Siyatik Sinir Ağrısına Masaj Uygulamaları

Siyatik sinir leğen kemiğinden başlayan ve kalçamızdan geçerek bacakların arka tarafından dizlere kadar inmekte olan bir sinirdir. Zedelenmesi durumunda ağrı yapacaktır. Masaj yaparak bu sinirin ağrısının dinmesi de mümkün olacaktır.

 Siyatik Sinir

Leğen kemiğimizden başlamakta olan ve kalçalardan geçerek dizin arka tarafından topuklara kada inmekte olan bir sinirdir. Vücudun en büyük sinirleri arasında en büyük sinir olduğu için bu sinirin zedelenmesi sonucunda bir ağrı meydana gelecektir. Siyatik sinir birçok nedenden kaynaklı olabilir. Bunların bazıları şunlardır:

 • Şeker hastalığı sebebi ile olmaktadır;
 • Bir takım omurga hastalıkları sebep olabilir;
 • Omurgada var olan eğirilikler ve kireçleme;
 • Yapılan enjeksiyonun siyatik sinire denk gelmesi;
 • Herhangi bir kaza geçirilmesi sonucunda oluşan travmalar.

 Belirtileri

 • Kalçamızdan topuğa kadar ciddi oranda bir ağrı;
 • Var olan bacakta uyuşmalar;
 • Ciddi oranda halsizliğin olması;
 • Kaslarda oluşan güçsüzlük;
 • Bacaklarda krampların oluşması;
 • Damarlarda ciddi oranda sertleşme;
 • Kalça bölgesinde olan hissizlik;
 • Bacağın üst kısmında sürekli ağrının hissedilmesi.

 Masaj Nasıl Yapılır?

Kişinin siyatik sinirinde zedelenme olması sonucunda bacak hareketlerinde ciddi oranda kısıtlanma söz konusu olacaktır. Daha çok kalça ve ayak kısımlarında ağrının olacağı gibi aynı zamanda da kişinin şiddetli bacak hissizliğine de neden olacaktır. Sinirlerin zedelenmesi sonucunda ortaya çıkacak olan bu hastalığın tedavisi günümüzde mümkündür. Birçok tedavi metodu bulunmaktadır. Kişinin kas güçsüzlüğünün olması nedeniyle yapacak olduğu bir takım masajlar sonucunda kasların tekrardan güçlenmesi söz konusu olacaktır. Profesyonel bir masaj terapisti bularak kendinize masaj yaptıracağınız gibi evinizde siz kendinizin de siyatik ağrısı çekiyorsanız masaj yapabilecek olduğunuzu unutmamalısınız. 

Siyatik ağrınız olduğu zamanlarda çoğu hastanın yanlış bildiği bir durum hareketsiz olarak kalmaktır. Hareket ettiğiniz zaman burada ki kaslarınız çalışacak olduğundan sizlerin de iyileşmeniz ve de siyatik sinir nedeniyle oluşan ağrılarınızın dinmesi mümkün olacaktır.

Avuç içlerinizi sırtınızın tam ortasına koymalısınız. Sırtınızdan başlayıp ellerinizi hafif bastıracak şekilde kalçanıza doğru sürtün. Parmaklarınızı kalçanızın üst kısmına koyun. Burada ki kaslarınızın masaj ile ovmaya başlayın hafif bir basınç uygulayarak sizlerde kendinize masaj yapabilirsiniz. 

 

Tenis Topu Masajı Nasıl Yapılır?

Bu masaj tenis toplarını kullanarak yapmanız gereken bir masaj olmaktadır. İki tane tenis topunu bir çorabın içerisine koyun. Yere sırt üstü olacak şekilde uzanmanız gerekmektedir. Topları sırtınıza yerleştirin ve sizler yere doğru hafif hareketler edin. Bu işlem bir dakika boyunca uygulayın. Daha sonra topları sırtınızın başka bir bölümüne getirin. Ayrıca tenis topu masajını ayaktada yapabilirsiniz. Düz bir şekilde yaslanın. Bu tenis toplarını sırtınıza yerleştirin. Sizler de dik bir şekilde durup tenis toplarının belinize değmesini sağlayın. İşlem sizin ağrılarınızdan kurtulmanızı sağlayacaktır. Tenis topu ya da bir silindir kullanarak yapacak olduğunuz masaj son derece fayda gösterecektir.

Bacak Masajı: Ellerinizi ayak bileğinizi saracak şekilde tutun. Bacağınızın arka kısmında birleştirin. Ellerinizin avuç içini kullanarak yukarıya doğru hafif bastırıp ovmaya başlayın. Avuç içinizle yanlara bastırarak sizler de yukarıya doğru kaydırmalısınız. Bu işlemi baldırınızın arka kısmına da elinizin yettiği yere kadar yapın. Bu işlemi eğer bir yakınınız yaparsa sizin için daha iyi olacaktır. Bacak masajı her zaman için kendiniz tarafından yapacağınız en zor masaj olacaktır.

Sizlerde her zaman masaj yaparken masaj yağı ya da bebek yağı kullandığınız zamanlarda daha kolay bir şekilde elleriniz vücudunuzdan kayacaktır. Bu da masajın daha faydalı olmasını sağlayacaktır.

 Masaj dışında sizlerde fizik tedavi doktorunuz tarafından önerilmekte olan bir takım egzersizleri yapmanız sonucunda burada ki kasların güçlenmesini de sağlayacaksınız. Bu egzersizler her zaman için bücudumuzun en uzun siniri olan siyatik sinirin var olduğu kasların çalışmasını sağlayacaktır. Yapacak olduğunuz egzersiz hareketleri her zaman için sinirin sıkışmasını sağlayacaktır. Ve sizlerin esnekliğini de kazanmasını sağlayacaktır. Uzmanlar her zaman için ağrı hissetmeden yapacak olduğunuz bu hareketlerin sinirin zedelenmesi sonucunda oluşan ağrının yok olmasını sağlayacağını belirtmektedirler. 

 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle