Topuk Dikeni Belirtieleri Nelerdir?

Ayakların topuk bölgesinde en sıklıkla karşılaşılan topuk dikeni şiddetli ağrıların olmasına ve hareket kısıtlanmasına yol açan bir hastalık olmaktadır.

 Topuk Dikeni Belirtieleri Nelerdir?

Topuk bölgesinde bulunan ağrıların geneli topuk dikeninden kaynaklanmaktadır. Bunlar kişiye çok ciddi rahatsızlıklar verecek olan ve aktivitesini ciddi anlamda sınırlandırmasına neden olan ağrılar olacaktır. Bu duyulan ağrılar topuk dikeninden kaynaklanmaktadır. Topuk dikeni sert lifli olan bir doku iltihabı olmaktadır. Topuk içerisinde ayak parmaklarımızı ve bacağımızı birbirine bağlamakta olan bir bağ vardır. Bu bağ dokusunun iltihaplanması neticesinde zamanla sertlik meydana gelir ve bu da kemiksi bir hal alarak topuk dikeni denilir. Topuk dikeni ilk andan itibaren büyümeden tedavi edilmesi gereken bir hastalık olmaktadır.

Bu kemik yapısı eğer ki tedavi edilmediği zamanlarda daha da büyüyecek ve bunun sonucunda tek tedavi yöntemi cerrahi müdahale olacaktır. Bu hastalığın daha çok obez olan aşırı kilolu insanlarda görüldüğü bilinmektedir. Ayağına çok yüklenen sporcularda ve düz taban ayaklara sahip olan kişilerde de görülmesi ile bilinmektedir. Sürekli olarak ayaklarına yüklenen, koşucular ya da atlama yapan kişilerde görüleceği gibi aynı zamanda yüksek topuklu ayakkabı giyinmekte olan kadınlarda da sıklıkla bu rahatsızlık görüldüğü bilinmektedir.

 Başlıca Belirtileri

Bu hastalarda belli olan belirtiler baş göstermektedir. İlk olarak topuk bölgesi içerisinde oluşan ağrı gece uyurken kendisini belli etmeyecektir. Fakat sabah uyandığınız zaman ilk adımınızı atar atmaz keskin ağrılar meydana gelecektir. Zaman geçtikçe topuk üzerinde şiddetli bir ağrının meydana gelmesi söz konusu olacaktır. Bu ağrı daha çok ayakta kaldığınız zaman kendisini göstereceği gibi uzun süreli oturma sonucunda ayağa kalkma sonucunda da kendisini şiddetli bir şekilde gösterecektir.

Bu hastalık çok yavaş bir şekilde ilerlemektedir. İltihabın oluşana kadar herhangi bir belirti vermeyecektir. Ama iltihap oluşmaya başladığı zaman dayanılmaz ciddi ağrıların olması söz konusu olacaktır. Bu hastalık içerisinde uzun süreli hareket içerisinde olmak, yürümek veya koşmak ağrının artmasına neden olacağı gibi aynı zamanda dinlenmekte ağrıyı arttırması ile bilinmektedir. Dokunun içerisinde bulunan iltihabın geçmemesi durumunda ağrınında geçmeyecek olduğunu unutmamalısınız.

Topuk dikeni oluşması sonucunda bu çıkıntı röntgen filmlerinde bakıldığı zaman bir dikeni andırdığı için topuk dikeni denilmektedir. Tedavi edilmediği zamanlarda 1.5 santime kadar uzayacak ve bu nedenle de kişi oldukça kısıtlı hareketler yapacaktır. Bu çıkıntı hastaya ağrı ya da acı yaşatmayacaktır. Ağrıyı yaşatacak olan topuk dikeninin oluşması sonucunda zedelenmekte olan doku ve bağların iltihap kapması neticesinde ağrı her zaman için oluşacaktır.

 Tedavisi

Hastalık eğer ki ciddi ağrımalar nedeniyle kişinin gündelik hayatını zorluyorsa hastaya ilaç tedavisi verileceği gibi aynı zamanda da iltihabın dağılması için egzersizler de verilecektir. Bunlar sayesinde kişiler her zaman için düzenli yapması durumunda rahatlama görülecektir. Bunun dışında eğer ki bir rahatlama görülmediğinde kişinin fizyoterapist eşliğinde fizik tedavi yapması kararlaştırılabilir. Hastanın her zaman için fizyoterapiste uyması gerekmektedir. Ayrıca kortizon iğnesinin de vurulması ilerleyen zamanlarda söz konusu olacaktır.

Son zamanlarda teknoloji sayesinde lazer ile tedavi gündemdedir. Ve yaptıran kişiler son derece memnun kalmaktadırlar. Ve tabii ki tüm bunlara rağmen kişinin topuk dikeninde bir değişme meydana gelmediği zamanlarda tek çare cerrahi operasyon olacaktır.

Ameliyat günümüzde açık ameliyat ve endoskopik küçük kesiklerin olduğu ameliyat türü olarak ikiye ayrılmaktadır. Genellikle hastaya sadece lokal anestezi verilecek ve bu şekilde ameliyatı gerçek olacaktır. Doktor tarafından topuk dikeni sonucunda bağlarda hasar olması sonucunda bunların çıkarılması mümkün olur.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle