Spondiloartrit Belirtileri ve Tedavi Yöntemi Hakkında

Spondiloartrit hastalığı son derece ağrılı olan bir romatizma hastalığı olmaktadır. Omurgayı etkileyeceği gibi diğer eklemlerinde etkilenmesine neden olacak bir rahatsızlık türü olmaktadır.

Spondiloartrit

Spondiloartrit

Omurga da oluşmakta olan diğer eklem hastalıklarınında oluşmasına neden olan romatizma hastalığı olarak bilinmektedir. Omurfanın röntgen filminin çekilmesi ile birlikte 1930lu yıllarda teşhisi konulmuş olan bir hastalık türü olmaktadır. Omurgayı ciddi miktarda etkileyecek olan eklemlerde var olan yumuşak dokunun sertleşerek kemikleşmesi sonucunda ortaya çıkacaktır. Bu hastalığın neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Yapuılan araştırmalar gösteriyor ki hastalığın genetik olarak geçiş sırası %15 olmaktadır. Hastada HLA-B27 genini taşıyan kişilerde görülme olasılığı daha fazla olmaktadır. Hastalık 20 ile 40 yaş arasında başlaması ve erkeklerde daha sıklıkla görülmesi de bilinmektedir.

Spondilartropati oldukça sinsi bir şekilde başlamaktadır. En az 3 ay boyunca sürecek olan ve sabah uyandığınız zaman ya da dinlenme sonrasında belin tutulması ile olacaktır. Egzersiz yapıldığı zaman ağrı dinecektir.

Belirtileri

leğen kemiği içerisinde bulunan omurgayı çok fazla etkilemesi nedeniyle hastanın en çok şikayeti bel ağrısı olmaktadır. Bu bel ağrısı dinlendiği zaman daha çok görülecek ve egzersiz yapmaya hasta başladığı zaman ağrıları dinecektir. Bu ağrı uyluk kemiğine ve kalçalara doğru da yayılması söz konusu olacaktır. Bu nedenle de gece uyuyorken dinlenme pozisyonunda olduğunuzdan ağrının artması nedeniyle kişi uykusundan uyanabilir. Hasta sabah uyandığı zaman bel tutukluğu ile uyanacaktır. Bu nedenle de bel, boyun ve göğüs kısmında tutukluk oluşacağından kişinin hareket etmesinde zorluk çekecektir. Hastanın en çok şikayetleri arasında nefes almada güçlük olarak doktora başvurmaktadırlar. Hastanın her zaman için hareket kısıtlanması söz konusu olacaktır. Kişide yürüme bozukluğu meydana gelecektir.

Omurganın tutulması sebebi ile beldeki çukur kısım yok olacaktır. Sırt bölgesinde hastada kamburlaşma görülmesi de mümkün olacaktır. Duruşta şekil bozukluklarının görülmesi söz konusu olacaktır. Eğer tedavi olmadığı zaman kişinin yürüyüş bozukluklarının olmasına ve göz tansiyonununda gelişmesine neden olacaktır.

Teşhis

Her bel ağrısının ve tutukluğu spondiloartrit olmadığını bilmelisiniz. En az bu tutukluğun 3 aydan uzun süre devam etmesi gerekmektedir. Hastanın şikayetleri arasında istirahat yaptığı zamanlarda kişinin ağrısının fazlalaşacak olduğu ve kişinin herhangi bir hareket içerisinde olduğunda ağrısının dinecek olduğu şeklinde belirtilerini doktor dinlemesi gerekmektedir. Hastalıkta göğüs kafesi çok fazla esnemiyorsa hastalığın spondiloartrit olma ihtimali daha yüksek olacaktır. Hastaya kesin tanıyı doktorun koyabilmesi için kan tahlillerini yapması ve röntgen çektirmesi gerekmektedir. Kanda iltihaplanma olup olmadığına bakacaktır. Ve yine kanda HLA-B27 genini hastanın taşıyıp taşımadığna bakacaktır. Omurga röntgeni çekilecektir. Röntgen filminde hastanın omurilik çevresinde bulunan bağların kemikleşip kemikleşmediğine bakılacaktır.

 Hastaya gerçek tanıyı koymak için iki leğen kemiğinin arasında kalan eklemlere bakılacaktır. Eklem aralığının kapanması görüldüğü zaman hastaya gerçek teşhis konulacaktır. 

Tedavisi

Başarılı bir tedavi olması için hastanın doktorun söylediklerine uyması gerekmektedir. Hastanın uygun olan egzersizleri yaptığı zaman hastalığın seyri değişecek ve iyileşme söz konnusu olacaktır. Omuzların duruşunu kaybetmemesi için her zaman dik durmak önemlidir. Hasta ayakta durmalıdır. Gün içerisinde en az 2 defa 20’şer dakika boyunca yüz üstü yatması gerekmektedir. Hastaya fizik tedavi ya da kaplıca hastalığın çok şiddetli olmadığı zamanlarda verilebilir. Ağrının azalması için kişinin elektrik akımı tedavisinde de fayda göreceği bilinmektedir. 

Bitkisel Tedavi

Zerdeçal bu bitkinin anti inflamatuar bir bitki olmaktadır. İltihap önleyici olması ile bilinmektedir. Zerdeçalı günde iki defa tüketmeniz gerekmektedir. Sizlerde büyük oranda kendinizi rahatlamış olarak hissetmiş olacaksınız.

Şeytan pençesi iltihaplı ve ağrılı olan hastalıkların tedavisinde çok etkili olmaktadır. Afrika bitkisi olmaktadır. Köklerinde birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Anti inflamatuar ve anti artritik özelliği sayesinde bel ağrısı olan kişiler tüketmesi sonucunda ağrısının dindiğini fark edecektir.

Aksöğüt Bitkisi Beyaz söğüt bitkisi yüzyıllar boyunca bel ağrısı tedavisinde kullanılan alternatif tıpta kullanılmakta olan bir bitki olmaktadır. İltihap kurutucu özelliği sayesinde bel ağrısı yaşamakta olan kişilerin daha rahatlaması söz konusu olacaktır. 

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle