklarının olduğu gözlemlenmektedir. Örnek verecek olursak gözlerde görme kaybı, bulanık görme ya da deri üzerinde sistematik olarak dökülmeler gibi belirtileri olacaktır. 

Sinsi bir başlangıç olacaktır. Bu nedenle de erken teşhis edilmesi biraz zor olabilir. 3 aydan daha uzunca süren bel ağrısı olacaktır. Gece uyuduğunuz zaman sabah uyandığınız da bel kısmında tutukluk ve bununla birlikte de sertlik meydana gelecektir. Hasta dinlendiği zamanlarda çok büyük ağrısı olacaktır. Fakat hareket halinde olduğunda, egzersizler yaptığı zamanlarda ağrısı geçecektir.

Tedavisi

Tedavisi sırasında amacın her zaman için kontrölü elde tutmak olacağını unutmamanız gerekmektedir. Günümüzde bu hastalığın geçmesini sağlayacak olan herhangi bir tedavi metodu bulunmamaktadır. Sadece hastalığın ilerlemesini sağlamak ve aynı zamanda da ağrıların yok olması için doktor ön gördüğü zaman fizik tedavi uygulanabilir. Yatış pozisyonları, oturma, yürümenin düzelmesi gibi fizik tedavi yolları sizler için daha iyi olacaktır. 

Fizik tedaviyle birlikte olarak hastaya her zaman için uygun olan ilaçlar verilmektedir. Bu ilaçlar ağrının dinmesini sağlayacak olan ağrı kesiciler olacağı gibi aynı zamanda da NSAİİ adı verilen ilaçlarda hastalara uygulanmaktadır. Kas gevşeticilerde takviye olarak verilmesi mümkün olacaktır. 

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle