Topuk Dikeni İçin Fizik Tedavi Nasıl Yapılmalıdır?

Topuk dikeni günlük hayatı son derece olumsuz etkileyecek olan, daha çok sabah uyandığınız zaman ilk adımı attığınızda şiddetli ağrının başladığı bir hastalıktır. Günümüzde fizyoterapistler sayesinde hastalık tekrar nüks etmeden ortadan kaldırılmaktadır.

 Topuk Dikeni İçin Fizik Tedavi

Topuk dikeni fizik tedavi sayesinde iyileşme göstermektedir. Bunun için sizler de iyi bir fizyoterapist bulmanız gerekmektedir. Gerek uygulayacak olduğu yöntemler, gerek yaptıracağı egzersiz hareketleri ile sizlerde bu rahatsızlıktan kolaylıkla kurtulacaksınız. İlk olarak ağrının dinmesi için ve kan dolaşımının artması için anti-inflamatuar etkili olan bir ilaç verilmesi sizlere daha etkili olacaktır. Bunun dışında sizlere uygulanacak tedavi yolu:

  • Ultrason tedavisi;
  • Lazer tedavasi;
  • Şok dalgası tedavisi;
  • Magnoterapi;
  • EFO;
  • EHF;
  • Termal hidratasyon;
  • Çamur tedavisi uygulanacaktır.

 Fonoforezi

 Bu yöntem her zaman için ultrason yardımı ile yapılacak bir tedavi yöntemi olmaktadır. Dalga titreşimleri gönderilmektedir. Bu bölgenin uyuşmasını sadece sağlamayacaktır. Aynı zamanda da ısınmasını da sağlar. 

 Lazer Tedavisi

Lazer Tedavisi

 

Son zamanlarda sıklıkla topuk dikeni rahatsızlığı yaşamakta olan kişilere lazer tedavisi uygulanmaktadır. Hücrenin hızlanmasına ve dokunun terardan restorasyon yenilmesini sağlayacaktır. Bu tedavi sayesinde kemikleşmeyi durdurmak hedeflenmektedir. 2 ile 10 seans boyunca devam edebilir. Ağrının şiddetine göre lazer işlemi 5 ile 20 dakika arasında uygulanmaktadır. Bu işlem sırasında hastanın ağrı yaşamaması ve rahatlaması söz konusu olacaktır.

 UHT

 Belli bir frekansa sahip olan ses dalgaları ile yapılmakta olan fizyoterapi yöntemi olmaktadır. Kan dolaşımının iyileşmesi konusunda yardımcı olacağı gibi bölgede biriken kalsiyum oranının emilimini de arttıracaktır. Yürürken ağrı hissetmesi azalacaktır. Toplamda 5 seans kadar sürecektir. Özel bir jel kullanılarak yapılır. 

 Magnetoterapi

 Manyetik bir aletle yapılan bu işlem lokal olarak bulunan hücrelerin metabolizma sürelerinde iyileşme meydana gelecektir. Özemi ortadan kaldıracak ve düşün frekanslı manyetik akımlar sayesinde kişinin topuk dikeni ağrılarından kurtulacaktır. 

 Fizik Tedavi Hareketleri

Fizik Tedavi Egzersizleri

 

 Çıplak ayak ile ayaklarınızı bir omuz genişliğinde açın. Kollarınız hiçbir yerden güç almadan iki yanınızda paralel olarak kalsın. Parmaklarınızın üzerinde ayağa kalkın. Topuklar havaya kalkacak. Bir süre bu şekilde bekleyin ve yavaşça topuklarınızı yere indirin. Günde 10 defa tekrarlamanız gerekmektedir. 

Bir duvardan yardım almanız gerekmektedir. Sizler de duvara iki elinizle tutunmalısınız. Bir bacağınızı geriye itin. Önde kalan bacağınızı biraz kırın ve arka ayağınızı olabildiği kadar bükerek germe işlemi yapın. Bu hareketi yaparken vücudun hareket etmemesine çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Günde 10 defa her bacak için yapılması sonucunda ağrınız dinecektir.

Topuk dikeninizin olduğu ayağınızın altına tenis topu ya da golf topu alın. Sizler de ayak tabanı ile hareket ettirmeye başlayın. Bu hareket bir yerde sizlere masaj olacaktır. Bu nedenle de ilk başta ağrı hissetmiş olsanızda zamanla ağrının yerini rahatlamaya bırakacaktır. Bunun için ayağınızın her tarafını kullanmanız gerekmektedir.

İki ayağınızıda öne doğru uzatmalısınız. Sizler de iki elinizi kullanarak ayak baş parmaklarınızı tutun ve kendinize doğru çekin. Bu hareketi yaparken aslında önemli olan dizlerinizi kırmamak olacaktır. Ama çoğu insan dilzeri düz bir şekilde parmaklarını kendisine çekemediği için sizler de ilk başlarda dizlerinizi kırabilirsiniz.

El parmaklarınızı kullanarak ayak parmaklarınızı germe işlemi yapın. Daha sonradan topuk bölümüne geçin ve bu bölüme hafif bastırıp sizler de masaj yapın. Özellikle de her uykudan uyandığınız zaman yapacak olduğunuz bu masaj sayesinde sabah adımı attığınız zaman ağrılarınız olmayacaktır. Dairesel masajlar her zaman için bölgenin kan akışını sağlayacak ve ağrının oluşumunu da engellemiş olacaktır.

Bir havlu ya da bir kemerden yardım almanız gerekmektedir. Sabahları bu hareketi yapmanız daha faydalı olacaktır. Ayaklarınızı kapalı vaziyette öne doğru uzatmalısınız. Kemer ya da havluyu ayağınızın tam orta kısmından geçirin. Ve kendinize doğru gerebildiğiniz kadar gerin. Bu işlemi iki ayak içinde 10 defa uygulamanız ağrılarınızı hafifletir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle