Ayak Parmak Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak parmağı kırıkları sıklıkla bir yere çarpma sonucunda, kişinin düşmesi neticesinde ya da burkulma gibi sebeplerden ortaya çıkan sorunlar olmaktadır. İyileşme süresi 8 haftayı bulmakta olan bu kırıklar kişinin yürümesinde ciddi sorunlar yaratmaktadır.

Ayak parmağında kırıklar daha çok kişilerin ayaklarını parmak hizasından bir yere çarpmaları sonucunda meydana gelen kırık türü olmaktadır. Bunun yanında düşme ve burkulma sonucunda da oluşan bu kırıkların tedavisi yapılmadığı zamanlarda kişilerde yürüme konusunda ciddi sıkıntılar ortaya çıkacaktır. Kaza sonucunda da kırılan ayak parmakları bulunmaktadır. Bunlar kişilerin parmakları üzerine düşmesi sonucunda ya da ayağa bir şey düşmesi nedeniyle de ortaya çıkacak olan kırık türüdür.

Belirtileri

Ayak parmağı kırıklarından sonra sıklıkla kişilerin yaşamakta olduğu ağrı şikayeti ile bilinmektedirler. Bu ağrı yanında kişilerin hangi parmağı kırıldıysa o parmakta şişme meydana gelecektir. Bunun yanında kişilerde sertliğin oluşması da söz konusu olur. Kişinin şekil bozuklukları yaşayacaktır. Ayak normal görünümünden çok uzakta duracaktır. Kişilerde ağrı nedeniyle çok zor yürüyecek ve üzerine basamayacaktır. Ayakkabı giyinmeye çalıştığı zamanlarda çok acı verecek ve şişme nedeniyle ayakkabı kişinin ayağını sıkıyor gibi de bir his oluşacaktır. Kırıklarda bir takım komplikasyonların olmasına da neden olacaktır. Bunların ilk olarak tırnak altında kan toparlanmaya başlar. Eğer ki kan çok fazla toparlandığı zaman bu kan topluluğunun doktor tarafından boşaltılması söz konusu olacaktır. Kanı dökmek için küçük bir delik açacak ve kan buradan çıkacaktır. Çok nadirde görülse kemik ayak dışına fırlayacak ve deriyi yırtacaktır. Bu gibi durumlarda kemiğin enfekte hale gelmemesi için kişinin antibiyotik ilaçlar alması gerekmektedir. Bir an önce kişi ameliyata alınarak dışarıya çıkan kemik düzeltilmesi de gerekecektir. Kişilerde kırık iyileştikten sonra ağrı devam edebilir. Bunun yanında kireçlenme de görülmektedir. Sertlik birçok kırıkta olduğu gibi ayak parmağı kırıklarında da meydana gelecek durumların başında gelmektedir. Uyuşukluk ya da karıncalanma olacağı gibi kişilerde hassasiyet de olacaktır. Eğer ki tedavi gecikme durumu yaşandığı zamanlarda kişilerde kan dolaşımında ciddi oranda bozulma meydana gelecektir. Geç kaynaması söz konusu olacakken, parmağın kemik boyunda da birçok kişilerde kısalma görülmektedir.

Tedavisi

Ayak parmaklarının birinde kırık olması neticesinde doktora gidilmesi durumunda ilk olarak doktor tarafından kişiye bazı sorular sorulacaktır. Ardından fiziksel bir muayene yapılacaktır. Bunun sonucunda kişilerin ayak kırığından şüphelenmesi durumunda röntgen filmi isteyecektir. Röntgen filmi bazı durumlar içerisinde ayak parmak kırığını tespit edebilmek için yeterli olmaması nedeniyle MR çekimi ya da bilgisayarlı tomografi de çekilmesi sonucunda kırığın nerede ve nasıl olduğu ayrıca yanında bulunan dokulara ve sinirlere de zarar verip vermediği anlaşılacaktır. Ayak parmaklarında kırık olan bir kişi şişmeyi ve de ağrıyı azaltmak amacıyla ayağını yüksek bir yere koyması gerekmektedir. Bunun yanı sıra bir kaç gün boyunca şişliği, morarmayı ve ağrıyı azaltılması için bir iki saatte bir her zaman için 15 dakika boyunca buz kompresi uygulaması da son derece faydalı olacaktır. Ayak parmaklarında kırık olduğu zamanlarda kişilere doktor tarafından bir takım ilaçlar reçete edilecektir. Bu ilaçlar hem ağrının azalmasını sağlayacak olan hem de bölgede iltihaplanmanın olmasını da azaltacak ilaçlar olmaktadır. Doktor tarafından muayene esnasında eğer ki ayak parmakları ters dönmüşse parmağın tekrardan yerine oturtulması gerekmektedir. Bunun için kişiye uyuşturucu bir iğne yaparak gerçek olacaktır. Ayak parmak kırığında bütün işlemler yapıldıktan sonra kişinin büyük kırık olsun ya da küçük kırık olsun atel kullanmasını isteyecektir.

İyileşme Süresi

Kırığın iyileşmesi genellikle 6 hafta ile 8 hafta arasında değişmektedir. Bu süre içerisinde kişinin sağlığına çok dikkat etmesi ve iyi beslenmesinin şart olduğunu unutmamak gerekiyor. Özellikle kalsiyum gıdalar ve D vitamini ağırlıklı olarak beslenmesi gerekmektedir. 6 hafta boyunca atel içerisinde kalacaktır. Alçıya ya da atel doktorun kararına bağlıdır. 6 hafta sonra atel çıkartılarak bir film çekilmesi söz konusu olacaktır. Bunun sonucunda kişinin kemik kaynaması görülmesi söz konusu olması durumunda atel kullanmaması söylenir. Ama kemik kaynaması söz konusu değilse o zaman atel kullanmaya devam etmesi gerekmektedir. Kemiğin yerine, büyüklüğüne ve uygulanan tedaviye göre kişinin yaşı ya da kişinin alkol ve sigara kullanımı da iyileşmesinde büyük etki etmektedir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle