Topuk Dikenine İyi Gelen Şeyler

Topuk dikeni topuğun alt kısmında bağ dokusunun çok yıpranması sonucunda kemik gibi çıktının topukta oluşmasına denmektedir.

 Topuk Dikenine Ne İyi Gelir?

 Topuk Dikenine Ne İyi Gelir

Topuk bölgesinde meydana gelen çok yaygın olarak görülmekte olan topuk hastalığıdır. Çok tehlikeli bir hastalık olmaktadır. Kemik çıkıntısının iltihap alması sonucunda ciddi ağrılar meydana gelecektir. Hastalığın ilk belirtisi topukta ciddi bir ağrının oluşması, sabah uyandığınız zaman ilk adımı atar atmaz şiddetli bir ağrının oluşmasına neden olacaktır. Bu ağrı hareketsiz kaldığınız zamanlarda da olacağı gibi çok hareket ettiğiniz zamanlarda da şiddetli ağrının oluşması meydana gelecektir. Dokuların zarar görmesi sonucunda dokuların iltihaplanması sonucunda ağrı başlayacaktır. Ortopedi hekimi tarafından teşhisi konulacaktır. Ve çeşitli ilaçlar verilecektir. Bu ilaçlar daha çok ağrının kesilmesi için ve iltihabın kurumasına yönelik olan ilaçlar olmaktadır. Çok sayıda insanın cerrahi müdahale olmadan tedavisi mümkün olmaktadır.

 Egzersizler

Her zaman için fizyoterapist ile iş birliği içerisinde olmalısınız. Onun sizlere verecek olduğu egzersizleri bir ev ödevi olarak düşünmeniz gerekmektedir. Bu egzersizleri fizyoterapistinizin söylediği şekilde yapın. Ayağınıza masaj yapmayı ihmal etmeyin. Özellikle de sarı kantaron yağı kullanarak topuklarınıza yapacak olduğunuz masaj çok iyi gelecektir. Eğer ki yapamayacak durumdaysanız o zaman bir tenis topu ayağınızın altına alın. Ve bu topu bir ileri bir geri şeklinde olacak şekilde hareketler yaptırdığınız zaman da masaj yapmış olacaksınız.

Egzersizlerden başlıca olanları ise sizler yatağınız içerisinde oturun. Elinize bir havlu alın ve ayaklarınızı öne doğru dik bir şekilde uzatın. Bu havluyu ayaklarınızın ortasından geçirin ve kendinize doğru ayaklarınızı gerin. Bu hareket yapılırken her zaman dikkatli olunmalı ve ayakların düz olması diz kapağından kırılmaması çok önemli olacaktır.

Bir duvara yaslanın. İki elinizi duvardan tutun ve diğer bir ayağınızı bir adım geride tutun. Ellerinizden güç alarak ayağınızı kırın ve basen kısmınızdan germe işlemi yapın. Dizlerinizi bükebildiğiniz kadar bükün.

Bacaklarınızı bir omuz boyunca açın. Ellerinizi düz olacak şekilde ileriye doğru tutun.ve bacaklarınızı kırıp çömelin. Bu hareketi yaparken asla topuklarınızın yerden kımıldamaması gerekmektedir.

Topuk dikeni olan ayağınızı diğer ayağınızın üzerine alın. Ayak parmaklarınızı el parmaklarınızla ileriye doğru gerin. 10 saniye kadar bekledikten sonra tekrar bırakın bu işlemi 10 defa tekrarlamalısınız.

Bu saydığımız hareketler topuk dikeni egzersizleri konusunda çok yardımcı olacaktır.

Ayaklarınızı sık sık dinlendirmeniz gerekmektedir. Günlük olarak topuk ağrısına neden olan aktivitelerden mümkün olduğu kadar uzak dururken beton gibi sert zeminlerde yürümekten kaçınmalısınız.

Şiddetli ağrılarınız olduğu zaman bu ağrılarınızı hafifletmek için her zaman topuklarınıza buz uygulaması yapmanız gerekmektedir. Buz ağrınızın azalmasını sağlayacaktır. Doktora mutlaka gitmelisiniz sizlere İbuprofen özelliği olan ilaçlar sayesinde ağrılarınızı dindirmeniz mümkün olacaktır.

 Topuk Dikeni Kremi

 Sizlerde her zaman topuklarınıza iyi gelecek olan kremi yaparak her akşam bu kremi uygular, her sabah yıkarsanız sabah olan ağrılarınızın azalmasını sağlamış olacaksınız.

Bu kremi evinizde doğal bir şekide yapabilirsiniz. Kabukları soyulmuş bir tane domatesin üzerine elma sirkesi dökülür. İyice yoğurma işlemi yapılır. Üzerine 1 yemek kaşığı zencefil konularak yoğrulmaya devam etmelisiniz. Ve en sonunda da biberiye yağı da ekleyip biraz daha yoğurmalısınız. Bu kremi her gece uyurken sürmeniz gerekmektedir.

  İyi Gelen Bitkiler

Zerdeçal: doğal bir ağrı kesici olmaktadır. Ayak bağ dokusunda oluşan sertliklerin ve sakatlığın iyileşmesi konusunda daha çabuk bir iyileşme sağlayacaktır. Zerdeçal aynı zamanda da iltihap söktürücü olarak bilinmektedir. Sizler de her zaman için uyumadan önce 1 su bardağı ılık sütün içerisine 1 tatlı kaşığı toz zerdeçal katınız. Ayrıca 1 yemek kaşığı toz zerdeçalı 1 yemek kaşığı bal ile macun haline getirmelisiniz. Bunu ayaklarınıza uyumadan önce sürün. Ve sizler streç filmle kaplamalısınız. Ayağınızı sabah kalktığınız zaman soğuk suyla yıkamalısınız.

Zencefil: Antioksidan özelliği olan bir bitki olmaktadır. Topuk dikeni nedeniyle şiddetli ağrı çeken kişilerin topuklarında oluşan ağrının kurumasını sağlayacaktır. Aktardan alacak olduğunuz zencefil kök halinde satın alınız ve kökü rendeleyin. Sıcak suya katarakt sabahları aç karnına bir bardak içmelisiniz.

Sarımsak topuk dikeni geçirme konusunda çok faydalı olmaktadır. Birkaç diş sarımsak alın ve bunu bir ızgarada biraz rengi değişene kadar bekletin. Daha sonradan ise bunları küçük parçalar haline bölün ve arağınıza bir tülbent yardımı ile sarın. Bunu daha çok gece uyurken yapmalısınız. Sabah kalktığınız zaman bol su ile yıkayın.

 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle